Na območju Gaze je stopila v veljavo prekinitev ognja med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas, v skladu s katero mora Izrael ustaviti vse vojaške aktivnosti in ciljne usmrtitve na območju Gaze, Hamas pa raketiranje Izraela in napade ob meji. Po osmih dneh prelivanja krvi je ulice Gaze zavzela navdušena množica. Mošeje po celotnem območju Gaze so z minaretov razširjale sporočila, v katerih so pozdravile prekinitev ognja, hvalile zmago "upora" in tudi napovedovale praznovanje.
Vodja Hamasove vlade Ismail Hanija je prekinitev ognja komentiral z besedami, da so "dali lekcijo sionističnemu sovražniku Izraelu", vodja Hamasa Haled Mešal pa je ocenil, da gre za "taktičen poraz" Izraela.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu v televizijskem nagovoru po objavi prekinitve ognja poudaril, da se je z ameriškim predsednikom Barackom Obamo dogovoril, da bosta skušali njuni državi skupaj ustaviti tihotapljenje orožja iz Irana v Gazo. Kot je poudaril, "Izrael ne more mirno sedeti, medtem ko se njegovi sovražniki krepijo z orožjem".
Eksplozija uničila avtobus, več kot 20 oseb poškodovanih
Pred tem se je v Gazi ves dan nadaljevalo nasilje, ki je terjalo življenja 18 Palestincev. Skupno število mrtvih na palestinski strani je tako naraslo na okoli 160. Izrael je medtem danes pretresla eksplozija, v kateri je bil popolnoma uničen avtobus v bližini obrambnega ministrstva v Tel Avivu. Več kot 20 ljudi je bilo poškodovanih, od tega trije huje.
Policija je sporočila, da preučujejo, ali je bila bomba podtaknjena v avtobusu ali je napad izvedel samomorilski napadalec. Poudarili pa so, da so prepričani, da je šlo za teroristični napad.
Napad so v Gazi glasno proslavili. Z območja je bilo slišati številne strele v zrak, napovedovalec na televiziji gibanja Hamas pa je novico prebral z nasmeškom na obrazu. V Gazi vladajoče palestinsko gibanje Hamas je tudi pohvalilo napad v Tel Avivu, za katerega odgovornosti za zdaj ni prevzel še nihče. "Čestitke našemu narodu za to junaško dejanje," je sporočilo gibanje.
Izrael je na eksplozijo odgovoril s srditim zračnim napadom na Gazo, med drugim so zadeli nogometni stadion. V uradu izraelskega premierja Netanjahuja so napad označili za terorističnega.
Na eksplozijo avtobusa so se odzvali tudi v Beli hiši, od koder so sporočili, da napad obsojajo in se bodo še naprej trudili za varnost Izraelcev. "Ti napadi na nedolžne izraelske civiliste so nezaslišani," so sporočili iz Washingtona in izrazili "nezlomljivo zavezanost izraelski varnost".
Hrvaška tiskovna agencija Hina pa poroča, da je eksplozija odjeknila v bližini hrvaškega veleposlaništva. Vendar so s hrvaškega ministrstva za zunanje in evropske zadeve sporočili, da eksplozija ni prizadela zaposlenih na veleposlaništvu, prav tako pa ni bil ranjen noben hrvaški državljan.
Diplomacija se pogovarja
Duhove na Bližnjem vzhodu je medtem mirila tudi ameriška državna sekretarka Hillary Clinton, ki se je po pogovoru z izraelskimi oblastmi odpravila še na Zahodni breg in v Kairo. Clintonova se je zavzela za dolgoročno rešitev konflikta, ZDA pa v konfliktu sicer tradicionalno podpirajo Izrael. Tudi tokrat so že na začetku spopadov iz Bele hiše sporočili, da ima Izrael pač pravico, da brani svoje ljudi.
Poleg Clintonove je na delu tudi diplomacija Združenih narodov, njihov generalni sekretar Ban Ki Mun. Po svetu pa je bilo organiziranih že več protestov v podporo obema stranema, v čilskem Santiagu so na primer sinoči prižigali sveče v podporo neodvisni Gazi.
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.