Ob koncu evropskega tedna mobilnost se bo po besedah ljubljanskega podžupana Janeza Koželja zopet pisala zgodovina. Na dan brez avtomobila, 22. septembra, bodo srednji del Slovenske ceste do nadaljnjega zaprli za osebni motorni promet, kar naj bi bil korak k želji, da se začne cesto preurejati v ulico in da se jo za vedno vrne v roke pešcem in kolesarjem. Za razliko od prejšnjih let nameravajo med Figovcem in Kongresnim trgom vozišče zožiti za dva pasova in razširiti pločnik. Ta naj bi bil urejen le začasno, nanj pa naj bi namestili tudi korita z drevesi ter stolčke in mizice.
Kot pravi Koželj, bo tako ulica dobila novo podobo in ne bo le kraj, ki ga pešci zaradi gneče čim prej prečkajo. Marsikdo se bo tako lahko na ulici tudi ustavil, si ogledal lepote Ljubljane, arhitekturo, cerkve, palače in druga zgodovinska poslopja, ki določajo to osrednjo ljubljansko ulico, pravi. Namen začasne ureditve je, da prebivalcem in obiskovalcem Ljubljane prikažejo, kaj bodo s stalno preureditvijo pridobili. V tem času bosta v dveh izposojenih kontejnerjih na ogled razstavi projektov nove podobe in zgodovine glavne ulice.
Kaj bodo pridobili pešci?
Z zožitvijo širine cestišča bodo pridobili več prostora pešci in kolesarji, ki se danes drenjajo na preozkih pločnikih in srečujejo v nevarnih ožinah. Da bi se izognili nepotrebnim gradbenim delom, bo pločnik razširjen samo vzdolž vzhodne strani ulice, tam, kjer so pred hotelom Slon in pošto najbolj neprijetne ovire za hojo. Površino za pešce bodo zaznamovali s posebej oblikovano talno grafiko. "Pešci bodo lahko na glavni ulici posedali na več otokih s stoli in mizicami, ob katerih bodo stala v koritih nova drevesa in nizko zelenje," pravijo. Izboljšane bodo tudi kolesarske trase.
Kar se tiče javnega prevoza, bosta avtobusom in taksijem namenjena dva vozna pasova v obeh smereh. Dovoljena hitrost bo 30 kilometrov na uro, spoštovanje omejitev pa bodo spremljali z nadzornimi kamerami.
Omejevanje tranzitnega prometa za osebne avtomobile po Slovenski cesti je eden od pomembnih ukrepov prometne politike občine, še dodajajo. Kot pravijo, lahko delno zaporo in prometno preureditev, ki daje prednost pešcem, kolesarjem in javnemu prevozu, izvedejo šele zdaj, ko nova štajerska vpadnica in s Fabianijevim mostom sklenjeni obroč okoli ožjega mestnega središča omogočata prerazporejanje tokov motornega prometa v smeri s severa proti jugu.
Za začasno preureditev namenjenih 55 tisočakov
Koželj je še pojasnil, da bo začasna ureditev Slovenske ceste občino stala približno 55.000 evrov. Ljubljanski župan Zoran Janković je dejal, da bodo promet po Slovenski budno spremljali redarji in dodal, da do novega leta zbirajo pripombe vseh udeležencev. "Res pa je, da se bomo morali navaditi, da bomo vozili po notranjem obroču in ne preko centra," še pravi.
Z zaprtjem dela Slovenske ceste po besedah Koželja zaključujejo zastavljen projekt prenove mestnega središča, ki je temeljila tudi na prometni reformi. Zaprtje te ceste je tudi eden od ukrepov za dosego ciljev prometne politike v mestni občini Ljubljana v obdobju od 2015 do 2020, pojasnjuje Koželj. Med temi cilji so 20-odstotno povečanje prometa pešcev, 40-odstotno povečanje kolesarskega prometa ter za 50 odstotkov več prometa z avtobusi in 20 odstotkov manj prometa z osebnimi avtomobili.
Evropski teden mobilnosti
Mestna občina Ljubljana bo od 16. do 22. septembra 2013 že 12. leto zapored sodelovala v evropskem tednu mobilnosti. Namen najbolj razširjene kampanje za trajnostno mobilnost je spodbuditi uprave evropskih mest k uvajanju trajnostnih ukrepov na področju prometa in povabiti meščane k razmisleku in preizkusu v razvitih urbanih okoljih vse bolj uveljavljenega načina prevoza, ki pomeni alternativo vožnji z osebnim avtomobilom.
Letos uvajajo dva trajna ukrepa, in sicer že opisano spremembo prometnega režima na Slovenski cesti in uvedbo električnega minibusa kavalir 3. Slednji bo s prvim dnem evropskega tedna mobilnosti začel voziti po mestnem središču. Vozil bo po trasi, ki bo v intervalu 10–15 minut povezovala območje za pešce z najbolj uporabljanimi postajališči linij LPP (Drama in Krekov trg), prav tako pa se bodo potniki lahko z vozilom zapeljali do glavne tržnice. Za razliko od prvih dveh kavalirjev, ki sta na voljo že od leta 2009 in vozita po želji potnikov, bo kavalir 3 v poletnih mesecih vozil po vnaprej določeni trasi, ob hladnejših dneh pa bo lahko na voljo tudi na klic.
KOMENTARJI (418)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.