Na Prešernovem trgu v Ljubljani je potekal shod v podporo Majniški deklaraciji 2014. Zbralo se je nekaj tisoč ljudi, številni pa so s sabo prinesli slovenske zastave in zastave EU. Shod se je začel s slovensko himno.
Kot je v nagovoru zbranim dejal predsednik Civilne družbe za pravično Slovenijo Mitja Štular, deklaracija združuje ljudi v skupni skrbi za Slovenijo. Z njo, kot je dejal, sporočajo, da Slovenci zmoremo več, in da tudi zahtevamo več. Sporočajo tudi, da so za sožitje in sodelovanje ter resnico in delo v skupno dobro. Ob tem je izrazil odločnost, da ne bodo mirovali, dokler ti cilji iz Majniške deklaracije ne bodo uresničeni.
Za Damirja Črnčeca iz Društva Evropska Slovenija je shod poziv vsem, še posebej mladim, naj ostanejo v Sloveniji, "splača se vztrajati". "Slovenija je naša domovina in je vredna tega," je pozval. Glede prihodnjega razvoja Slovenije, o katerem govori tudi Majniška deklaracija 2014, pa je dejal, da je "za vse nas edina prava pot evropska pot".
Po besedah Aleša Primca iz Civilne iniciative za družino in pravice otrok nova Majniška deklaracija daje v središče družino, to pa, kot je dejal, pričakujejo tudi od EU. "Naj bo EU znana po tem, da spoštuje življenje in družino," je pozval. Dotaknil se je tudi nedavne obsodbe predsednika SDS Janeza Janše. Spomnil je, da v njej piše, da gre za sodbo v imenu ljudstva, zbrane pa je povprašal, ali gre res za sodbo v imenu ljudstva. Množica mu je odgovorila, da ne in začela vzklikati: "Janša, Janša." Primc je še napovedal, da bo ljudstvo sodbo v letošnjem letu trikrat razveljavilo, in sicer na treh volitvah, ter požel aplavz.
Ivan Štuhec iz Zbora za republiko pa je glede omenjene sodbe ocenil, da povečuje nezaupanje v slovenski sodni sistem, tako kot ga po njegovih besedah povečuje preganjanje zaradi verbalnega delikta in tudi oblačenje sodnic v oblačila s komunističnimi simboli. Pozval je k oblikovanju takšnega sodstva, ki mu bo mogoče zaupati.
Predsednik Evropske ljudske stranke Joseph Daul je v svojem nagovoru med drugim poudaril, da je bila Slovenija leta 2008, v času, ko jo je vodil Janša, vzor vsem novim članicam EU. Spomnil je, da je Janša svoj mandat zaključil z največjo gospodarsko rastjo, uravnoteženim proračunom, nizkim dolgom in najnižjo brezposelnostjo. "Tukaj imate torej kompetentne in sposobne ljudi, izvolite jih," je pozval zbrane.
Kot zadnji govornik je nastopil Janša. Dejal je, da smo Slovenci uresničili velik del sanj, zapisanih v Majniški deklaraciji, ki je bila prebrana na zborovanju na Kongresnem trgu pred dobrimi 25 leti, a del deklaracije še vedno ni uresničen.
Pri tem je bil kritičen do dela slovenske politike. "Izpodmikajo tla pod nogami slovenskemu človeku, ga oblagajo z lažjo, izžemajo z vedno novimi davki, pehajo v revščino, mlade pa odganjajo v tujino. Ob tem pa govorijo, da je za vse težave kriva Evropa in skrivajo pravi vzrok," je dejal Janša.
A Evropa po njegovih besedah ni pravi vzrok. "Pravi vzrok je nedokončana tranzicija, vzrok so gospodarji lutk, gospodarji kaosa, ki delajo iz ozadja in kaos sami ustvarjajo. Glave spet obračajo proti Moskvi in mahajo z rdečo zvezdo kot na Rdečem trgu. Vse evropske vrednote so zanje le maska, ki si jo nadenejo na letalu za Bruselj, doma v ljubljanskih Stožicah pa prepevajo Živel komunizem ter žalijo Slovenijo in Evropo," je dejal Janša.
Kljub temu pa po besedah predsednika SDS ne gre obupati, saj obstajajo še mnogi, ki "vedo za domovino". Izrazil je prepričanje, da bo Majniška deklaracija 2014 uresničena. "Prvi korak smo naredili danes, drugega bomo na evropskih volitvah, tretjega junija na referendumu, četrtega julija na volitvah v DZ, petega pa v jeseni na lokalnih volitvah, po katerih bo tudi na tem gradu nad nami zaplapolala slovenska zastava," je dejal Janša in požel aplavz zbrane množice.
Napovedal je še, da je "po dolgih letih ukradenih sanj zopet čas za preporod, nov polet in novo stran v knjigi slovenske zgodovine". "Pero je v naših rokah, trikrat bo letos, in kmalu bo v naših rokah tudi naša usoda. Bog živi Slovenijo," je svoj govor zaključil Janša.
KOMENTARJI (2603)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.