Filipine, ki jih je v petek opustošil super tajfun Haiyan, je zdaj stresel še potres z magnitudo 4,8. Epicenter naj bi bil 250 kilometrov južno od province Leyan, ki je bila v tajfunu najbolj prizadeta. Podatkov o morebitnih žrtvah in škodi še ni.
Stanje naravne katastrofe
Je pa dejal, da je število žrtev bližje 2000 ali 2500 kot pa 10.000, kot se je v zadnjih dveh dneh ugibalo. "Številka, ki jo imam trenutno, je približno 2000, a ta se lahko še zviša. 10.000 pa je po mojem previsoka," je dejal v pogovoru za ameriško televizijo CNN. Doslej so namreč uradno identificirali in potrdili okoli 2000 žrtev, tajfun pa je prizadel 4,2 milijona ljudi, ki se spopadajo z velikimi težavami. Dodal je, da morajo z 29 občinami stik še vzpostaviti in tudi tam prešteti žrtve in pogrešane. O bojazni, da je tajfun terjal 10.000 žrtev so sicer že v nedeljo govorili predstavniki oblasti v Taclobanu.
Ni hrane, vode in zdravil
Na prizadetih območjih ni hrane, vode in zdravil, ker se reševalne ekipe zaradi razdejanja na številna območja še niso uspele prebiti, pristojni pa priznavajo, da celotna razsežnost petkove katastrofe še ni povsem jasna.
Težave so tudi s koordinacijo pomoči, novinarji, ki so na Filipinih, namreč poročajo o pomanjkanju organizacije, zaradi česar naj bi bila tudi pomoč na območjih, kamor se je reševalcem že uspelo prebiti, precej neučinkovita. Oblasti pričakujejo, da bodo normalno razdeljevanje pomoči vzpostavile v nekaj dneh.
Medtem je generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun članice organizacije pozval k velikodušnosti, ko gre za pomoč opustošenim Filipinom.
Združeni narodi so že sprostili 25 milijonov dolarjev pomoči za takojšno oskrbo preživelih. Hkrati donatorje pozivajo, naj pomagajo zbrati 301 milijon dolarjev pomoči za Filipine. Podsekretarka za človekoljubne zadeve Valerie Amos je med tem že prispela v Manilo, od koder bo vodila dostavo pomoči. Pojasnila je, da bodo delovali v dogovoru s filipinskimi oblastmi. "Zelo upam, da bodo donatorji radodarni," je še dejala.
Na pomoč prihaja mornarica
Rušilec HMS Daring bo Filipine dosegel v petih dneh, med drugim nosi naprave za filtriranje pitne vode iz morske vode ter helikopter in vojaško letalo boeing C-17, s katerima bodo dostavljali pomoč na najbolj prizadeta območja. Z ladjo prihaja tudi 200-članska posadka.
ZDA pa so na pot poslale več vojaških ladij v regiji, med drugim gre na pot tudi letalonosilka George Washington, ki bo za pot do Filipinov potrebovala od 48 do 72 ur.
Na ladji je 5000 mornarjev in 80 letal, kar naj bi pomenilo veliko pridobitev za reševalno akcijo. Ladja bo služila kot letališka ploščad, na njej pa je tudi ogromna naprava za destilacijo vode. "Ladja in vsa njena oprema bosta na voljo za humanitarno pomoč, prevoz zalog in medicinske pomoči," je povedal tiskovni predstavnik Pentagona.
Medtem je iz ZDA na Filipine priletelo že več deset tovornih letal, ki so skupaj pripeljala okoli 66 ton človekoljubne pomoči. Njihove bolj številčne lete pa ogroža slabo vreme. Že od katastrofe pa prebivalcem pomagajo ameriški vojaki iz baze v Manilli.
Pomoč v višini 10 milijonov dolarjev je že obljubila tudi Avstralija, na območje pošilja zdravstveno osebje, sredstva za zaščito pred komarji, vzmetnice in zalogovnike za vodo.
Kje je najhuje?
– Tajfun je večinoma uničil mesto Tacloban z okoli 200.000 prebivalci v provinci Leyte.
– Skoraj povsem uničen je vzhodni del mesta Guiuan z okoli 40.000 prebivalci v provinci Samar. V isti provinci je okoli 300 ljudi umrlo še v mestu Basey.
– 80 odstotkov mesta Baco v provinci Mindoro je bilo pod vodo.
– Mesta na severu province Cebu so utrpela do 90-odstotno uničenje.
Nepredstavljivo opustošenje
Preživeli brskajo po kupih materiala, iz katerega so bile hiše. Eni v upanju, da najdejo koga, ki ga pogrešajo, drugi v upanju, da se bo med razdejanjem našlo kaj hrane ali pijače. Številni niso jedli že od petka.
Ogromen problem je tudi zdravstvena oskrba. V Taclobanu je odprta le še ena bolnišnica, ki pa omogoča le osnovno zdravstveno pomoč, ostale so, ker jim je zmanjkalo zdravil in drugega materiala, svoja vrata zaklenile.
Na Filipine so se odpravili člani človekoljubnih organizacij z vsega sveta. Medtem ko številne skrbijo za hrano, vodo in zdravila, so pri Združenih narodih povedali, da je njihova prioriteta poskrbeti za pokop okoli 10.000 žrtev in tako območja zaščititi pred izbruhom nalezljivih bolezni in hude zdravstvene krize.
Večino trupel bodo pokopali v množična grobišča, trenutno pa imajo težave s pobiranjem trupel in pomanjkanjem vreč za trupla. Po krajih se zato širi neznosen smrad, zaradi katerega si ljudje obraze pokrivajo s kosi blaga.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.