Združenje za zaščito živali v ameriški Pensilvaniji se je lotilo zanimivega projekta, ki naj bi koristil tako mačkam, za katere skrbijo v zavetišču, kot otrokom, ki imajo težave z branjem.
V okviru projekta osnovnošolci prihajajo v zavetišče in berejo mačkam. Medtem ko naj bi slednje umirjeno branje pomirjalo in sproščalo, se otroci znajdejo v prijetnem okolju, ki jim omogoča urjenje bralnih sposobnosti v okolju, ki ni kritično, hkrati pa jih motivira, saj želijo živalim zagotoviti ugodje.
Fotografije z ene od bralnih ur v zavetišču si lahko ogledate v galeriji fotografij.
Da živali pozitivno vplivajo na telesni, kognitivni in čustveni razvoj otrok sicer ni novo odkritje. "Hišni ljubljenčki spodbujajo otroke k teku, gibanju in urjenju motoričnih spretnosti," pravi pedagoginja Sheryl Dickstein.
Otroci v interakciji z živalmi urijo tudi svoje socialne spretnosti. "Živali ljudi sprejmejo, takšne kot so in ponudijo možnost za neobremenjeno socialno interakcijo," pravi Dicksteinova. V primeru otrok z avtizmom pa raziskovalci menijo, da jim lahko družba živali pomaga pri razvoju socialnih spretnosti.
V družbi živali otroci razvijejo tudi boljšo samozavest in občutek odgovornosti, uporabljajo jih tudi v terapevtskih skupinah za otroke, ki so se znašli v čustvenih stiskah.
Ker lahko vse našteto pozitivno vpliva tudi na učne uspehe otrok, številni priporočajo celo prisotnost živali v šolskih učilnicah, kar sicer ni običajna praksa.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.