Na drugem soočenju na univerzi Hofstra v Hempsteadu pri mestu New York med izzivalcem republikanskim kandidatom Mittom Romneyjem in še aktualnim predsednikom ZDA Barackom Obamo je slednji popravil vtis.
Drugo televizijsko soočenje od treh so demokrati pričakovali z zaskrbljenostjo, saj je Obama pred dvema tednoma pokazal le bledo sliko samega sebe in ankete so takrat zmago prisodile republikanskemu kandidatu.
Kandidata sta v Hempsteadu zagovarjala enako politiko in stališča kot v začetku meseca na univerzi Denver, vendar s to razliko, da je bil tokrat tudi Obama podobno agresiven in živahen kot Romney, če ne še bolj. Spopadla sta se med drugim glede davkov, primanjkljaja, nacionalnega dolga, delovnih mest, energetske politike, imigracije, enakopravnosti žensk, zdravstva in drugih tem.
Obama je trdno zagovarjal svoje politike in Romneyju navrgel, da bi v primeru protikandidatove zmage pridobili predvsem bogati. Romney pa je vračal z enako mero in kazal na milijone brezposelnih ter počasno gospodarsko okrevanje.
Vendar je bil, kot že omenjeno, Obama tokrat volivcem všečnejši in ankete so mu prisodile zmago. Anketa televizije CNN, za katero je voditelj Wolf Blitzer zagotovil, da je "znanstvena", je prisodila zmago Obami s 46-odstotno podporo, Romney pa je dobil 39 odstotkov glasov registriranih volivcev, ki so si ogledali soočenje. Sodelovalo je enako število republikanskih, demokratskih in neodvisnih volivcev.
Napad v Bengaziju, Kitajska in pokojnina
Člani Obamove administracije so več kot teden dni zatrjevali, da je bil napad v Bengaziju 11. septembra letos najprej spontani protest zaradi žaljivega filma o muslimanskem preroku Mohamedu. Vendar je Obama že dan po napadu v rožnem vrtu Bele hiše dejal, da "nobeno teroristično dejanje ne bo omajalo odločnosti te velike nacije".
Romney je začel z obtožbo, da je Obama čakal tedne, da dejanje označi za teroristično, Obama pa mu je povedal: "Prosim, guverner, nadaljuj." Ko je Romney končal, mu je povedal, da ne pozna dejstev in naj, prosim, pokažejo posnetek govora. Vmešala se je Crowleyjeva in dejala, da ima Obama prav.
Nekaj smeha je bilo v dvorani tudi, ko je Obama najprej obtožil Romneyja, da še vedno služi z naložbami v podjetja, ki izvažajo delovna mesta na Kitajsko, obenem pa obtožuje administracijo, da ni dovolj ostra do kitajskih manipulacij valute, piratstva in nepoštenih trgovinskih praks.
Romney je odgovoril, da je njegov denar v skladu, na katerega nima nobenega vpliva, nato pa je vztrajno spraševal Obamo, ali je pogledal svoj pokojninski sklad, ki domnevno prav tako vlaga v Kitajsko. "Veš kaj? Ne gledam svoje pokojnine. Ni tako velika kot tvoja," je Romneyju, čigar premoženje je ocenjeno na več kot 200 milijonov dolarjev, odvrnil Obama.
Neuresničene obljube, Bush in splav
Romney je sicer ponovil prepričljiv nastop iz Denverja s ponavljanjem Obamovih neuresničenih obljub glede imigracije, delovnih mest ter primanjkljaja in volivcem povedal, da se jim ni treba zadovoljiti z novimi štirimi leti pomanjkanja napredka. Zagotovil je, da ima izkušnje in ve, kako vrniti ljudem službe. To je v zadnjih dnevih ustavilo Romneyjevo drsenje v anketah in tekmo znova naredilo izenačeno.
Vendar predsednik tokrat ni le branil svoje politike, ampak je napadal. Za Romneyjev načrt okrevanja v petih točkah je dejal, da gre dejansko za eno točko – da se bogatim zagotovijo druga pravila kot vsem ostalim. Spomnil je na Romneyjevo izjavo, da se mu zdi pošteno, če sam plačuje davek po nižji stopnji, kot nekdo, ki zasluži na leto 50.000 dolarjev.
Vprašanja so kandidatoma, ki sta se pogosto prekinjala in prepirala, tokrat postavljali neopredeljeni volivci in Romneyja je doletelo vprašanje, po čem se razlikuje od republikanca Georgea Busha. Obama nenehno trdi, da je Romneyjeva politika enaka Bushevi, ki je državo pahnila na rob gospodarskega propada.
Romney je zagotovil, da bo za razliko od Busha pritisnil na Kitajsko, da bo uravnotežil proračun in podpiral drobno gospodarstvo. Obama je priložnost izkoristil za nov napad in opozoril, da Romney za razliko od Busha želi med drugim privatizirati sistem zdravstvenega zavarovanja za starejše.
Na obtožbo, da ni reformiral imigracijskega sistema, je Obama odgovoril z obtožbo o republikanski blokadi. Na obtožbo, da zatira izkoriščanje premoga, je Obama odvrnil z obtožbo, da je Romney v preteklosti zagovarjal zapiranje termoelektrarn. Predsednik je uspel spomniti tudi na Romneyjeva spremenljiva stališča glede pravice do splava in izjavo o 47 odstotkih Američanov, ki nočejo poskrbeti zase in čakajo na pomoč države.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.