Danes je svojo kandidatno listo za evropske volitve na Državno volilno komisijo vložila SDS. Nosilec liste Milan Zver je po vložitvi poudaril, da je njihova lista zmagovita in verjame, da bo ekipa SDS tudi v prihodnjem mandatu štela vsaj toliko poslancev kot v aktualnem. Trije mandati pa so naši in prepričan sem, da smo glavni favoriti, je dodal Zver.
Po Zverovih besedah je lista največje opozicijske stranke kombinacija izkušenih politikov in tudi mladosti, vsi kandidati pa so "več ali manj izjemni strokovnjaki, vsak na svojem področju". Ponosen je, da imajo tako "pisano, a kompetentno listo".
Ob tem je Zver, ki je evropski poslanec tudi v aktualnem mandatu, dejal, da so bili dobra ekipa, ki so s svojim delovanjem pokrivali dobršen del področij. "Slovenska delegacija je opozorila nase v tem mandatu in verjamem, da bomo tudi z nekoliko spremenjeno sestavo to znova storili tudi v naslednjem mandatu," je dodal.
Kot je še poudaril Zver, je značilnost njihove stranke tudi, da niso "moška ali mačistična stranka", saj so v Evropskem parlamentu doslej imeli več žensk kot moških. Po njegovi oceni se isto lahko zgodi tudi na tokratnih evropskih volitvah. "Trije mandati so naši, zato gremo v to tekmo z velikim optimizmom. Prepričan sem, da več dejavnikov govori v prid temu, da smo glavni favoriti tudi na evropskih volitvah," je dodal.
Preostali kandidati na listi SDS so sicer še poslanka SDS Romana Tomc, nekdanja poslanka SDS Patricija Šulin, predsednik mestnega odbora SDS Ljubljana in nekdanji vodja urada vlade za komuniciranje Anže Logar, zamejski odvetnik Damijan Terpin, podpredsednica podmladka SDS Carmen Merčnik, nekdanja nadzornica Holdinga Slovenskih elektrarn Vlasta Krmelj in poslanec SDS Andrej Šircelj.
Skupna lista NSi in SLS za močan glas Slovenije v EU
Svojo skupno kandidatno listo sta vložili tudi NSi in SLS. Nosilec liste je sedanji evropski poslanec Lojze Peterle. Kandidati na skupni listi izražajo prepričanje, da bodo na evropskih volitvah uspešni. Z močnim rezultatom želijo prispevati tudi k močnemu glasu Slovenije v EU, je po današnji vložitvi liste dejal nosilec liste Peterle.
"Z najboljšim rezultatom bomo skušali okrepiti vodilno evropsko politično opcijo, ki je pomembno prispevala k rešitvi krize v državah z njo," je po vložitvi liste dejal njen nosilec Peterle. Načrt za kampanjo pred evropskimi volitvami pa je po njegovih navedbah že pripravljen. "Načrt volilne kampanje je pripravljen in se že veselim sodelovanja. Jaz vedno doživljam kampanjo kot nekaj kreativnega. Tokrat imamo pred seboj poseben izziv, saj bomo to delali skupaj,« je dejal Peterle.
Po besedah predsednice NSi Ljudmile Novak je EU tudi za Slovenijo zelo pomembna. Skupna lista NSi in SLS želi "okrepiti evropsko ljudsko stranko, ki vodi Evropo v smer miru, sodelovanja, povezovanja in spoštovanja vseh narodov in držav," je dejala novinarjem.
Lista po navedbah predsednika SLS Franca Bogoviča odraža vrednote Evrope, v ospredju pa bodo vprašanja, ki so povezana s Slovenijo. Gre za to, da tudi manjše države najdejo svoje mesto in gospodarske priložnosti v EU, je pojasnil. Sam se bo osredotočil zlasti na področja kmetijstva, podeželja in okolja, je dejal.
Ob novinarskem vprašanju o pričakovanjih po petkovem kongresu PS pa ocenjuje, da bodo na politični levici "našli toliko kohezivnosti, da bodo ugotovili, da je vredno vladati še leto dni, kolikor ga ima parlament pred sabo". Ne predvideva, da bodo v letošnjem letu tudi državnozborske volitve.
Novakova pa je dejala, da vse, kar se bo zgodilo v tem tednu, tako kongres PS kot morebitna pravnomočna obsodba predsednika SDS Janeza Janše v zadevi Patria, lahko vpliva na morebitne predčasne državnozborske volitve. "A pustimo času čas," je dejala.
