Žan Košir je v letošnji sezoni dokazal, da sodi v sam svetovni deskarski vrh in to je dokazal tudi na olimpijski preizkušnji. So pa Slovenci dosegli tudi izvrsten ekipni uspeh, Košir je osvojil bron, Rok Marguč je bil peti, Rok Flander pa je zasedel šesto mesto.
Košir je bil že izvrstnimi predstavami na tekmah svetovnega pokala dolgo v bitki za veliki kristalni globus, ki ga je izgubil tik pred iztekom tekmovalnega leta. A pred olimpijskimi igrami v Sočiju se je odkrito spogledoval z odličjem. Verjel je, da je z nastopi, ki jih je nizal v letošnji sezoni, sposoben osvojiti katero izmed odličij, sploh v paralelnem veleslalomu. Košir je prvi nastop začel izjemno, stopnjeval formo, tekmece pa vse do polfinala izločal kot po tekočem traku. Tam je naletel na izjmeno hitrega Švicarja Nevina Galmarinija, ki je bil hitrejši tako na modri, kot tudi rdeči progi. Sledila je bitka za 3. mesto, v kateri se je udaril z Nemcem Patrickom Busslerjem, ki je v četrtfinalu izločil Roka Flandra. Košir je na rdeči progi hitro naredil napako, a v nadaljevanju odpeljal brezkompromisno, ob prečkanju ciljne črte pa za 72 stotink ugnal nemškega tekmeca, bron pa potrdil še z zmago na modri progi. V kvalifikacijah sta z nastopi zaključila Izidor Šušteršič (21. mesto) in Glorija Kotnik (24. mesto), v četrtfinalu pa sta se od bitke za medalje poslovila Flander (na koncu 6. mesto) in njegov soimenjak Marguč (5. mesto).
Košir je s tretjim mestom poskrbel za prvo slovensko deskarsko kolajno na olimpijskih igrah. "Še nisem strnil misli, občutek imam, kot da sem na svetovnem pokalu. Moram počakati, da si obesim kolajno okrog vratu, da bom dojel, da je ves trud poplačan, kajti za mano je veliko težkega dela. Hvala bogu, da mi je končno uspelo, da me ne boste več zbadali, da nisem človek za velike tekme. Imel sem tudi nekaj sreče, če sem na svetovnem prvenstvu kolajno zgrešil za nekaj stotink, se mi je tu vse vrnilo. Moja pot na vrh je bila postopna, tako je pač z vsemi stvarmi v mojem življenju," so bile prve besede dobitnika bronaste kolajne. V kvalifikacijah je bil osmi, nato pa je na poti do brona izločil olimpijskega prvaka iz Torina Švicarja Philippa Schocha, nato lanskega zmagovalca svetovnega pokala Avstrijca Andreasa Prommeggerja, v polfinalu ga je sicer zaustavil Švicar Nevin Galmarini, ki je pred tem za nekaj stotink sekunde izločil že Roka Marguča. Za obračun za tretje mesto proti Nemcu Patricku Busslerju se mu je uspelo zbrati in si tudi s pomočjo sreče oziroma slabše predstave Nemca privozil bronasto odličje.
"Psihično danes nisem imel težav, spopadal pa sem se s fizičnimi, telesna pripravljenost je bila danes zelo pomembna. Noge na tej progi niso bile ravno sanjske, a ko sem prišel na cilj in videl, da sem osvojil kolajno, sem si oddahnil. Priznati moram, da danes moje vožnje niso bile take, kot sem jih sposoben, še zdaleč z njimi nisem zadovoljen, predvsem je to posledica dejstva, da mi je zmanjkalo moči. Toda pokazal sem izkušenost in dobro taktiko, ta je bila danes zelo pomembna. Nisem hotel izstreliti vseh nabojev že na začetku, ampak sem stopnjeval vožnje. Mislim pa, da sem imel možnosti, da se uvrstim tudi v veliki finale," je dejal Košir, ki se je med tekmo skušal čim bolj oddaljiti od misli o kolajni, čeprav je vedel, da jo je sposoben osvojiti.
Košir je pred igrami deloval izredno samozavestno. V izjavah je zatrjeval, da ga bo težko premagati, bal se je le napak. A te je očitno odpravil, saj je pokazal konstantnost, ki pred tem ni bila ravno njegova vrlina. "Samozavestno sem že deloval, a od mene boste težko slišali, da sem najboljši. Imam pa ves čas monologe, da se ves čas spodbujam, ker stoodstotno ne zaupam vase. Zaenkrat še ne, mogoče mi bo v soboto na slalomu lažje, saj medaljo imam. Nočem pa biti junak, ves čas si želim biti z nogami trdno na tleh. Vem pa, da so moje zmožnosti velike," kljub samozavestnim izjavam ni stoodstotno prepričan Košir. Tržičan je lahko zadovoljen, ker je uspeh dosegel na zelo zahtevni progi: "Vidi se, da so olimpijske igre, da mora biti na njih proga nekaj posebnega. Moram reči, da na taki progi nisem tekmoval že od prejšnjih iger. Danes se je pokazalo, kdo je najbolj kompleten deskar. Videti je, da sem v tem smislu med boljšimi tudi jaz. Razmere so se iz vožnje v vožnjo spreminjale, tekma pa je nasploh ponujala potovanje skozi letne čase, od leda in betona v kvalifikacijah, kot da bi šel z letnimi gumami po ledenem klancu navzdol, mehkega snega do lukenj."
Izidi:
1. Vic Wild (Rus)
2. Nevin Galmarini(Švi)
3. Žan Košir (Slo)
4. Patrick Bussler (Nem)
5. Rok Marguč (Slo)
6. Rok Flander (Slo)
7. Simon Schoch (Švi)
8. Andreas Prommegger (Avt)
9. Andrej Soboljev (Rus)
10. Benjamin Karl (Avt)
...
21. Izidor Šušteršič (Slo)
Slovenske medalje na ZOI V Sočiju
2 zlati – Tina Maze (smuk, veleslalom)
1 srebrna – Peter Prevc (mala skalanica)
4 bronaste – Peter Prevc (velika skakalnica), Teja Gregorin (sprint), Vesna Fabjan (sprint), Žan Košir (paralelni veleslalom)
KOMENTARJI (188)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.