Nekdanji predsednik računskega sodišča in vodja društva Verjamem Igor Šoltes je na Državno volilno komisijo vložil kandidatno listo za evropske volitve. Sam bo tudi nosilec liste.
Na predstavitvi liste je Šoltes poudaril, da se mnoge za državo pomembne odločitve ne sprejemajo le v Ljubljani. Ob tem je izpostavil zlasti evropsko zakonodajo in direktive, ki da jih Slovenija v svoj pravni red dostikrat prenaša nekritično. "Pomembno je, da nismo le prevajalci in izvrševalci evropskega pravnega reda in direktiv, ampak tudi soustvarjalci," je pojasnil in dodal, da se samo odločanje usmerja na zelo ozek krog in da velike države prevladujejo nad usodo malih.
Pri črpanju evropskih sredstev je poudaril, da bi morala Slovenija biti še bolj učinkovita, sicer pa osnovno težavi vidi pri načrtovanju.
Dotaknil se je tudi programa in izpostavil trg dela, samooskrbo, preprečitev prodaje bistvene infrastrukture, upreti pa da se je treba tudi kakršnimkoli poskusom privatizacije naravnih virov.
Kot je dejal Šoltes, so zbrali nekaj čez 3500 podpisov. Na vprašanje, kakšen rezultat pričakujejo na volitvah 25. maja, pa je odvrnil le, da računajo na čim višjo volilno udeležbo in da bodo ljudje "verjeli v dobre stvari".
Poudaril je tudi, da se je za vstop v politiko odločil, ker razmere niso blesteče in ni dovolj le čakati, da bo "kdo drug kaj naredil". Z društvom Verjamem so, kot pravi, alternativa. "Tudi za volitve v državni zbor, kadarkoli te že bodo," je pristavil.
Šoltesu na listi sledi diplomantka tržnega komuniciranja Katarina Košak, ki se bo zavzemala zlasti na izboljšanje položaja mladih.
Na tretjem mestu je ekonomist Boštjan Horvat, sicer zaposlen na občini Kobilje kot svetovalec župana, ki bo zagovarjal stališča o skupni kmetijski politiki ter si prizadeval za oživljanje kmetij in povezovanje zadrug.
Četrta na listi je nemcistka Mojca Blas. Kot je pojasnila, verjame, da vsi skupaj lahko naredimo veliko več za tiste, ki jih trg dela potiska v neugoden položaj.
Sledi ji asistent na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Iztok Prislan, ki se bo zavzemal zlasti za pravičen položaj slovenske znanosti v EU.
Šesta je varstvoslovka Monja Režonja, ki je med drugim izpostavila ohranjanje naravnega bogastva in kulturne dediščine ter pomen socialnovarstvene vloge države.
Na predzadnjem mestu je odvetnik Gregor Veličkov, ki se bo zavzemal za omejitev koruptivnega ravnanja in odliva kapitala v davčne oaze. Veličkov je bil sicer med letoma 2002 in 2006 novogoriški mestni svetnik na listi tedanje ZLSD, od leta 2010 pa je v mestnem svetu zastopan s svojo neodvisno listo.
Kot zadnja bo Šoltesovo listo zastopala samostojna podjetnica Diana Ternav, ki bo zagovarjala stališča o turizmu.
Na listi PS poleg Mencingerja tudi Župevčeva, Čehovin in Vilfan
Kandidatno listo je na DVK danes vložila tudi Pozitivna Slovenija. "Največji sovražnik EU so tisti, ki pravijo, da niso evroskeptiki. To namreč pomeni, da samo ploskajo, ko jim kdo kaj reče, kar pa ni naš stil," je dejal nosilec liste Jože Mencinger. Kot je pristavil, bi radi spremenili pojmovanje Slovenije v Evropski komisiji, ki da včasih z nami ravna "nekoliko narobe". Po njegovem mnenju je treba popraviti tudi evropsko gospodarsko politiko. "EU je v krizi ravnala napačno, še bolj pa pred krizo," je povedal in ob tem dodal, da je EU sokriva za nastanek krize.
Če bo Mencinger izvoljen, se bo ukvarjal zlasti z ekonomijo. Eno od področij, ki ga zanima, je ravnanje multinacionalk, ki so si "razdelile evropski trg in povsod zaračunavajo drugačno ceno", kjer bi Evropska komisija po njegovih besedah morala posredovati. Poleg tega je izpostavil tudi "jezik, ki se uporablja v EU". Kot pravi, se je namreč pri delu v EU ustvaril nek nerazumljiv jezik, ki bi ga rad nekoliko poenostavil, da bodo ljudje razumeli, za kaj sploh gre. Na vprašanje, koliko mandatov pričakuje, je Mencinger odgovoril, da "čim več, recimo tri".
Kot druga na listi bo največjo vladno stranko zastopala poslanka PS Melita Župevc. Po vrsti pa ji sledijo članica strankinega podmladka Prihodnost Slovenije Valerija Medic, prav tako poslanec Jerko Čehovin, nekdanja poslanka Mirjam Bon Klajnšček, predsednik Mestne zveze upokojencev Ljubljana Marjan Sedmak, nekdanja atletinja Britta Bilač ter poslanec PS Peter Vilfan.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.