37 držav je danes na generalnega sekretarja Združenih narodov Ban Ki Muna poslalo zahtevo, da navedbe iz včerajšnjega poročanja o napadih s kemičnim orožjem v bližini Damaska preiščejo inšpektorji, ki so že v Siriji.
Ban se je odzval in zahteval čimprejšnjo preiskavo. Sirsko vlado je pozval, naj strokovnjakom ZN, ki so že v Siriji, omogoči dostop do kraja "incidenta" v predmestju Damaska.
Za javnost je sicer prvi govoril francoski zunanji minister Laurent Fabius, ki je opozoril, da če Varnostni svet Združenih narodov ne bo sprejel odločitve o domnevnih napadih s kemičnim orožjem v Siriji, bo treba odločitve sprejeti po "drugih poteh".
Če bodo napadi s kemičnim orožjem v Siriji potrjeni, bo treba po njegovih besedah uporabiti silo. "Potreben bo odziv mednarodne skupnosti s silo v Siriji, vendar pa ne gre za vprašanje o napotitvi vojakov na bojišče," je dejal v televizijskem nagovoru.
Nekaj podobnega je pozneje izjavila tudi Velika Britanija, ki je sporočila, da je njena prva prioriteta ugotoviti, ali je bilo kemično orožje res uporabljeno. Pri tem dodaja, da v naporih za končanje prelivanja krvi v Siriji ne bo izključila nobene možnosti.
Nemčija od Damaska zahteva, da inšpektorjem pusti prosto pot
Oglasil se je tudi nemški zunanji minister Guido Westerwelle, ki je izrazil zahtevo, da se inšpektorjem ZN omogoči dostop do vseh območij v Siriji. "Zelo smo zaskrbljeni nad poročili, da je bil v bližini Damaska uporabljen strupen plin. Takšna poročila so zelo resna in če bodo potrjena kot resnična, bo to nezaslišano," je še dodal.
Tudi MZZ želi, da Sirija pusti inšpektorjem proste roke
Na poročila o številnih civilnih žrtvah in uporabi kemičnega orožja se je odzvalo tudi slovensko ministrstvo za zunanje zadeve, ki napad najostreje obsoja. Zaskrbljeno je tudi nad poročili, da je bilo v napadu domnevno uporabljeno kemično orožje. Tako, kot je preiskavo zahteval nemški minister, tudi slovensko ministrstvo Damask poziva, naj inšpektorjem omogoči neomejen dostop do relevantnih območij in vseh virov informacij.
Turčija: Vse rdeče črte so že prestopili
Turški zunanji minister Ahmed Davutoglu pa je v četrtek dejal, da so bile glede Sirije prestopljene že vse rdeče črte. Hkrati je bil kritičen do mednarodne skupnosti, ki tudi po tem, ko so uporniške sile vladno vojsko obtožile, da je uporabila kemično orožje, ne ukrepa.
"Vse rdeče črte so že prestopljene, Varnostni svet ZN pa se še vedno ni bil sposoben odločiti. To je odgovornost za tiste, ki postavljajo te črte in za vse nas," je pojasnil.
Ameriški predsednik Barack Obama je pred skoraj natanko letom dni dejal, da bi morebitna uporaba kemičnega orožja v Siriji predstavljala prestop rdeče črte, zaradi katere bi bilo treba v Siriji ukrepati. Danes je Bela hiša še enkrat ponovila te besede, dodali pa so, da po njihovih informacijah t. i. uporniki nimajo možnosti uporabe kemičnega orožja.
Varnostni svet zaskrbljen
Zaradi tega so se članice Varnostnega sveta ZN sestale na izrednem zasedanju ter se zavzele za temeljito in nepristransko preiskavo obtožb, ki so jih na račun režima izrazili uporniki in opozicijski aktivisti.
"Treba je razjasniti, kaj se je zgodilo, in situaciji pozorno slediti," je po srečanju poudarila argentinska veleposlanica Maria Cristina Perceval, ki ta mesec predseduje VS ZN.
Države 15-članskega VS ZN so po njenih besedah izrazile "veliko zaskrbljenost" glede obtožb in "pozdravile odločenost generalnega sekretarja, da zagotovi temeljito, nepristransko in hitro preiskavo".
"Vse članice se strinjajo, da je vsakršna uporaba kemičnega orožja katere koli strani in v kakršnih koli okoliščinah kršitev mednarodnega prava," je še dejala Percevalova in izpostavila potrebo po "takojšnji humanitarni pomoči žrtvam". Veliko je bilo pozivov k prenehanju nasilja in k premirju, je še dejala.
Zaradi Rusije in Kitajske brez izjave; tudi Iran krivi upornike
VS ZN sicer ob koncu nujnega zasedanja v sredo zvečer ni sprejel uradne izjave. Po navedbah diplomatov naj bi Rusija in Kitajska, ki že od začetka krize podpirata sirski režim, nasprotovali sprejemu izjave. Rusija je opozicijske navedbe o napadu že pred tem označila za načrtno "provokacijo".
To stališče med drugim deli tudi Iran, ki je danes sporočil, da so za uporabo kemičnega orožja v Siriji, če je do nje res prišlo, zagotovo krive "teroristične skupine", ki so že v preteklosti dokazale, da so pripravljene na vsakršen zločin. Kot je ocenil novi iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif, režim trenutno nima nikakršnega razloga, da bi napadel s kemičnim orožjem, saj se v Siriji mudijo inšpektorji ZN, vojska pa v boju proti upornikom beleži uspeh za uspehom.
Podobno opozarjajo sirski uradniki, ki se javno sprašujejo, zakaj bi režim kemično orožje uporabil prav ob začetku misije mednarodnih inšpektorjev v državi. Po navedbah nekega visokega sirskega varnostnega vira bi bil napad, izveden v tem času, "politični samomor". Po mnenju Damaska želijo uporniki s takšnimi obtožbami vplivati na delo inšpektorjev ter pozornost odvrniti od uspehov vojske.
Novi napadi pri Damasku tudi danes
Včeraj so namreč sirski uporniki, le tri dni po tem, ko so v Sirijo prišli inšpektorji ZN, ki preiskujejo poročanja o uporabi kemičnega orožja, poročali, da naj bi sirska vojska njihove položaje in civiliste obstreljevala s kemičnim orožjem. Pri tem naj bi umrlo najmanj 1300 ljudi.
A uporniki so danes sporočili, da so odkrili nova trupla včerajšnjih napadov. "Pričakujemo, da bo število (mrtvih) še naraslo, saj smo danes v četrti v Zamalki odkrili hiše, polne trupel," je povedal predstavnik Sirske nacionalne koalicije Kaled Saleh.
Medtem nasprotniki režima sirskega predsednika Bašarja al Asada danes poročajo o novih zračnih napadih na vasi v okolici Damaska. Bombardirana so tudi ista območja kot v sredo.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.