Protestniki so se po izgredih, ki so včeraj izbruhnili na ulicah Istanbula, zbrali tudi danes. Številni so celo vztrajali vso noč. Proti trgu Taksim prek Bosporskega mostu se je danes znova podalo na tisoče protestnikov, varnostne sile pa so jih pričakale s tanki, vodnimi topovi in solzivcem. Protestniki so odgovorili z metanjem kamnov.
Po poročanju tujih medijev je bilo v današnjih spopadih s policijo ranjenih skoraj 1000 ljudi. Kot sporočajo aktivisti prek Twitterja, so mnoge trgovine ponudile popuste za plinske maske, nekatere so jih celo podarjale. Hoteli in restavracije pa so protestnikom ponudili hrano in vodo.
Zaradi nasilja so se že oglasile človekoljubne organizacije, med njimi tudi Amnesty International. A po zadnjih podatkih, ki jih navaja turška državna tiskovna agencija Anadolu, se je policija umaknila s trga Taksim, da bi tako omogočila ljudem proteste.
Protesti so se razširili tudi v druga turška mesta, med drugim prestolnico Ankaro, mesti Izmir in Mugla na zahodu ter Antalyo na jugu.
Turške oblasti so sporočile, da so v dveh dneh v vseh protestih, ki so potekali po državi, pridržale 939 ljudi.
Erdogan priznal pretirano silo
"Policija je bila tu včeraj, delala bo tudi danes in jutri, saj trg Taksim ne more biti kraj za divjanje skrajnežev," je turški premier Recep Tayyip Erdogan sporočil v današnjem televizijskem nagovoru. Vlada bo po njegovih besedah sprejela potrebne ukrepe za "zagotovitev varnosti ljudi in njihovega premoženja".
Erdogan je protestnike pozval, naj "nemudoma" končajo demonstracije in tako preprečijo "nadaljnjo škodo za obiskovalce, pešce in lastnike trgovin".
Pozneje je Erdogan, proti kateremu so uperjeni protesti, priznal, da je prišlo do primerov "ekstremnega" ravnanja policije z demonstranti. "Res je bilo v posredovanju policije nekaj napak, ekstremizma," je dejal. Turško notranje ministrstvo je že napovedalo ukrepe proti vpletenim policistom.
Poglejte si fotografije nočnega dogajanja:
Oglasil se je tudi predsednik države Abdullah Gül, ki je opozoril, da je dogajanje na trgu Taksim doseglo "skrb vzbujajočo raven", policijo pa pozval, naj ne uporablja prekomerne sile.
Kaj je sprožilo proteste?
Protestniki so se začeli zbirati v znak protesta proti uničenju kakih 600 dreves v tamkajšnjem parku v okviru urbanističnega projekta izgradnje nakupovalnega in kulturnega središča ter obnove vojašnic iz časov Otomanskega cesarstva.
Načrt je del širšega projekta, ki so ga v Istanbulu začeli novembra. Od prihoda buldožerjev na trg v ponedeljek so se začeli na trgu zbirati okoljevarstveni aktivisti skupaj z okoliškimi prebivalci, podprli pa so jih tudi opozicijski poslanci. Večkrat je prišlo do manjših spopadov s policijo.
Njihovo gibanje je kmalu postalo politično, ko so kritizirali vlado in njene velike gradbene projekte v Istanbulu, kot je gradnja tretjega mostu čez Bospor, za katerega so temeljni kamen postavili v sredo, in velikega letališča.
Erdogan je sicer zatrdil, da se vlada ne bo odpovedala spornim urbanističnim načrtom, ki so bili povod za proteste.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.