Izrael vojaške cilje na območju Gaze napada z nezmanjšano močjo, gre pa tako za zračne napade kot izstrelke z bojnih ladij.
A to še ni vse. Izraelski premier Benjamin Netanjahu namreč napoveduje razširitev operacije, da misli resno, pa kažejo načrti o vpoklicu 75.000 rezervistov, čeprav so jih že vpoklicali 45.000. Netanjahu je danes še pohvalil hiter odziv prvih 16.000 rezervistov in dodal, da so vojaki pripravljeni "na vse, kar bo potrebno".
Nasilje se tako nadaljuje, čeprav je egiptovski predsednik Mohamed Mursi nakazal, da bo kmalu sklenjeno premirje.
V spopadih je doslej umrlo najmanj 60 Palestincev, več kot 600 ljudi je ranjenih. Palestinci so na napade odgovorili, proti Izraelu je bilo izstreljenih več kot 500 raket. Že četrti dan zapored so se tako oglašale tudi sirene v Tel Avivu.
Napadajo tudi medije
Izrael je med obstreljevanjem iz zraka, z morja in kopnega sicer doslej uničil sedež Hamasove vlade v Gazi, zaradi česar je Hamas obljubil maščevanje. Obstreljevali so tudi več deset podzemnih položajev za izstrelitev raket, poveljstvo in vadbeni center ter komunikacijski center Hamasa.
V nedeljo pa je Izrael obstreljeval dva medijska centra v Gazi, pri čemer je bilo ranjenih osem palestinskih novinarjev. Zadeli so tudi urad libanonske televizije Al Kuds, ki je blizu Hamasovi vladi, in uničili urad televizije Al Aksa. Bližnje dopisništvo ruske televizije Russia Today je bilo poškodovano, ob opremo so bila še dopisništva nemške ARD in Sky News Arabia.
Združenje tujih novinarjev je izrazilo zaskrbljenost zaradi napada in opozorilo na resolucijo VS ZN, ki poudarja, da so "novinarji in drugi predstavniki medijev na območju oboroženih konfliktov obravnavani kot civilisti, ki jih je treba kot take spoštovati in zaščititi".
Napad so kot neupravičen in kot grožnjo svobodi do informacij obsodili tudi Novinarji brez meja, ki so pozvali k preiskavi okoliščin napada.
Pozivi k premirju brez učinka
Mednarodna javnost medtem zaskrbljeno spremlja dogajanje, glede tega, kdo ima v konfliktu prav in kako ga rešiti, pa ni enotna.
Britanski zunanji minister William Hague je Izrael opozoril, da bi v primeru kopenske invazije Izrael izgubil "velik del" mednarodne podpore, saj bi invazija lahko konflikt podaljšala. Kot je dejal za Sky News, sta na to s premierjem Davidom Cameronom že opozorila izraelske voditelje.
Ameriški predsednik Barack Obama pa je v Bangkoku, kjer je začel azijsko turnejo, znova podprl pravico Izraela do samoobrambe, dodal pa, da bi bilo bolj zaželeno, če bi "bilo to mogoče doseči brez krepitve vojaške aktivnosti v Gazi".
Medtem si za prekinitev ognja prizadevata Egipt in Francija. Egiptovski predsednik Mohamed Mursi je v soboto med obiskom v Turčiji dejal, da so v stikih z obema stranema in da se kaže skorajšnja možnost prekinitve ognja.
Po navedbah egiptovskih varnostnih virov naj bi v Kairo na mirovne pogovore kmalu prispel neimenovani visoki izraelski uradnik. V Izraelu novice niso želeli komentirati.
V okviru prizadevanj, da bi strani dosegli prekinitev ognja, je v nedeljo Izrael obiskal francoski zunanji minister Laurent Fabius. Izraelski zunanji minister Avigdor Lieberman je ob tem dejal, da Izrael ne bo pristal na pogajanja o premirju s Hamasom, dokler bodo z območja Gaze na izraelsko ozemlje padale rakete. Pričakuje tudi, da se bodo k prekinitvi ognja zavezale vse oborožene frakcije na območju Gaze.
Zunanji ministri Arabske lige, ki so se zaradi izraelske operacije v soboto sestali na izrednem zasedanju v Kairu, pa so se odločili za revizijo politike do Izraela in obisk delegacije Arabske lige v Gazi v znak podpore Palestincem. Arabske države so pozvali k spoštovanju njene prejšnje odločitve, da prekinejo z normalizacijo odnosov z Izraelom.
Gazo je že v soboto obiskal tunizijski zunanji minister Rafik Abdesalem, ki je pozval k takojšnji zaustavitvi izraelskih napadov. Napade Izraela so obsodile tudi Turčija, Egipt, Iran in Afganistan. Iranski minister za obrambo Ahmad Vahidi je izrazil prepričanje, da morajo islamske države strniti vrste in odgovoriti na izraelske napade. Iran se zavzema tudi za pomoč Palestincem v orožju.
Vojna kot turistična atrakcija?
Medtem ko so marsikoga prizori vojne šokirali, se situacija delu Izraelcev očitno zdi zabavna. Konec tedna so se številni odpravili prav na mejo, si priredili piknike in si ogledovali vojno v živo.
Eden takšnih turistov je Beni Dukan, ki je želel v živo videti, kako njihova vojska bombardira palestinska naselja: "Hotel sem gledati letalske napade in se malo zabavati," je povedal.
Ti izraelski vojni turisti ob tem navdušeno opazujejo, kako njihov protiraketni ščit prestreza rakete usmerjene proti Izraelu.
A številni Izraelci seveda tudi nasprotujejo novemu prelivanju krvi v Gazi. Več sto se jih je zbralo na protestu v Tel Avivu.
Novi spopadi pa bodo prizadeli tudi že tako šibko palestinsko gospodarstvo na Zahodnem bregu, ki popolnoma sloni na turizmu, zlasti v predbožičnem času. Namesto, da bi turisti tam rezervirali počitnice, jih namreč zdaj množično odpovedujejo.
KOMENTARJI (345)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.