Papež Frančišek je umestil 19 novih kardinalov. Gre za prvo širitev kardinalskega zbora Rimskokatoliške cerkve od začetka pontifikata papeža argentinskega porekla.
Umestitvene slovesnosti se je na veliko presenečenje udeležil tudi nekdanji papež Benedikt XVI., ki se v javnosti sicer po odstopu pojavlja redko. Papež Frančišek je pred začetkom konzistorija pristopil Benediktu in ga objel. To je bila prva javna slovesnost v baziliki sv. Petra, na kateri sta bila navzoča oba papeža, in prva, ki se je je Joseph Ratzinger, kot je Benediktovo pravo ime, udeležil po svojem odstopu.
Papež Frančišek je novim kardinalom izročil tradicionalni rdeči klobuk in prstan. 98-letni Loris Capovilla, ki je bil imenovan v kardinalski zbor, se iz zdravstvenih razlogov slovesnosti v Rimu ni mogel udeležiti.
Tri so starejši od 80 let
Najpomembnejša naloga kardinalov so volitve poglavarja Rimskokatoliške cerkve. Od 19 kardinalov, ki jih je Frančišek umestil danes, pa jih je pravico do izbire morebitnega novega papeža dobilo le 16, saj so trije starejši od 80 let in tako v procesu izbire novega papeža, če bi do njega prišlo, ne bi smeli sodelovati.
Z novimi kardinali se je število mož, ki lahko volijo papeža, zvišalo na 122. Konec leta jih je bilo le še 113, potem ko je več članov kardinalskega zbora že dopolnilo 80 let.
Kardinala bo dobil tudi Haiti
Frančiškova izbira mož, ki so se odeli v škrlat, je v več primerih presenetila, so ocenili pri nemški tiskovni agenciji dpa. Nekateri, ki so računali na imenovanje, so namreč ostali brez njega, drugi pa so bili povzdignjeni v krog tesnih papeževih svetovalcev, čeprav na to niso niti približno računali.
16 novih kardinalov s pravico do izbire papeža prihaja iz 12 držav. Zbor kardinalov je s tem postal tudi bolj mednaroden, več zastopnikov imata v njem Afrika in Azija. Novi kardinali med drugim prihajajo s Filipinov, Slonokoščene obale in Burkine Faso. Nekoliko presenetljivo je kardinala dobil tudi Haiti.
Po mnenju poznavalcev imenovanje prelatov iz držav, kot sta Haiti in Burkina Faso, odraža zavezanost papeža Frančiška k pomoči revnim, poroča britanski BBC.
Najbolj sporen je španski nadškof
Najbolj sporna izbira je sicer 84-letni španski nadškof Fernando Sebastian Aguilar, ki je januarja javnost razburil z izjavami o homoseksualnosti. Homoseksualnost je namreč označil za "okvaro", ki jo je mogoče zdraviti. Primerjal jo je s svojim visokim krvnim pritiskom, ki ga mora nadzorovati in popraviti, kolikor je mogoče.
"Izpostavljanje hibe homoseksualnosti ni žalitev, ampak je pomoč, saj je številne primere homoseksualnosti mogoče normalizirati s primerno obravnavo," je menil Aguilar v pogovoru za časnik Sur. Španske skupine za pravice gejev so bodočega kardinala obtožile sovražnega govora, špansko državno tožilstvo pa je sprožilo postopek, v katerem ugotavlja, ali so izjave predstavljale kaznivo dejanje.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.