Poleg Peterleta so na listi še Alojz Hojs, Monika Kirbiš Rojs, Vida Čadonič Špelič, Jakob Presečnik, Nežika Pavlič ter Ljudmila Novak in Franc Bogovič.
Svojo listo vložila tudi Solidarnost
V zunajparlamentarni stranki Solidarnost so prepričani, da pot do bolj pravične in solidarne Slovenije vodi tudi skozi Bruselj, je po današnji vložitvi liste kandidatk in kandidatov za volitve v Evropski parlament dejal nosilec liste Dušan Keber. Pričakujejo rezultat, ki bi jih v slovenskem prostorov umestil kot kredibilno stranko. "Na volitvah pričakujemo rezultat, ki bi nas v slovenskem prostoru ustoličil kot stranko, ki je kredibilna in ki lahko pričakuje tudi dobre rezultate na jesenskih lokalnih volitvah in na poznejših državnozborskih volitvah," je novinarjem po vložitvi liste povedal Keber.
Po njegovih navedbah je njihov poudarek ne le na solidarnosti, temveč na zagovarjanju evropskega zdravstvenega zavarovanja. "V Evropi si danes nekatere države ne morejo več privoščiti dragih zdravil in dragih posegov za svoje državljane," je dejal. Za EU to po njegovih besedah ni sprejemljivo. Po principu solidarnosti bi morali "vsi Evropejci zbirati vsaj za te primere", je pojasnil.
V stranki po njegovih besedah menijo, da varčevanje, kot ga zagovarja evropska trojka, zavračajo celo posamezni člani trojke. Po mnenju stranke je treba omogočiti odlog kreditov. "Potrebno je, da države zadihajo in da banke začnejo dajati posojila svojim državljanom. Brez likvidnostnih sredstev namreč tudi dobra podjetja danes ne morejo zaposlovati," je opozoril.
Na novinarsko vprašanje glede politikov v kazenskih postopkih pa meni, da bi se moral vsak politik takoj, ko pride do "kredibilne obtožbe", izločiti iz politike. "Ni torej treba čakati na vložitev obtožnice. Vsak politik, ki želi dobro svoji stranki in kredibilni politiki v Sloveniji nasploh, bi se moral v tem primeru izločiti in počakati na stališče sodišča," je še dejal.
Rok za vložitev kandidatur se izteka
Rok za vložitev kandidatnih list za volitve osmih poslank oziroma poslancev, ki bodo slovenski predstavniki v Evropskem parlamentu v novem petletnem mandatu, se izteče v petek opolnoči. Doslej sta svoji kandidatni listi že vložili SD in DeSUS. Na čelu prve bo prvak stranke Igor Lukšič, medtem ko DeSUS stavi na aktualnega evropskega poslanca Iva Vajgla.
V četrtek jo bo vložila še PS, njen nosilec pa bo ekonomist Jože Mencinger. Pogovori za skupno listo slovenskih evropskih liberalcev niso uspeli, saj je evropski poslanec LDS Jelko Kacin vztrajal, da bi bil nosilec liste, kar pa za PS ni sprejemljivo, je danes pojasnil vodja volilnega štaba PS Roman Jakič.
Po Jakičevih besedah je razumljivo, da nosilca skupne liste predlaga največja stranka. Zato je predlagala Mencingerja, ki tudi ni strankarski kandidat, vendar uživa vso podporo PS in visoko podporo javnosti, je na današnji novinarski konferenci dejal Jakič.
Za ostale stranke to očitno ni bilo sprejemljivo, čeprav so jim to povedali že na prvem srečanju. Že takoj po odločitvi PS, da bo nosilec liste Mencinger, je sodelovanje odklonila DL in se odločila za samostojno kandidaturo na evropskih volitvah.
Kacin: Ne more biti nosilec skupne liste evroskeptik
"Sam zelo konkretno delam za Slovenijo v EU že 10 let. Več kot 3500 podpornikov je ta moja prizadevanja v evropskem parlamentu prepoznalo in podprlo mojo vnovično kandidaturo. Podprlo me je tudi vodstvo politične skupine ALDE v EP in LDS," Jakiču odgovarja Kacin in pojasnjuje, da si že mesec dni prizadeva povezati vse liberalne stranke, zato težko pristaja na dejstvo, da bi nosilec skupne liberalne liste postal evroskeptik.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.