Potapljači so iz ruskega jezera Čebarkul potegnili doslej največji kos meteorita, ki je februarja eksplodiral nad mestom Čeljabinsk.
Njegovi deli so padali na ulice, povzročili kar nekaj škode, predvsem pa paniko med ljudmi, a največji kosi so končali prav na dnu omenjenega jezera.
Od tam so jih doslej dvignili že pet, zadnjega – največjega – včeraj. Koliko natančno je tehtal, ni znano, zagotovo pa več kot 570 kilogramov. Največ toliko je namreč lahko pokazala tehtnica, ki so jo imeli s seboj, in teža kamna iz vesolja jo je presegla. Dolg je bil meter in pol. Ob dvigovanju je razpadel na tri dele.
Koliko so vredni, še ni znano. Lahko pa marsikaj sklepamo iz podatka, da so se že nekaj dni po padcu meteorita na spletu pojavili oglasi ljudi, ki so prodajali domnevne ostanke padlega nebesnega telesa. Dosegali so cene do 15.000 evrov. Največji kos, ki so ga takrat dobili, je tehtal dober kilogram in ni bil naprodaj.
Po podatkih Nase je bil premer meteorita med 15 in 17 metri, težak pa je bil od sedem do deset tisoč ton. V atmosfero je vstopil s hitrostjo okoli 18 kilometrov na sekundo. Eksplodiral je devetkrat, prva eksplozija naj bi bila na višini okoli 55 kilometrov, dokončno naj bi razpadel na višini okoli 20 kilometrov. Meteorit naj bi večinoma sestavljalo železo, njegovo razpadanje pa je trajalo pičlih 32 sekund.
Udarni val, ki je nastal ob eksploziji, je bil tako močan, da je Zemljo obkrožil kar dvakrat, in sicer v roku treh dni. Val je tako opravil pot, dolgo okoli 85.000 kilometrov, so še ocenili znanstveniki.
Eksplozijo so primerjali z eksplozijo 460 kiloton eksploziva TNT, kar pa je spet primerljivo s termonuklearno bojno konico W88.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.