Tujina

'Narava napake, ki škodijo ozonskemu plašču, težko odpušča'

Stockholm, 27. 09. 2013 09.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
N.D./STA/N.Š.
Komentarji
165

Poročilo o podnebnih spremembah kaže, da nas čaka še več vročinskih valov, suš in poplav. Gladina morja se bo dvignila, kar ne pomeni nič dobrega. Znanstveniki opozarjajo, da je treba ukrepati, zganiti pa se mora tudi slovenska vlada.

Medvladni panel za podnebne spremembe (IPCC) je v svojem petem velikem poročilu človeštvu pripisal levji delež odgovornosti za globalno segrevanje. Vodilni svetovni znanstveniki pravijo, da je verjetnost, da je večino globalnega segrevanja povzročil ravno človek, kar 95-odstotna. V zadnjem poročilu iz leta 2007 je bil ta odstotek 90. Čeprav se zdi razlika med oceno iz leta 2007 in najnovejšo oceno majhna, pa v resnici ne gre za zanemarljivo razliko. Leta 2007 se je poročilo IPCC osredotočalo na človeške emisije toplogrednih plinov, medtem ko zdaj poročilo vključuje vse človeške vplive na podnebje.

Temperature se bodo na svetovni ravni do konca stoletja zvišale od 0,3 do 4,8 stopinje Celzija, morska gladina pa naj bi se zvišala od 26 do 82 centimetrov, kažejo izsledki poročila.

V poročilu je tudi zapisano, da je malo verjetno, da bo upočasnitev globalnega segrevanja, ki jo beležijo v zadnjih 15 letih, trajala. Predvideva še več vročinskih valov, suš, poplav in skrb vzbujajoč dvig morske gladine. Takšna predvidevanja potrebujejo nujno ukrepanje, opozarjajo znanstveniki.

'Nobena država ni varna, je pa razlika, kako se države lahko s tem soočajo'

Tanja Cegnar z Agencije RS za okolje (Arso) je glede poročila izpostavila, da segrevanje oceanov, ki lahko sprejmejo veliko več toplote kot ozračje, pomeni širjenje vode ter dvig morske gladine in taljenje ledenikov. Vsako leto se soočamo z velikimi odkloni od povprečnih razmer in z velikimi vremenskimi izrednimi dogodki. "Nobena država ni varna pred tem, je pa velika razlika, kako se lahko države s tem soočajo," je dejala Cegnarjeva.

Pojasnila je, da so se izredni dogodki sicer dogajali tudi v preteklosti, a škode so zdaj bistveno večje, ker se je število svetovnega prebivalstva močno povečalo, imamo veliko več infrastrukture in ker smo se razširili na območja, kjer človeka v preteklosti ni bilo.

V poročilu je zdaj bistveno več vedenja o tem, kaj se je dogajalo v preteklosti, podatki so se prečistili, združili na iste imenovalce. Cegnarjeva je dodala, da je novost v poročilu tudi podroben opis ogljikovega kroga, torej tistega dela, na katerega ljudje bistveno vplivamo. Ocenili so tudi, kakšna je občutljivost podnebja na izpuste toplogrednih plinov. "Vidimo, da je ta povezava precej linearna," je dejala.

Da narava napake težko odpušča, lahko vidimo tudi v vse bolj pogostih sušah.
Da narava napake težko odpušča, lahko vidimo tudi v vse bolj pogostih sušah. FOTO: Reuters
Narava napake pri snoveh, ki škodijo zaščitnemu ozonskemu plašču, težko odpušča. Meritve kažejo, da se spodnja plast ozračja ogreva, kar spodbuja nastanek ozonske luknje. Tanja Cegnar, Arso

O najbolj črnem scenariju

Na severni polobli bomo po najbolj črnih scenariji led na severnem tečaju izgubili že proti sredini stoletja, če se bomo obnašali trajnostno, ga bomo lahko celo ohranili.

Najbolj se ogrevajo deli blizu severnega pola, kopno bolj kot morje. "Pretresljivo je, kako zelo se bo segrel severni del, in sicer tudi za do 10 stopinj Celzija, če ne bomo ukrepali in bodo izpusti naraščali, kot predvideva najbolj črni scenarij," je opozorila meteorologinja Cegnarjeva in dodala, da tudi za naše območje Evrope to pomeni znatno segrevanje in s tem precejšnje težave.

