Ameriški mediji so prepričani, da so odkrili ustanovitelja kriptovalute Bitcoin. Gre za ameriškega Japonca, ki so ga izsledili na jugu Kalifornije, sam pa zanika kakršne koli povezave z Bitcoinom.
Pred skromnim domom v Temple Cityju, južno od Los Angelesa, ga je pričakalo veliko število novinarjev in fotografov, sam pa je na hitro odhitel v svoj avtomobil, nato pa se je peljal do uredništva agencije Associated Pressa (AP).
Včeraj je ameriški tednik Newsweek objavil zgodbo, v kateri je razkril, kje naj bi živel ustanovitelj Bitcoina, ki je za tednik dejal, da z Bitcoinom nima več ničesar skupnega in da je bil predan ljudem.
Na to so se nemudoma odzvali mediji, ki so pred dom Satoshija Nakamota poslali novinarje. Ti so že od jutra čakali, da se bo kdo prikazal iz hiše, kar se je zgodilo šele popoldne. Iz hiše je prišel sivolasi Nakamoto in dejal, da išče nekoga, ki ga bo povabil na brezplačno kosilo.
Newsweek je sicer njegovo bogastvo ocenil na 400 milijonov dolarjev. "Nisem vpleten v Bitcoin. Počakajte malo, najprej hočem brezplačno kosilo. Grem s tem človekom," je dejal Nakamoto in s prstom pokazal na novinarja omenjene agencije. "Nič nimam z Bitcoinom, nič ne vem o tem," je še ponavljal med tem, ko je hodil po ulici.
"Napačno razumljen"
Najprej sta se napotila v bližnjo restavracijo s sušiji, a ker so jima sledili mediji, sta se odpravila proti središču mesta, na koncu pa sta se odpravila v uredništvo agencije AP.
Nakamoto je potem v intervjuju za AP pojasnil, da je bil v večjem delu Newsweekovega intervjuja napačno razumljen. "V to nisem več vpleten in o tem ne moremo govoriti," je Newsweek navajal domnevno njegove besede, Nakamoto pa je zdaj za AP dejal, da tega ni izrekel.
"Pravim le, da nisem več v v inženirstvu. To je to. In tudi, če bi bil, ko nas najamejo, moramo podpisati dokument, pogodbo, ki pravi, da ne smemo ničesar obelodaniti, dokler delamo in tudi, ko smo za to plačani," je dejal.
"Slišati je bilo, kot da bi bil v preteklosti povezan z Bitcoinom in da zdaj nisem več. To ni tisto, kar sem imel v mislih. Rad bi to razjasnil," je še povedal.
Bitcoin Foundation: Z njim nismo nikoli govorili v živo
Oglasila se je tudi Bitcoin fundacija, ki promovira uporabo kriptovalute. "Nobenih konkretnih dokazov ni, da je ta človek res ustanovitelj Bitcoina," so dejali v fundaciji in pojasnili, da nihče ni nikoli v živo srečal Nakamota, saj so ves čas komunicirali le prek elektronskih sredstev.
Newsweekova novinarka Leah McGrath Goodman, ki je objavila omenjeni članek, pa je zatrdila, da za svojo zgodbo stoji. "Nobene zmede ali kaj podobnega ni bilo glede vsebine najinega pogovora in njegove potrditve o vpletenosti v Bitcoin," je pojasnila.
Številni navdušenci vidijo Bitcoin kot valuto, v katero se vlade ne vmešavajo, njeni kritiki pa pravijo, da gre za precej tvegano zadevo, saj zaradi anonimnosti služi številnim preprodajalcem drog in drugim kriminalcem.
Newsweek je zapisal, da se Nakamoto ni želel razkriti javnosti, ker ni želel pritegniti pozornosti oblasti. Po včerajšnji objavi zgodbe, se je z njim želel pogovoriti tudi glavni nadzornik newyorškega oddelka za finančne storitve Benjmain Lawsky. Ocene trenutno kažejo, da naj bi bilo v obtoku za okoli sedem milijard dolarjev bitcoinov.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.