Mineva leto dni, odkar je nad ruskim Čeljabinskom eksplodiral meteor in poškodoval okoli 1000 ljudi.
Udarni val, ki je nastal po eksploziji meteorja okoli 30 kilometrov nad Zemljo, je lomil okna, poškodoval stavbe, predmete in ljudi.
Leto kasneje je meteor še vedno v središču zanimanja raziskovalcev, ki so se v tem času o njem naučili marsikaj.
Premer kamna so ocenili na okoli 19 metrov, tehtal naj bi okoli 10.000 ton, v atmosfero pa je vstopil s hitrostjo okoli 19 km/s ter 23 kilometrov nad Zemljo sprostil 500 kiloton energije. Po eni izmed prvih študij je bil meteor star kar 4,4 milijarde let.
Po eksploziji se je sicer meteor večinoma spremenil v prah. Le med 4 in 6 ton ali manj kot 0,05 odstotka ga je v obliki manjših ali večjih koščkov padlo na tla.
Ljudje so se takoj odpravili na lov za kosi vesoljskega kamna, ki so postali dragocena lastnina, marsikdo je bil za koščke pripravljen izdatno plačati.
Največji najden kos je padel v jezero Čebarkul, odkoder so potegnili 650 kilogramov težak kos meteorja.
Meteor iz Čeljabinska danes sodi med najbolje raziskana padla nebesna telesa. Znanstveniki menijo, da je bil nekoč del večjega asteroida, ki naj bi razpadel pred 1,2 milijona leti.
Znanstveniki so tudi ugotovili, da se eksplozije velikih meteorjev dogajajo pogosteje kot so mislili. Namesto na okoli 150 let, naj bi do takšnih dogodkov prišlo že vsakih 40 let.
Meteor iz Čeljabinska sicer ne bo šel le v znanstveno, ampak tudi v športno zgodovino. Koščke meteorja bodo namreč prejeli današnji dobitniki olimpijskih kolajn. Organizatorji olimpijade v Sočiju so jih namreč dodali odličjem, ki bodo podeljena na obletnico Čeljabinska. Tako bodo njihovi dosežki še bolj "nezemeljski".
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.