Več tisoč Libanoncev se je danes v Bejrutu zbralo na pogrebu v petek ubitega vodje libanonske notranje obveščevalne službe Visama al Hasana.
Hasana in njegovega osebnega stražarja so ob strogih varnostnih ukrepih pokopali na bejrutskem Trgu mučenikov, kjer so že pokopane številne žrtve političnih ubojev. Med njimi je tudi nekdanji libanonski premier Rafik Hariri, ki je umrl v atentatu leta 2005. Njegova smrt je v Libanonu sprožila masovne proteste, zaradi katerih je bila Sirija prisiljena umakniti svoje sile iz Libanona in s tem končati skoraj tri desetletja dolgo vojaško nadvlado v tej državi.
Številni, ki so se danes udeležili Hasanovega pogreba, so poudarjali, da petkov napad sproža novo vojno proti Siriji. "Gre za odprto bitko med svobodnim libanonskim ljudstvom in tujo državo, ki ogroža njegovo suverenost in enotnost," je poudaril krščanski politik Sami Gemayel.
Po pogrebu se je več sto protestnikov podalo proti sedežu libanonske vlade. Jezni protestniki so poskušali preskočiti varnostno ogrado okoli vladne palače, vendar jim je policija to preprečila. Odgovorila je s solzivcem, pri čemer je bilo več protestnikov poškodovanih.
Pred pogrebom je potekala spominska slovesnost, ki so se je udeležili številni predstavniki vlade, pa tudi Hasanova žena Anna in njegova sinova Majd in Mazen.
Hasan in še sedem drugih ljudi je izgubilo življenje v petkovi eksploziji bombe v Bejrutu. V napadu je bilo ob tem ranjenih več kot 80 ljudi, nastala je tudi velika gmotna škoda. Številni so za napad okrivili sirski režim predsednika Bašarja al Asada.
Vodja libanonske obveščevalne službe naj bi namreč po mnenju mnogih postal žrtev napada predvsem zaradi vodenja preiskave, v okviru katere so poleti aretirali nekdanjega ministra za informiranje Michela Samaho. Ta je veljal za enega najtesnejših zaveznikov al Asada v Libanonu in je obtožen načrtovanja napadov in ubojev s ciljem sprožiti sektaško nasilje v Libanonu.
V soboto, ko je bil dan žalovanja za vsemi žrtvami, so zato po Libanonu potekali številni protesti, besni Libanonci so tudi zažigali gume. Libanonska vlada se je sestala na izredni seji, ki jo je vodil predsednik države Michael Suleiman. Libanonski premier Najib Mikati je po seji povedal, da je predsedniku ponudil svoj odstop, a ga je ta prosil, da zaenkrat ostane na svojem položaju. S tem bi se namreč v Libanonu izognili nastanku "političnega vakuuma".
Je pa Mikati prav tako napad povezal s Sirijo. "Ne želim prejudicirati preiskave, a dejansko včerajšnjega zločina ne moremo ločiti od razkritja eksplozij, ki bi se lahko zgodile," je ocenil.
Libanonska opozicija je ob tem izrazila zaskrbljenost, da petkov napad pomeni začetek novega vala usmrtitev protisirskih politikov in vodij varnostnih sil v Libanonu. "Brez dvoma bo v prihodnje še več žrtev," je dejal Hasanov bližnji sodelavec, major Sharaf Rifi.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.