Odstavljeni predsednik uprave Luke Koper Gašpar Gašpar Mišič je potrdil, da je včeraj vložil tožbo zaradi njegove odstavitve. Pojasnil je, da je govoril s številnimi pravniki, ki so dejali, da njegova odstavitev ni bila skladna s statutom in zakoni.
Pojasnil je, da je bila tožba vložena zato, ker za njegovo odstavitev ni glasovala večina navzočih na seji nadzornega sveta. Spomnimo, da je bilo takrat na seji prisotnih devet članov nadzornega sveta. Štirje so njegovo odstavitev podprli, štirje so glasovali proti, eden pa se je vzdržal. Gašpar Mišič se sklicuje na 19. člen statuta družbe, ki pravi, da je sklep na sejah nadzornega sveta veljaven, ko zanj glasuje večina prisotnih članov. Takoj po glasovanju so se posvetovali pravniki in ugotovili, da je sklep o odstavitvi Gašpar Mišiča veljaven, zato so takoj stopili pred novinarje in to odločitev predstavili javnosti. Predsednica nadzornega sveta Andreja Žnidaršič Kranjc pa je takrat dejala, da v primeru izenačenega izida glasovanja obvelja glas predsedujočega nadzornemu svetu.
Na vprašanje, če lahko oceni, zakaj je bil odstavljen, je Gašpar Mišič odgovoril, da sam nič več ne misli, ampak vse ve. Govoril je o tem, da naj bi se na Slovenski odškodninski družbi (Sod) že dan pred sejo nadzornega sveta dogovorili, da ga odstavijo. Povedal je, da sam na položaj ni prišel, ker bi ga tja postavila politika. Pojasnil je, da v nadzornem svetu družbe ni bilo nobenega člana stranke PS, katere član je. "Mene ni na čelo Luke Koper pripeljala politika, nisem pa prepričan, da me ni politika dejansko odstavila," je nadaljeval.
Njegova odstavitev je bila zapisana pod 14. točko dnevnega reda seje. Ob tem so mu dali pet minut časa, da pojasni svoj vidik na težave, ki jih je v pismu nadzornemu svetu navedel član uprave za finance Jože Jaklin. Po tem naj bi dobil še minuto za repliko. Jaklin je v pismu zapisal, da je predsednik uprave med drugim kršil poslovnik in znotraj uprave sprejemal odločitve s preglasovanjem.
Gašpar Mišič pravi, da se je dogajalo ravno nasprotno, da se je sam zavzemal za to, da bi bili vsi sklepi uprave soglasni. Med stotino sklepov, ki jih je sprejela uprava, je bilo po njegovih besedah le nekaj takšnih, ki so bili sprejeti s preglasovanjem. Bilo naj bi jih štiri ali pet, dodaja Gašpar Mišič.
Med drugim naj bi Jaklin predlagal, da bi poslovnik spremenili tako, da bi bili na korespondenčnih sejah veljavni le tisti sklepi, ki bi jih potrdili vsi štirje člani uprave. Gašpar Mišič pravi, da bi s tem popolnoma ohromili Luko Koper, zato tega niso sprejeli, saj na korespondenčnih sejah govorijo o sklepih, ki so nujni, ostalim sklepom pa so namenjene redne tedenske seje.
"Ni skrivnost, da je g. Jaklin izbranec gospe Andreje Žnidaršič Kranjc," pravi Gašpar Mišič in dodaja, da je dala Žnidaršič Kranjčeva na glasovanje predlog o njegovi zamenjavi kljub temu, da je temu nasprotovalo pet članov nadzornega sveta, vključno z Radom Antolvičem, ki se je glasovanja vzdržal.
Sicer je Žnidaršič Kranjčeva že ob razrešitvi Gašparja Mišiča zavrnila, da je bila zamenjava politična. "Če bi šlo za politično menjavo, potem bi moral biti namesto mene za predsednika nadzornikov imenovati nekoga drugega, ne mene," je dejala.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.