Evropska komisija je ob svetovnem dnevu boja proti raku objavila deset večini manj znanih dejstev o ukrepih EU za boj proti raku. Med drugim je izpostavila, da ima unija 29-letne izkušnje z bojem proti raku. Leta 1985 so se namreč voditelji takratnih 12 držav članic Evropske skupnosti srečali v Milanu in napovedali prvi program za evropski boj proti raku. Dve leti kasneje je EU združila vrhunske strokovnjake, ki so pripravili prvi evropski kodeks proti raku, torej nasvete za zmanjšanje obolevnosti in umrljivosti za rakom.

Danes se komisija med drugim osredotoča na koordinacijo ukrepov, s katerimi države naslavljajo dejavnike tveganja za razvoj raka. Bruselj pri tem opozarja, da bi enega od treh primerov raka lahko preprečili, zato je spopad z dejavniki tveganja v ospredju evropskega boja proti bolezni. S skupnim ukrepanjem namerava EU do leta 2020 zmanjšati število novih obolenj za 15 odstotkov.
EU prek javno-zasebnega partnerstva, z iniciativo za inovativno medicino, združuje moči s farmacevtsko industrijo, da bi zagotovila bolnikom čim boljša zdravila in zdravljenje. Komisija namenja posebno pozornost usklajevanju in izboljšanju vseevropskega obveščanja o raku, pomoč pa zagotavlja tudi osebam, obolelim za redkimi oblikami raka. Med ljudmi, ki zbolijo za redkimi vrstami raka, so še posebej pogosto otroci, še opozarjajo v Bruslju.
Evropska listina o pravicah rakavih bolnikov
V Evropskem parlamentu so medtem danes uradno predstavili Evropsko listino o pravicah rakavih bolnikov. Ta izpostavlja pravice vsakega državljana do informiranosti in aktivne soudeležbe pri zdravljenju, do optimalnega in pravočasnega dostopa do specializirane oskrbe ter do zdravstvenih sistemov, ki zagotavljajo dobre rezultate, rehabilitacijo bolnikov, najboljšo kakovost življenja in dostopno zdravstveno oskrbo.
Gre za pobudo, ki jo je minuli dve leti pripravljal European Cancer Concord (ECC), ki povezuje številne vodilne onkologe in druge zdravstvene strokovnjake ter organizacije rakavih bolnikov iz 17 evropskih držav, v sodelovanju z Evropsko koalicijo bolnikov z rakom (ECPC) in skupino Evropski poslanci združeni v boju proti raku, na čelu katere je poslanec iz Slovenije Lojze Peterle.
Velike razlike med evropskimi državami
Na novinarski konferenci v Strasbourgu so posebej opozorili, da med evropskimi državami na področju boja proti raku in zdravljenja te bolezni še vedno obstajajo velike razlike, kar je nesprejemljivo. Evropske poslance pa so pred prihajajočimi evropskimi volitvami pozvali, naj še dodatno strnejo svoje vrste v boju proti raku.

Kot je ocenil Peterle, so v Evropskem parlamentu doslej naredili že veliko in so uspeli spraviti rak na stalni dnevni red EU, "tako da na vrata ni več treba trkati, so že odprta". "A fronto je treba okrepiti, saj rak še vedno zmaguje," je opozoril.
Glede razlik med državami na področju zdravljenja raka je Peterle pojasnil, da obstaja nekakšna železna zavesa med zahodno in severno ter vzhodno in južno Evropo. "Če si rojen na napačni strani železne zavese, imaš lahko veliko manjše možnosti za preživetje ali za učinkovito terapijo in tega si seveda v EU ne želimo."
Slovenija je po njegovih besedah "v marsičem na pravi strani, kaže dobre rezultate in je lahko na to ponosna". A hkrati ostajajo številni problemi in ni mogoče reči, da je "povsem na varni strani". Posebej je opozoril na pomanjkljivosti na področju preventive.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.