"Najpogostejše so poškodbe rok, teh je približno dve tretjini vseh poškodb. V preostali tretjini primerov gre predvsem za poškodbe obraza in glave," je pojasnil Simon Herman s kirurške klinike. Kot pravi, je treba v primerih, ko pride do poškodbe, hitro ukrepati. "Opekline je treba najprej hladiti, nato pokriti s sterilno gazo in odhiteti v bolnišnico. Če gre za odprte rane, tega ne smemo spirati, pač pa rano sterilno pokrijemo in hladimo le s hladnimi oblogami," pravi in dodaja, da kompleksne primere, pri katerih eksplozije zmaličijo roke ali hudo poškodujejo druge dele telesa, prevzamejo plastični kirurgi, če gre za poškodbe sluha, pa skušajo poškodovancu pomagati otorinolaringologi.
Slednji so morali pomagati tudi Sari Savnik, miss universe 2013, ki je zaradi poka petarde pred leti utrpela okvaro sluha. Danes nosi slušni aparat. "Bila sem žrtev objestneža," pravi in nadaljuje, da ji je ta želel nagajati, ker mu je bila pravzaprav všeč, a ji je s svojo neumno potezo hudo zagrenil življenje. "Na vlaku proti Mariboru sem utrpela hudo poškodbo ušesa. Storilec je pred izstopom na svoji postaji odvrgel petardo in jo brcnil proti mojemu obrazu. K sreči sem se obrnila, zato vid in obraz nista bila poškodovana. Drugače pa je bilo z ušesom," je dejala na današnji tiskovni konferenci v UKC Ljubljana.
"Moč dokazujte na igrišču in v fitnesu. Tudi jaz sem se spraševala, zakaj jaz, v življenju nisem držala petarde v roki, pa sem postala žrtev. Temu storilcu ne morem reči človek, ker je zame človek le inteligentna oseba," pravi in vsem, ki uporabljajo pirotehniko podaja v razmislek tudi dejstvo, da je lahko nekaj, kar je tebi lahko užitek, nekomu drugemu veliko breme. "Upam, da bo letos več zvezd in manj pokanja," je pozdravila letošnjo vnovično preventivno akcijo policije Bodi zvezda, ne meči petard. Izvajali jo bodo policisti, ki so lani obravnavali 150 kršitev na področju pirotehnike in zasegli skupno 107 tisoč kosov pirotehničnih izdelkov.
"Tiste, ki ne morejo brez pirotehničnih izdelkov, pozivamo, da jih kupujejo le pri pooblaščenih trgovcih. Pri nakupu naj bodo pozorni na oznako standarda CE. Naj se tudi dobro seznanijo z navodili proizvajalca in jih tudi upoštevajo. Kar pa je najpomembneje – pri uporabi pirotehničnih sredstev ni prostora za alkohol, nepremišljenost ali objestnost," je Slovence pozval Daniel Jug iz Uprave uniformirane policije GPU.
Kdaj in katera pirotehnika je dovoljena?
Prodaja pokajočih žabic, vžigalic, pasjih bombic ter ognjemetnih izdelkov, katerih glavni namen je pok, je dovoljena med 19. in 31. decembrom, njihova uporaba pa je dovoljena le med 26. decembrom in 2. januarjem. V tem času je dovoljena tudi uporaba rimskih sveč, raket, fontan in baterij, vendar zadnji dve lahko uporabljajo le polnoletni. Pri vseh pirotehničnih izdelkih, katerih glavni učinek je pok, pa so določene omejitve. Tako jih ne smemo metati v bližini bolnišnic, v strnjenih naseljih, zgradbah in zaprtih prostorih, v prevoznih sredstvih javnega prometa ter tam, kjer potekajo javni shodi in prireditve.
V stanovanjskih zgradbah in drugih zaprtih prostorih je dovoljeno uporabljati le bengalske vžigalice, pokajoče vložke za cigarete, pasje bombice, vžigalice s pokom ipd. Ti izdelki predstavljajo zelo majhno nevarnost in povzročajo zanemarljivo raven hrupa.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.