Pri padavinah je negotovosti nekoliko več. Najblažji in najbolj črni scenarij kažeta, da bo sredozemski del, ki je zanimiv tudi za nas, ob koncu stoletja prejel nekoliko manj padavin, če pa se bodo izpusti povečevali, bo primanjkljaj bistveno večji. Velik presežek glede na sedanje stanje pa poročilo kaže v tropskem pasu in v bližini zemeljskih polov.

Ogrevanje pomeni tudi zakisljevanje oceanov

Morska gladina se bo po najugodnejšem scenariju dvignila do 40 centimetrov in do okoli 80 centimetrov po črnem. Ogrevanje pa pomeni tudi zakisljevanje oceanov. "To nas mora zelo skrbeti, saj močno vpliva na plankton. Razlika med optimističnim in pesimističnim scenarijem je tu zelo velika. Zakisljevanje ima lahko velike posledice, saj se spremeni sestava planktona, kar bistveno vpliva na prehrambno verigo," je poudarila Cegnarjeva.

Poročilo omenja tudi monsune, katerih cirkulacija bo šibkejša, zajeli bodo večje območje, daljša bo deževna doba, ki bo prinesla več padavin.

Morska gladina se bo po najugodnejšem scenariju dvignila do 40 centimetrov in do okoli 80 centimetrov po črnem.
Morska gladina se bo po najugodnejšem scenariju dvignila do 40 centimetrov in do okoli 80 centimetrov po črnem. FOTO: Reuters

'Poročilo jasno nakazuje, kaj moramo storiti'

V društvu za sonaraven razvoj Focus pravijo, da nas objavljeni povzetek poročila postavlja pred resne odločitve. "Poročilo jasno nakazuje, kaj moramo storiti, da se izognemo katastrofalnim spremembam," pravi vodja programa Podnebje pri Focusu Urška Žmauc. Pravi, da moramo začeti zmanjševati emisije toplogrednih plinov in doseči bistvena znižanja v prihodnjih nekaj letih. "Vse vlade so se strinjale z vsebino poročila, zdaj pa je čas, da v skladu z njim tudi ukrepajo," je dodala. Po njenih besedah tudi slovenski vladi s tem poročilom zvoni alarm.

"Edini logični odziv na tako jasna opozorila je takojšnje ukrepanje," pa pravi Nina Štros, vodja Greenpeace v Sloveniji. "Najpomembnejše sporočilo tega poročila je, da imamo še vedno izbiro," poudarja Štrosova. "Z nadaljnjim kurjenjem fosilnih goriv lahko še naprej podžigamo podnebne spremembe ali pa izberemo drug pristop in izkoristimo preboj, ki so ga obnovljivi viri energije že dosegli," je še dodala.

Kajfež Bogatajeva: Glede opozoril znanosti o podnebnih spremembah smo popolnoma otopeli

Klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj se sicer boji, da na najnovejše poročilo IPCC o posledicah podnebnih sprememb ne bo velikih odzivov ne politike ne ljudi. "Zdi se, da smo že popolnoma otopeli in nam ni več mar za opozorila znanosti. Svetovna podnebna politika se obnaša popolnoma neracionalno," je opozorila.

Kajfež Bogatajeva je izpostavila, da je zadnje poročilo IPCC skrb vzbujajoče predvsem v smeri, da so danes že povsod v podnebnem sistemu opažene spremembe in da so te brez primera v novejši človeški zgodovini.

Znanstvenica meni, da se svetovna podnebna politika očitno ne zaveda, da za to, da bi se uresničil najbolj črni scenarij glede podnebnih sprememb, ni treba spremeniti nič, dosegli ga bomo že z nadaljevanjem dosedanjega delovanja.

Izpostavila je, da živimo v najtoplejšem obdobju v vsaj zadnjih 1400 letih. Zelo jasno izmerjeno je tudi, da vzrok tem spremembam ni v naravnem dogajanju, ampak da je človek s kurjenjem fosilnih goriv in deforestacijo spremenil sestavo ozračja na raven vsebnosti toplogrednih plinov, ki je ni bilo že vsaj zadnjih 800.000 let.

