V Kijevu se nadaljujejo protesti, na katerih prozahodno usmerjeni Ukrajinci protestirajo proti odločitvi vlade, da ustavi priprave na podpis pridružitvenega sporazuma z Unijo. Podpis sporazuma med Ukrajino in EU pa z gladovno stavko v zaporu zahteva tudi Julija Timošenko.
OGLAS
Kijev je minuli četrtek nepričakovano ustavil priprave na podpis pridružitvenega sporazuma z Unijo. Zahodni opazovalci ocenjujejo, da je odločitev posledica pritiskov Rusije. Kremelj, ki si želi, da se Ukrajina pridruži carinski uniji pod okriljem Rusije, je namreč zagrozil s trgovinskimi ovirami za ukrajinsko blago, če bi podpisali sporazum.
Približno 1000 protestnikov se je zbralo pred vladnimi prostori in predsednika države Viktorja Janukoviča pozvalo k podpisu sporazuma o krepitvi trgovinskih in drugih odnosov z Evropsko unijo, ki je bil predviden na vrhu vzhodnega partnerstva. Zahtevajo tudi odstop vlade.
Nekaj jih je poskušalo vstopiti v poslopje, a so jih policisti pregnali s solzivcem. Po trditvah organizatorjev protestov za incidenti stojijo zunanji izgredniki. Hkrati napovedujejo, da bodo ohranili pritisk na oblasti. "Nadaljevali bomo proteste, dokler ne bo sporazum podpisan," je dejal vodja opozicijske stranke Udar in nekdanji svetovni prvak v boksu Vitalij Kličko.
Julija Timošenko je začela gladovno stavkati v znak protesta proti zunanji politiki aktualnih ukrajinskih oblasti. Kot je sporočil njen odvetnik, bo gladovno stavkala tako dolgo, dokler ne doseže cilja, ta pa je podpis sporazuma o krepitvi trgovinskih in drugih vezi med EU in Ukrajino.
Že v nedeljo je ulice Kijeva preplavilo več deset tisoč protestnikov. Šlo naj bi za največji protestni shod po oranžni revoluciji leta 2004, ki je odnesla režim Leonida Kučme in vodila v nove volitve.
Protestniki so ponoči na Evropskem trgu v središču prestolnice postavili približno 20 šotorov in zatrjujejo, da bodo tam ostali, dokler Janukovič ne podpiše sporazuma z Unijo.
Proteste podpirata glavni opozicijskih stranki, poleg Kličkovega Udara še stranka Domovina zaprte nekdanje premierke Julije Timošenko.
FOTOGALERIJA: Nasilje med protesti v Kijevu
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
Nasilje med protesti - 1
1/ 20
UIVsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
baba je kradla, zdej bi pa milost pa opozicijo pa te fore. kriminalci kričijo da grdo ravnajo z njimi. hudiča, sej so kriminalci. ukradla je 300 mio dolarjev, nardila lukno v proračunu k je bla na ablasti, kradla narodu, zdej pa kriči človekove pravice in amerika usmili se me :) hehe bando še premal stiskajo za vrat. bo treba konkretno udart!
Timošenkova gladovno stavka, zahteva zdravljenje v tujini. Janukovič ja zelo nesramen lahko bi ji odobril zdravljenje v sibirji sigurno bi kmalu ozdravela
Tej ciganiji ukrajinski je potrebno z dekretom prepovedati vstop za nadaljnih 100 let. V kolikor pride Ukrajina v EU se lahko poslovimo, zapečatimo trugo in zapojemo osmrtnico Evropski Uniji.
Kako smo nacije različne. Tule se fajtajo, mi pa stoično živimo, trpimo, začudeno gledamo nekaj 100 protestnikov. Le od kod so se vzeli, čudaki, najbrž niso Slovenci, ker klen Slovenec je tiho in trpi. Ko pa ne zmore več, se zapije ali gre zvišat statistiko samomorov.
samo tiho bodi. Ko so bili protesti v Sloveniji aktivni ste taki, ko si ti doma čičali in pametovali kak je treba. Zdaj pa je drugod pa se norca delaš? Sram te bodi.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.