Američani tako, kljub zanikanju malezijskih oblasti, še vedno vztrajajo pri teoriji, da je letalo po zadnjem poslanem signalu letelo še od štiri do pet ur.
Komunikacijski sateliti so zaznali šibke signale z leta 370 potem, ko je v soboto izginil, je neimenovani vir zaupal Reutersu. A iz signalov niso mogli razbrati lokacije letala oziroma kam leti ali kakšno je njegovo tehnično stanje.
Kitajci niso videli kosov letala
Potem ko so s Kitajske sporočili, da naj bi njihov satelit posnel razbitine pogrešanega letala z 239 potniki in člani posadke, so se vietnamski reševalci takoj odpravili na kraj, kjer naj bi bili kosi letala, ki je izginilo brez vsake sledi. A nekaj ur kasneje so sporočili, da na mestu, kamor so jih poslali Kitajci, razbitin niso našli.
Malezijski prometni minister pa je povedal, da so bile fotografije kitajskega satelita objavljene po pomoti in da na njih niso ostanki izginulega letala.
Hishamudin Husein je tudi zanikal navedbe ameriških preiskovalcev, da je bilo letalo v zraku še ure po tem, ko je izginilo z radarjev.
Husein je še poudaril, da oblasti delajo vse, kar je v njihovi moči, da bi našle pogrešano letalo. V Južnokitajskem morju in Malaški ožini ga trenutno išče 43 ladij in 40 letal.
Kitajska uprava za znanost, tehnologijo in industrijo nacionalne obrambe je sicer včeraj objavila fotografije, na katerih so "trije sumljivi plavajoči predmeti". Gre za predmete, velike od 13 do 22 metrov in bi lahko po njihovem pripadali izginulemu letalu.
Satelitski posnetki so sicer nastali dan po izginotju letala, kitajske oblasti pa so reševalnim ekipam že poslale koordinate predmetov.
To sicer ni prvo tovrstno preverjanje, doslej so letalo zaman iskali že, ko so v morju zaznali večji predmet in oljne madeže, a se je izkazalo, da ne gre za pogrešano letalo.
Ugrabljeno in preusmerjeno v drugo državo?
Ameriški preiskovalci iz enote za boj proti terorizmu pa medtem menijo, da je letalo v zraku ostalo še kar štiri ure po tem, ko je izginilo z radarjev. S tem pa postaja vse bolj verjetna teorija ugrabitve.
Glede na podatke, ki so se avtomatsko prenesli k proizvajalcu boeingovega motorja - britanski družbi Rolls-Royce - naj bi namreč letalo letelo pet ur.
Enota za bolj proti terorizmu tako preiskuje možnost, da je bilo letalo ugrabljeno, preusmerjeno in poslano na "neznano lokacijo, z namenom, da se ga kasneje uporabi za drug namen".
Preiskovalci sumijo, da naj bi pilot ali kdo drug ugasnil vse oddajnike letala in se tako izognil kontrolam. Po tej teoriji je sicer letalo letelo še tako daleč, da bi lahko doseglo Pakistan ali Arabsko morje, piše Wall Street Journal.
Malezijske oblasti so torej zanikale, da je bilo letalo še štiri ure v zraku, potem ko je prenehalo komunicirati. Zadnje informacije, ki so jih prejeli z avtomatskih oddajnikov motorjev, so govorile, da vse deluje optimalno.
''Vzpostavili smo stik z obema družbama, ki imata podatke – Rolls-Royce in Boeing – in obe družbi sta zatrdili, da nista prejeli podatkov po 1.07,'' je zatrdil izvršni direktor malezijske letalske družbe Ahmad Jauhari Yahyain. ''Zadnji prenos ob 1.07 pa je govoril, da vse deluje normalno,'' je še dodal.
Sistem za prenos podatkov naj bi bil po poročanju Wall Street Journala standardni postopek za vzdrževanje in nadzor nad motorji. Sistem sporoča delovanje letala, višino in hitrost – podatki so zbrani v paketu, ki se ga pošilja v 30-minutnih intervalih.
Viri blizu preiskave so potrdili, da proizvajalca Boeing in Rolls-Royce nista prejela nobenih podatkov, po zadnjem kontaktu z letalom. Prejeli so le en paket podatkov, ki pa niso govorili o težavah.
Nekdo ni opravil svojega dela?
Skrivnostno izginotje letala pa že tudi neti spore med Kitajsko, ki je imela na letalu največ svojih državljanov, Malezijo in Vietnamom.
Kitajci so Malezijce obtožili nesposobnosti, da najdejo letalo, še posebej jih je razjezilo, da so na pomoč poklicali celo vrača, ki naj bi letalo priklical nazaj.
Kolegom iz Malezije in Vietnama pa je svoje povedal kitajski strokovnjak za radarje, ki poudarja, da letalo ne more kar izpuhteti.
"Letalo je letelo tako visoko, da je imela posadka dovolj časa za klic na pomoč. Čeprav bi letalo eksplodiralo v zraku, bi radar zaznal kose letala. Radarska tehnologija je danes tako napredna, da zazna kose, velike komaj dober meter. Neverjetno je, da Vietnamci niso zaznali ničesar. Očitno nekdo ni opravljal svojega dela!"
Strokovnjak je še dejal, da je okorno odzivanje malezijskih oblasti uničilo vse možnosti morebitnih preživelih. "To je umor preživelih," je pribil.
Svojci potnikov letala medtem še naprej izražajo svoje nezadovoljstvo nad količino in kvaliteto informacij. Medtem ko nekateri še ohranjajo upanje, da je z njihovimi svojci po čudežu nekje vse v redu, drugi priznavajo, da so to najtežji trenutki v njihovem življenju.
Malezijske oblasti so sicer danes ponovno zanikale, da bi bila njihova preiskava nesreče neorganizirana.
Napake na letalu?
Čeprav letala boeing 777 veljajo za ena najvarnejših na svetu, pa je med možnimi vzroki izginotja letala tudi strmoglavljenje zaradi napake na letalu.
Ameriška uprava za varnost letalskega prometa (FAA) je namreč lani letalskim družbam ukazala, naj preverijo letala 777 zaradi možnih razpok in korozije na trupu letala, saj bi lahko v tem primeru prišlo do hitre dekompresije, letalo pa bi lahko razpadlo v zraku. Določili so tudi rok za preglede in popravila, ki se izteče 9. aprila letos.
Malezijski obrambni minister sicer pravi, da je bilo pogrešano letalo redno servisirano.
Opozorilo letalskim družbam je FAA izdal potem, ko so jih proizvajalci boeingov opozorili, da naj bi ena od letalskih družb na trupu 14 let starega letala pod komunikacijsko anteno našla dolgo razpoko.
Letalska družba je pregledala še ostala boeingova letala 777 iz svoje flote in tudi na njih na istem mestu znašla znake korozije, ne pa tudi razpok. Šlo je sicer za modele serij B777-200, -200LR, -300, -300ER in -777F, ne pa tudi za model izginulega letala B777-200ER, a je FAA opozorilo preventivno vseeno izdala za celotno družino letal.
Nekdanja letalska inšpektorica Mary Schiavo sicer meni, da bi nenadna dekompresija pojasnila marsikatero skrivnost v primeru izginulega letala. "Hitra dekompresija pomeni, da bi lahko posadka izgubila zmožnost komunikacije, letalo pa bi brez opozorila skrenilo s poti," meni.
KOMENTARJI (528)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.