Ob tem klimatologinja meni, da bodo številne od teh sprememb vztrajale stoletja. Že do konca stoletja je neizogiben dvig temperature ob površju za vsaj dve stopinji Celzija, lahko pa doseže tudi blizu pet stopinj Celzija.

Omejevanje teh sprememb na varnejšo raven pa bo zahtevalo znatno in stalno zmanjševanje rabe fosilnih goriv.
Zmanjšati rabo fosilnih goriv pa je po mnenju Kajfež Bogatajeve možno samo z bistvenimi posegi v življenjski slog ljudi in z velikimi prerazporejanji kapitala, s tem pa tudi politične moči. "To pa bo zelo težka naloga za svetovno in tudi lokalno politiko," je opozorila.

Ozračje v Sloveniji se je sicer na državni ravni v zadnjih 50 letih v povprečju segrelo za 1,7 stopinje Celzija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (165)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

-BZ-
28. 09. 2013 21.01
+3
vse okoljske takse bi moral ukiniti ker si z njimi nekdo samo puni žepe, svojega pravega namena pa nikoli ne dosežejo. še več, zato ker se s tem denarjem nič ne naredi, v Slov dobimo od EU celo okoljske kazni par 10 mio EUR! po drugi strani, kaj pa naredijo Indija, Kitajska? Tud nič. Torej so takse brezpredmetna izmišljotina-NATEG!
luckyss..
28. 09. 2013 17.34
+0
Če človeštvo ne bo takoj ukrepalo..se bo zvečer stemnilo..do nižin...
HulaGula
28. 09. 2013 17.06
+0
'Poročilo jasno nakazuje, kaj moramo storiti' Kjotski sporazum propadel.. le zakaj, le zakaj ?? Eni se bodo po lastni senci namahali, pa bo. CO2, bentiš .. a ni metan kriv?!
HulaGula
28. 09. 2013 16.26
+1
Glavn, da ma teta Lucija prow! Benti, da ma prow, sej je nagrado dobila. Pol ma prow! Stroka tko rekla!! Earth is still flat!
Frane Šajn
28. 09. 2013 13.24
+5
POJDITE PO ODGOVOR V NASSO IN SILICIJEVO DOLINO!
llaall
28. 09. 2013 12.58
+3
dejstvo je, da se podnebje spreminja.dejstvo je, da s svojim življenjskim slogom pripomoremo k temu.dejstvo je tudi, da tega ne moremo ustaviti, lahko pa upočasnimo ali omilimo posledice.dejstvo je, da se ljudem fučka kaj bodo pustili zanamcem.
urmek
28. 09. 2013 11.19
+3
Natega ,spet razlog da bodo uvedli nove davke!!!!!! ZA POLITIKE!!!
dajno
28. 09. 2013 11.19
+11
NE NAKLADAJTE in iščite denarja za svoje teorije! Dejstvo je, da gremo proti ledeni dobi! Drug problem je seveda onesnaževanje in uničevanje narave!
marsam
28. 09. 2013 09.52
+4
naj poskrbijo raj za brezposelne da dobijo delo ne pa buče prodajat
Jaka Planinc
28. 09. 2013 09.14
+1
ALI NE BO FINO KO NE BO VEČ ZIME,NE BO POTREBNO OGREVATI STANOVANJ,KOLIKO BOMO PRIHRANILI ENERGIJE,GRELO NAS BO SONCE. KONCA SVETA BO PA TAKO ALI TAKO NEMOGOČE PREPREČITI.
Jaka Planinc
28. 09. 2013 09.11
+1
Nič ne pomaga,vseno bo konec sveta.
Mil?007
28. 09. 2013 08.45
+7
Spet EKO mafija straši ljudi, to je navaden fearporn. Bo treba spet nekaj CO2 kvot na trg zlifrat.
šniclo
28. 09. 2013 09.05
+7
