
Okoli 1. ure po našem času je satelit Evropske vesoljske agencije (ESA) Goce vstopil v Zemljino atmosfero. Kot so pričakovali, je satelit večinoma razpadel, preostali kosi pa so najverjetneje padli v morje oziroma v Tihi in Indijski ocean, pa tudi na kopno Sibirije in Antarktike, so zapisali na spletni strani Ese in poudarili, da poročil o škodi ni. Površje Zemlje naj bi doseglo okoli 25 odstotkov 1100 kilogramov težkega satelita.
Dogajanje je potekalo pod budnim očesom strokovnjakov, ki delujejo v okviru Esinega programa za vesoljske smeti.
''V 56 letih vesoljskih poletov je okoli 15000 ton objektov, ki jih je izdelal človek, znova vstopilo v Zemljino atmosfero in do danes še ni bilo poškodbe človeka,'' je dejal Heiner Klinkrad, vodja Esinega centra za vesoljske smeti.
Satelit so v orbito poslali marca 2009, da bi med drugim preučeval spremembe morske gladine. 21. oktobra mu je zmanjkalo goriva, zaradi česar je ostal brez energije, da bi lahko ostal v nizki zemeljski orbiti.
Svoje delo je opravljal na višini 224 kilometrov nad zemeljskim površjem, kar je najnižje doslej za raziskovalni satelit. 350 milijonov evrov vredna misija je trajala dvakrat dlje od prvotno načrtovanih 20 mesecev.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.