Tujina

FOTO in VIDEO: Kapitan Costa Concordie obžaluje nesrečo, v spomin žrtvam bodo zatulile sirene

Rim, 13. 01. 2014 13.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

13. januarja leta 2012 je v večernih urah Costa Concordia udarila ob čeri pri italijanskem otoku Giglio. Kapitan kar 70 minut ni ukazal evakuacije, nakar se je ladja pričela nagibati. Nastala je velika panika, ljudje so skakali v morje, 32 jih je umrlo.

Mineva natanko dve leti, odkar je ladja Costa Concordia udarila ob čeri pri italijanskem otoku Giglio. Umrlo je 32 od 4229 ljudi na krovu. "Najprej so se ugasnile vse luči, potem se je ladja začela nagibati in ljudje so spoznali, da se bo zgodila velika tragedija," se dogodkov še živo spominja Mauro Pretti, predstavnik italijanske civilne zaščite. "Ljudje so počeli vse mogoče. Skakali so s palub, skakali so v morje, zavladala je splošna panika ... Nekaterim je uspelo priplavati do obale," pravi in dodaja, da mnogim žal to ni uspelo.

Fotogalerija: Ladja drugi dan po nesreči

Nadaljevanje sojenja kapitanu pričeli z minuto molka

Danes se je oglasil tudi kapitan ladje Francesco Schettino. Kot je sporočil, s sorodniki žrtev deli njihovo bolečino. "Izražam najglobljo žalost in potrjujem svojo bližino z družinami žrtev," je zapisal v izjavi za italijanske medije. Kot je znano, je čakal 70 minut, preden je izdal ukaz za evakuacijo. Obtožen je uboja 32 ljudi, povzročitve nesreče in tega, da je ladjo zapustil, preden je bila končana evakuacija. Za našteto mu grozi do 20 let zapora.

Kapitan ladje Francesco Schettino
Kapitan ladje Francesco Schettino FOTO: Reuters

Na današnjem nadaljevanju sojenja so se z minuto molka spomnili žrtev, nakar je sodišče zaradi nacionalne stavke odvetnikov obravnavo prestavilo na 27. januar. Pred stavbo, kjer poteka sojenje, se je zbralo približno 30 preživelih v nesreči. Schettina na sodišču tako kot njegovih odvetnikov ni bilo, je pa sporočil, da se pridružuje spominu na žrtve.

Zvečer bodo zatulile sirene

Žrtvam se bodo danes poklonili tudi z drugimi dogodki, od katerih se bo večina odvila na otoku Giglio. Tja se je v ta namen vrnilo več deset preživelih in tudi svojci žrtev. Že dopoldne je na otoku ob obali Toskane potekala spominska maša, po kateri so v morje vrgli venec cvetja. Na otoku se bodo poleg tega danes žrtev spomnili še s koncertom, ob 21.45, uri, ko je ladja nasedla na skalovju pred otokom, pa se bodo po vsem otoku oglasile sirene. Takrat bo v pristanišče tudi prispela procesija ob baklah.

Svojci žrtev
Svojci žrtev FOTO: Reuters

Težavno reševanje ladje

290 metrov dolga ladja je daljša od legendarnega Titanika. Da so ladjo dvignili, so morali jeklenice potegniti za 21 metrov. Na uro so načrtovali dvig za največ tri metre in pol. V telo ladje je sicer vdrlo 236.000 kubičnih metrov vode.

Dvignjeno ladjo, ki bila pred otokom Giglio prevrnjena na bok kar 20 mesecev, so podprli s podvodno platformo. Nato so tudi na drugo stran ladje, ki je bila doslej v vodi, namestili jeklene zaboje, s katerimi ohranjajo ravnotežje ladje. Gre sicer za velike zaboje, ki so po velikosti enaki 7-nadstropni zgradbi, vsak pa tehta 400 ton. Velikost največjih je podobna velikosti 11-nadstropne stavbe.

Potem ko so Costo Concordio stabilizirali in jo pripravili na prezimovanje, jo nameravajo sedaj narediti plovno, za kar naj bi poskrbelo skupno 30 plastičnih zabojev, ki naj bi ladji omogočili plovnost. Stroški odstranitve so medtem že narasli na več kot 600 milijonov evrov in se še višajo. Marca naj bi sprejeli odločitev, v katero pristanišče jo bodo odpeljali, je pred dnevi na novinarski konferenci v Rimu dejal Gabrielli. "Delamo na tem, da Coste Concordie ob začetku turistične sezone ne bo več pred otokom Giglio. Ta faza je zelo občutljiva, a smo glede na dosedanji potek dogodkov optimistični," je potrdil tudi italijanski minister za okolje Andrea Orlando.

Pogled na Costo Concordio - 1
Pogled na Costo Concordio - 1 FOTO: Reuters

Italijanska vlada naj bi se sicer nagibala k temu, da bi križarko odvlekli v katero od italijanskih pristanišč. "Za nas ni pomembna samo razgradnja ladje, pač pa tudi odstranitev odpadkov, ki bodo nastali pri razrezu. Odstranjevanje odpadkov bo moralo ustrezati najsodobnejšim okoljevarstvenim standardom, ki bodo v EU začeli veljati leta 2020," je pojasnil minister.
Franco Porcellacchia, predstavnik družbe Costa Crociere, lastnice nasedle križarke, ki je pri družbi odgovoren za razgradnjo križarke, pa je dejal, da tudi v tujini obstaja interes za razrez križarke. Zanimanje so doslej pokazala zasebna podjetja iz petih držav, in sicer Turčije, Norveške, Velike Britanije, Francije in Kitajske.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Gosposvetski
13. 01. 2014 14.34
+0
Še ena večna sramota Italijanskih kapitanov,nikoli nič od njih.Naš Mariborčan viceadmiral Tegetthoff je pri Viški bitki porazil in ponižal njihovega grofa Pesana.Sto let sramote.