Specialno enoto, med drugim namenjeno zatiranju protestov, so zdaj razpustili, je pa bila v prvih bojnih vrstah, ko so protesti terjali visok krvni davek. Člane Berkuta obtožujejo pretepanja, mučenja in streljanja protestnikov, brez pravega vzroka naj bi bili nasilni tudi do zdravstvenega osebja in novinarjev. Med drugim se je na spletu pojavil posnetek protestnika, ki so ga pripadniki enote pri temperaturah, ki so bile krepko pod ničlo, slekli do golega in hudo pretepli. Enota je nastala leta 1992 na pogorišču zloglasne sovjetske "policije za posebne naloge" Omon, znane po svoji brutalnosti. Sprva so jo ustanovili, da bi pomagala v boju proti organiziranemu kriminalu, a so kasneje kot glavno nalogo opredelili "vzdrževanje reda in miru med množičnimi dogodki". Pripadnike Berkuta naj bi skrbno izbirali in poslali na posebno urjenje, njihovo znanje in orožje pa je na veliko višji ravni kot pri ostalih ukrajinskih policistih ali vojakih. Kot poročajo ukrajinski mediji, so morali imeti kandidati za Berkut vsaj tri leta delovnih izkušenj v varnostnih organih, prednost pa so imeli vrhunski športniki. Člani enote so prejemali dvakrat višjo plačo kot drugi policisti v državi. Enota je imela po vsej Ukrajini med 4000 in 5000 pripadnikov, lokalne enote so bile pod poveljstvom lokalnih izpostav notranjega ministrstva. Prav notranje ministrstvo pa je bilo v zadnjem času povsem podrejeno Janukovičemu režimu, saj ga je vodil eden njegovih najtesnejših zaveznikov, s čimer so tudi enoto večinoma izkoriščali zgolj za ščitenje predsednikovih interesov.
Protestniki imajo svojo policijo
Prav zaradi policijske brutalnosti med ukrajinskimi protestniki vlada veliko nezaupanje do varnostnih sil, ki so se, dokler ni Janukovič pobegnil, postavile proti njim.
Zato zdaj po Kijevi korakajo "sile samoobrambe", ki so tudi najbolj priljubljena varnostna avtoriteta v mestu. Uživajo visoko spoštovanje, meščani jim prinašajo hrano, želijo se fotografirati z njimi.
Gre za spontano ustanovljene enote, katerih pripadnike zdaj častijo kot junake, saj so protestnike branili pred nasilno policijo, zdaj pa je njihova naloga varovanje javnega reda in miru. Pripadniki enot so prostovoljci, njihov zaščitni znak pa so čelade, neprebojni jopiči in kiji. V nekaterih delih mesta sodelujejo s policijskimi patruljami.
KOMENTARJI (172)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.