Močno polariziran Egipt je v najbolj kritičnem obdobju po revoluciji, v kateri so odstavili nekdanjega predsednika Hosnija Mubaraka.
Podoben manever, ki pa so ga tokrat izvedli precej hitreje, je doletel še "prvega demokratično izvoljenega predsednika" Mohameda Mursija, ki se je moral s predsedniškega stolčka posloviti natančno leto dni po tem, ko ga je zasedel. Njegovo privedbo si lahko ogledate v videu.
Vojska je – podobno kot že pri Mubaraku – odločila, da je njegov čas potekel. Kot pravijo zadnja poročila iz Egipta, naj bi vojska Mursija zadrževala v prostorih obrambnega ministrstva, odvzeli so mu tudi potni list. Vojaški viri pravijo, da iz "preventivnih razlogov". Vodja oboroženih sil general Abdel Fatah al Sisi je po preklicu ustave in odstavitvi Mursija Egipčanom obljubil nove volitve, v prehodnem času pa naj bi državo vodila civilna vlada pod vodstvom Adlija Mansurja, ki je danes najprej prisegel kot predsednik ustavnega sodišča, kmalu zatem pa še kot prehodni predsednik. A prvo besedo bodo še naprej imeli generali. Mansur je ob zaprisegi dejal, da mu bo v čast voditi Egipt v prehodnem obdobju. Obljubil je tudi, da se bo zavzemal, da bodo volitve v "bližnji prihodnosti". 67-letni Mansur je leta 1992 postal podpredsednik egiptovskega ustavnega sodišča, večino časa je tako deloval pod 30-letno Mubarakovo vladavino. Analitiki predvidevajo, da bi vmesno obdobje do novih volitev lahko trajalo približno eno leto.
Odzivi: "Popoln državni udar"
Na Twitterju in Facebooku, uradnih straneh zdaj že nekdanjega predsednika, so po njegovi odstavitvi zapisali "popoln državni udar". Egiptovsko tožilstvo je dopoldne izdalo nalog za aretacijo vrhovnega voditelja Muslimanske bratovščine Mohameda Badia in njegovega prvega namestnika Kairata El Šaterja.
Nalog za aretacijo se nanaša na nedeljsko dogajanje, ko so protivladni protestniki, ki so zahtevali odstop Mursija, požgali prvo nadstropje zgradbe v Kairu, v kateri ima sedež bratovščina. Člani Muslimanske bratovščine so odgovorili z avtomatskim orožjem in šibrovkami.
V spopadih med Mursijevimi privrženci in nasprotniki je umrlo vsaj 14 ljudi, od tega 8 na severu mesta Marsa Matrouh, trije na jugu mesta Minja, o treh mrtvih in več kot 50 ranjenih pa poročajo iz Aleksandrije.
Če bratovščina početje vojske imenuje državni udar, Sisi trdi, da je vojska le izvedla "ljudsko voljo". "Zgradili bomo stabilno in močno egiptovsko družbo, ki ne bo izključevala nobenega od svojih sinov," je dejal.
V govoru pred zborom predstavnikov iz vseh vej egiptovskega življenja, vključno s koptskim papežem, najstarejšim muslimanskim verskim voditeljem v državi in opozicijskim voditeljem Mohamedom El Baradejem, je še dejal, da je to trenutek "zgodovinske odgovornosti".
Petje, ples, ognjemet ...
Mursijeva odstavitev je razpoloženje na trgu Tahrir kmalu spremenila v karnevalsko, slišalo se je petje, ples, nebo nad trgom je razsvetlil ognjemet.
Precej drugačno je bilo vzdušje le nekaj kilometrov stran, v drugem delu Kaira, v katerem so Mursijevi podporniki pozvali k zrušenju vojaške vladavine v državi. Kot pravijo, je dejanje vojske izdaja demokracije, za katero so se Egipčani borili leta 2011.
