Več tisoč turških protestnikov se je danes zvečer znova zgrnilo na trg Taksim v Istanbulu in s tem kljubovalo pozivom vlade h končanju protivladnih protestov, ki so izbruhnili v zadnjih nekaj dnevih. Med protestniki prevladujejo večinoma levičarski aktivisti, pridružili pa so se jim nogometni navijači.
Čeprav je podpredsednik turške vlade Bülent Arinc danes poskušal pomiriti protestnike z izjavo, da se je "vlada naučila lekcije" in da obžaluje uporabo varnostnih sil proti državljanom z "legitimnimi zahtevami". Turška glasba in petje sta zajela Taksim, na katerem je množica plesala in ploskala v bolj prazničnem vzdušju kot v zadnjih dnevih, ki so jih zaznamovali nasilni protesti.
Tudi v Ankari so se zbrali protestniki in zahtevali, da turški premier Recep Tayyip Erdogan odstopi. Vlada se je danes sicer opravičila protestnikom ranjenim med spopadi, ki so izbruhnili prejšnji teden in so bili največji upor proti Erdoganu, odkar je pred desetletjem zasedel oblast.
Dvodnevna stavka javnega sektorja
Že prej so danes v znak solidarnosti s protestniki sindikati javnega sektorja pripravili dvodnevno stavko. Konfederacija, ki šteje 11 sindikatov, v katere je vključenih 240.000 delavcev, je vlado obtožila, da izvaja "teror" in ogroža življenja civilistov. Zaradi stavke bo delovanje šol, univerz in vladnih inštitucij ohromljeno.
Vlada je medtem potrdila drugo smrtno žrtev med protestniki. V mestu Antakya je umrl 22-letni Abdullah Comert. Nanj je streljala za zdaj neznana oseba. Umrl je kasneje v bolnišnici. Prva smrtna žrtev je bil 20-letni Mehmet Ayvalitas. V nedeljo ga je povozil taksist, ki je zapeljal v skupino protestnikov, ti so blokirali avtocesto v Istanbulu.
Erdogan trdi, da se razmere umirjajo
Premier Recep Tayyip Erdogan kljub protestom nadaljuje uradni obisk v Maroku in trdi, da so se razmere izboljšale. Erdogan vztraja, da dogajanja nikakor ni mogoče primerjati s "pomladjo" – ljudskimi vstajami, kakršne so leta 2011 pretresle več avtoritarnih arabskih držav in dobile skupno ime arabska pomlad.
Protestnike je obtožil rušenja demokracije. Državljane in državljanke pa je pozval, naj ne nasedajo provokacijam protestnikov, ki jih po njegovem mnenju organizirajo "skrajni elementi".
Na drugi strani pa je predsednik Abdullah Gul uporabil bolj spravljiv ton in zagovarjal pravico do protestov, a pozval k umirjanju razmer.
Policija spet uporabila solzivec in vodni top
Spopadi med protestniki in policijo so se nadaljevali tudi v ponedeljek in v noči na torek. Nemirno je bilo tako v Ankari kot v Istanbulu. Več tisoč ljudi se je zbralo tudi na trgu Taksim, epicentru protestov. Policija je proti približno tisoč mladim demonstrantom, ki so se zbrali na trgu Kizilay v središču prestolnice, znova uporabila solzivec in vodni top.
Nasilje Turčijo pretresa že od petka. Začelo se je v Istanbulu, ko so množični protesti proti gradnji nakupovalnega centra v parku v bližini trga Taksim prerasli v protivladne proteste. Ti so se nato razširili na več kot 60 drugih turških mest. Protestniki Erdoganovi vladi očitajo, da postaja vse bolj avtoritarna.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.