Ker prihaja čas selitve dvoživk, prostovoljci po vsej Sloveniji začenjajo akcijo Pomagajmo žabicam, s katero jim bodo predvsem pomagali priti čez cesto. Društvo Žverca sporoča, da so se najbolj neučakane dvoživke že prebudile iz zimskega spanca.
Sicer se množično selitev iz prezimovališč v mrestišča pričakuje v naslednjih tednih, zato prostovoljce, ki bi bili pripravljeni pomagati pri tem vabijo, da se jim pridružijo. Dvoživke namreč prezimijo v gozdovih, po končanem zimskem počitku pa se preselijo v mlake, saj jih je večina v obdobju razmnoževanja vezana na vodo.
V tem času se dvoživke premikajo zelo počasi, saj nosijo zarod, hkrati pa samice na hrbtih nosijo tudi samce. Tam, kjer morajo do svojega mrestišča prečkati cesto, jih veliko konča pod kolesi avtomobilov, v društvu Žverca pa jim želijo pomagati.
Na Večni poti v Ljubljani, v Hrašah pri Smledniku, v Rovah pri Radomljah, v Boreci pri Ljutomeru in drugod so že začeli postavljati zaščitne mreže, ki žabam preprečujejo, da bi skočile na cesto, nato pa jih prostovoljci nesejo čez cesto. Pravijo, da lahko le nekaj prostovoljcev reši več tisoč živali v nekaj dneh.
Na spletni strani Pomagajmo žabicam, lahko vsi, ki jih to zanima pogledajo, kje lahko sodelujejo pri pomoči žabam. V društvu pravijo, da je odziv iz leta v leto večji. Lahko si preberete tudi, kako pomagati dvoživkam.
Reševanje je precej preprosto. Kot že omenjeno, najprej ob cesto namestijo varnostno mrežo, ki je žabe ne morejo preskočiti, nato pa jih med 18. in 21. uro, ko je zunaj že temno, prostovoljci naložijo v vedro in jih prenesejo na drugo stran ceste. Zato je obvezna oprema vsakega prostovoljca dovolj globoko vedro, odsevni jopič in dobra svetilka, v primeru dežja so potrebni tudi škornji in dežni plašč. Več informacij dobite na prej omenjeni spletni strani.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.