Zaradi podnebnih sprememb smo bili v preteklosti tudi v Sloveniji že priča uničujočim vremenskim ujmam. Po tragediji v Železnikih je država sklenila, da je treba bolj zaščititi ljudi, premoženje in tudi naravo, zato so leta 2010 začeli projekt Bober. Gre za največji projekt za spremljanje in analiziranje stanja vodnega okolja v Sloveniji. Ta predvideva izgradnjo 281 merilnih mest, na katerih se bodo med drugim merile količine padavin, vodostaji rek in tudi podzemnih voda. Za spremljanje in analiziranje več kot 56 milijonov podatkov letno so morali na Arsu nujno izboljšati računalniški center. V sklopu 33 milijonov evrov vrednega projekta so zato za 640.000 evrov kupili tako imenovan superračunalnik.
Superračunalnik hladi podtalnica
Kot so danes pojasnili na Arsu, gre za enega najzmogljivejših računalnikov pri nas. "Gre za največji računalnik v Sloveniji, ki je v službi državljanov," so nam odgovorni pojasnili v kleti ustanove, v kateri je nameščen zaradi dostopa do podtalnice, s katero ga hladijo. Po specifikacijah sodeč, so ocene na mestu. Superračunalnik znamke sgi, ki je bil izbran in kupljen preko razpisa, sestavlja več manjših enot, te pa skupaj premorejo dva terabajta delovnega spomina in 120 terabajtov hitrega diskovnega prostora. Nameščeni so novi strežniki, vzpostavljen pa je tudi sistem za neprekinjeno napajanje.
Novost bo pripomogla predvsem k izboljšanju storitve ALADIN, ki na spletu prikazuje napoved vremena. Računalnik bo omogočal tudi napoved dinamike morja in pretoka slovenskih rek. Omogočeno bo lokalno modeliranje vremena, kar pomeni, da bo mogoče računanje vremena na manjšem območju. Doslej se je vreme napovedovalo na štiri kilometre, odslej pa se bo na dva kilometra natančno. Izboljšanje pomeni vse manj napak pri napovedih, zagotavljajo na agenciji. Sistem bo med drugim omogočal tudi napoved zemeljskih plazov, poplav in nekaterih drugih izrednih dogodkov.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.