Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen je danes na obisku v Sloveniji. Rasmussen je danes po srečanju s slovensko premierko Alenko Bratušek pohvalil Slovenijo kot pomembno zaveznico. Sicer je izrazil zaskrbljenost, ker tako kot večina ostalih članic ne dosega dogovorov glede obrambnega proračuna, a je zato toliko bolj pomembno, da so sredstva porabljena učinkovito.
Danec Rasmussen se je sicer premierki uvodoma v šali opravičil, ker je v Slovenijo prinesel sneg, a se hkrati zahvalil za zelo toplo dobrodošlico. Poudaril je, da je širitev Nata na šest novih članic, med njimi tudi Slovenijo, pred desetimi leti pomembno okrepilo evroatlantsko varnost. "Dokazali ste, da ste pomemben zaveznik," je poudaril.
Pohvalil je sodelovanje Slovenije v Natovih operacijah, zlasti zelo pomemben prispevek na Kosovu. Pohvalil je tudi sodelovanje Slovenske vojske v Afganistanu. Pri tem sta z Bratuškovo spomnila tudi na slovenskega vojaka, ki je bil v sredo v deželi pod Hindukušem ranjen, in mu zaželela čimprejšnje okrevanje. Bratuškova je ob tem še dejala, da se ranjenec počuti dobro.
Rasmussen, ki ga je Bratuškova danes sprejela z vojaškimi častmi, se je nato sestal tudi s predsednikom republike Borutom Pahorjem. Zatem ga je sprejel še predsednik državnega zbora Janko Veber.

Po delovnem kosilu z Bratuškovo se je Rasmussen na sedežu Gospodarske zbornice Slovenije v Ljubljani udeležil še okrogle mize na temo Slovenija in Nato - včeraj, danes, jutri.
V odgovorih na vprašanja udeležencev je med drugim znova spomnil na pomen pametne obrambe. "To je zame koncept prihodnosti obrambe in edini način, na katerega si bomo v prihodnje lahko privoščili potrebne vojaške zmogljivosti," je izpostavil Rasmussen in kot primera dobre prakse izpostavil skupen nakup transportnih letal C-17, v katerem je sodelovala tudi Slovenija, ter nadzor zračnega prostora, ki ga za Slovenijo zagotavljata Italija in Madžarska.
Rasmussen se je dotaknil tudi odnosov med EU in Natom. Kot je poudaril, je sodelovanje med obema nujno v izogib potrati virov ter podvajanju zmogljivosti. Izpostavil je zadovoljstvo nad zaključki decembrskega srečanja Sveta EU, v katerih so voditelji izpostavili potrebo po dodatnih evropskih investicijah v določena področja - še posebej so omenjene potrebe po opazovalnih brezpilotnih letalih, kapacitetah za polnjenje letal z gorivom v zraku, okrepljeni kibernetski obrambi in satelitski komunikaciji.
Zbrane je nagovoril tudi obrambni minister Roman Jakič, ki je izpostavil obdobje po izbruhu gospodarske krize, v katerem so se izdatki Slovenije za obrambo občutno zmanjšali. Podobno bo sicer tudi v prihodnje, a bo Slovenija vseeno "ostala kredibilna zaveznica, ki izpolnjuje svoje zaveze".
"Prevzemanja novih, finančno zahtevnejših zavez pa v prihodnjih letih ni za pričakovati," je poudaril Jakič. "Razpoložljiva sredstva bomo v večji meri usmerjali v večnacionalni razvoj zmogljivosti s poudarkom na regionalnem sodelovanju," je še napovedal.
KOMENTARJI (186)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.