to,da se ciklusi skozi čas menjajo je res.Na Grenlandili je že rasla trta in so pridelovali vino. Zakaj ga nebi še enkrat. Za to kriviti CO2 je pa politična finta. Res da nekaj k temu prispeva tudi co2 vendar je politika proti temu ,da bi tudi co2 iz nerazvitih dežel to počel. Izgovor,da naj nerazviti kljub neizmernemu bogastvu;denimo v afriki ostajajo v svoji revščini. CO2 KOT KRIVEC JE NAČIN ,KAKO ŠE NAPREJ TLAČITI NERAZVITE IN UBOGE KLJUB NJIHOVEMU NARAVNEMU BOGASTVU (PREMOG,PLINI,VODNI VIRI)
baltyy
28. 09. 2013 08.37
+3
siupamoizvedetiresnico
28. 09. 2013 07.25
+5
Imam občutek, da se samo v evropi dela nekaj na okoljevarstvu oziroma, samo nas brmenijo s tem, amrika, kitajska, indija, brazilija - največji onesnaževalci na svetu ne storijo nič glede tega. V Indiji bodo celo gradili 800 termoelektrarn, nas pa šopajo z podnebno kataklizmo. Lepo a ne...
Klimova
28. 09. 2013 01.42
+8
Če pocrkajo modrozelene alge, ki živijo v hladnih vodah in so svetovni proizvajalec kisika (ne tropski deževni gozd, kot nekateri zmotno mislijo) smo fertik. VSI
lennchma
27. 09. 2013 23.21
+4
LUČKI KAJFEŽ BOGATAJ NE VERJAMEM NIČESAR !!! PRAV TAKO NE BRANETU GREGORČIČU !!! ŠKODA JE MIRANA TRONTLJA.
nikoli_dzamije_v_sLOVEnijo
27. 09. 2013 23.13
+8
buahahahahahaha! oktobra kidamo sneg, aprila kidamo sneg, 7 mesecev kurimo ko zmešani, a nekdo nekje še vedno misli, da smo vsi tako zarukani, da nam bodo DRAGO prodali bučke globalnega segrevanja. je pa fascinantno in smešno hkrati, da kljub temu velik del resnično naseda takim lažnivcem!
bolester
28. 09. 2013 01.10
+5
ccc take komentarji v 21 st. mi gredo ker na jok. Zemlje ima že od njenega nastanke cikle ogrevanja in ohlajevanja ozračja in mi živimo v obdobju ogrevanja, konec tega cikla pa bo prinesel ledeno dobo. Malo začnimo brati predem kar koli komentiramo.
HulaGula
28. 09. 2013 16.36
+1
ja, in to ogrevanje prinaša kidanje snega tja v maj, torej...?! Kje se ogreva in kje se ohlaja? Pač nekje, a ne??
aghr
27. 09. 2013 23.02
+4
Delegatom se pa na pogajanjih in protokolih fučka, poleti se pa kuhamo in potimo kot nori.
aghr
27. 09. 2013 22.55
+3
Kaj bo, ko bo poleti čez 50? Se nam bo plastika topila. Poleg suše bojo še nevarnost poplave. Hiše bojo napol pod vodo, kot npr. na Štajerskem novembra 2012. Vsi ljudje pa nimajo denarja za popravilo hiš.
aghr
27. 09. 2013 22.56
+5
Ne si tega želeti. Toda dejstvo je, da je teh ujm zadnja leta bistveno več kot pred 10- 15 leti.
lennchma
27. 09. 2013 23.22
+3
Dejstvo je, da se vsi planeti v našem osončju globalno segrevajo. Torej kaj je razlog?
sLoVeNeC123123
27. 09. 2013 22.49
+6
Ah ja saj sploh ne da \"znanstveniki\" to opozarjajo že dobrih 50 let a kaj ko se vse lepo*za vse skupaj, ko je pa treba podpisovat konvencije (dunajska konvencija o zaščiti ozonske plasti, itd.) pa jo podpišejo itak samo države ki sploh ne proizvajajo ne vem koliko emisij v okolje, kje pa so ZDA in kitajska? ah kje oni so preveč pomembni da bi podpisali kaj takega, če bi bilo po njihovo bi lahko tako ali tako vsi pocrkali, potem se pa kdo zgraža nad izjavami da so američani najbolj butast narod...