Obama vojsko pozval, naj oblast vrne civilistom
Po odstavitvi Mursija se je oglasil ameriški predsednik Barack Obama, ki je vojsko pozval, naj oblast vrne civilistom, vendar pa se je spretno izognil omembi Mursijeve odstavitve z besedami "vojaški udar". Dejal je le, da je zaskrbljen, ker je vojska zamrznila ustavo in odpoklicala predsednika.
Če bi ZDA sprejele, da je šlo v Egiptu za vojaški udar, bi ta država ostala brez 1,5 milijarde dolarjev letno, kot jih iz ZDA dobi v obliki vojaške in gospodarske pomoči.
Nekoliko bolj odločen je bil v imenu Velike Britanije William Hague, ki je dejal, da Velika Britanija ne podpira početja vojske v Egiptu. Dejal je, da vojaško posredovanje v demokraciji, za katero so se Egipčani borili leta 2011, ni način reševanja sporov, da pa lahko le demokracija Egipčanom prinese družbo in ekonomijo, kakršni si želijo.
Tudi iz Turčije so sporočili, da je po njihovem mnenju nedvomno šlo za vojaški udar, kar je nesprejemljivo, saj lahko demokratično izvoljenega predsednika zamenjajo le volivci z izraženo drugačno voljo na volitvah.
Predsednik odbora za zunanjo politiko ruske dume Aleksej Puškov pa je izrazil podporo Rusije spremembam na Bližnjem vzhodu, a dodal, da zadnje dogajanje v Egiptu kaže, da hiter in miren prehod v demokracijo ni mogoč oziroma da demokracija ni zdravilo za težave v državah, ki niso del zahodnega sveta.
Uporabi besedne zveze "vojaški udar" v zvezi z dogajanjem v Egiptu se izogibajo visoki predstavniki Evropske unije. Iz Bruslja so sporočili, da za zdaj ne nameravajo znova preučiti upravičenosti Egipta do človekoljubne in druge pomoči.
MZZ svetuje previdnost
Ministrstvo za zunanje zadeve je sporočilo, da bo še naprej spremljalo varnostne razmere v Egiptu, slovensko veleposlaništvo v Kairu pa bo skladno s svojimi pooblastili državljanom RS, če bo to potrebno, nudilo ustrezno konzularno pomoč. O umiku osebja z veleposlaništva v Kairu zaenkrat ne razmišljajo, podobno kot to velja tudi za druge članice EU, so pojasnili na ministrstvu.
Na MZZ dodajajo, da še vedno velja opozorilo, ki so ga izdali v sredo in v katerem so slovenskim državljanom odsvetovali vsa nenujna potovanja v Kairo, Aleksandrijo, mesta v delti Nila in mesta ob Sueškem prekopu. Zagotovili pa so tudi, da bodo glede na dogajanje redno osveževali podatke na spletni strani.
Opozarjajo tudi pred potovanji na območja severnega in osrednjega Sinaja ter na obmejna področja z Libijo, Sudanom in Izraelom. Poleg tega svetujejo previdnost pri potovanjih v mesta zgornjega Egipta, kot sta Luksor in Asuan.
Turistična središča so varna, odpovedi nimajo
Po navedbah ministrstva turistična središča ob Rdečem morju, kot so Šarm el Šejk, Dahab in Hurgada, ostajajo varna in za ta območja ni posebnih varnostnih opozoril.
Tudi v turističnih agencijah Palma in Kompas pravijo, da slovenski turisti ostajajo v egiptovskih letoviščih ob Rdečem morju. Dodajajo, da za zdaj odpovedi nimajo.
V Palmi pravijo, da imajo trenutno v obeh letoviščih okoli 300 gostov, ki se po njihovih informacijah počutijo dobro in uživajo svoj oddih. Odpovedi nimajo in tudi nadaljnje rezervacije potekajo normalno.
Tudi predstavnica Kompasa v Šarm el Šejku pravi, da zaostrenih razmer na tem območju ne občutijo. Turisti so na varnem, vse poteka nemoteno, še vedno pripravljajo tudi različne izlete, odpovedali so le izlete v Kairo. Za zdaj odpovedi ne beležijo, tudi med gosti ni opaziti strahu, bodo pa takoj ukrepali, če bi se razmere spremenile.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.