"Na albumu je šestnajst komadov, trinajst v angleškem in trije v slovenskem jeziku. Zelo dolgo smo ga 'packali', saj smo želeli, da je dober. Zdi se mi, da nam je kar dobro uspelo. Ravnokar smo dali ven singel Rožice, za katerega v ponedeljek pride ven tudi videospot. Pridni smo, kaj naj rečem … Zadnje čase imam občutek, da bom samega sebe ujel. Datum izida plošče smo nenehno premikali. Ko sem zmagal na Slovenski popevki, je vse padlo v vodo, saj se je vse vrtelo okoli tega. Plošča je bila vedno na drugem tiru. Potem pa smo si rekli, da spomladi je pa to treba narediti. In izbrali zelo dober dan, saj se je po sedmih mesecih turobe le pokazalo sonce. Zdi se mi, kot da je bil poklican, da pride ven," nam je o novem albumu Dve povedal Matevž Šalehar - Hamo, za katerega pravijo, da ga je trenutno "povsod dosti". Kar sploh ni slabo. Že dolgo namreč Slovenija ni imela tako prepoznavnega vokala, saj bi brez dlake na jeziku lahko dejali, da je Hamo naš, slovenski Joe Cocker. V dobrem smislu, seveda. Njegov okus za blues in rock'n'roll so v najbolj surovi obliki lahko izkusili tudi vsi obiskovalci razprodanega koncerta na letošnjem Orto festu, kjer so premierno v živo predstavili novo ploščo, prvič pa je z njimi nastopil tudi prekaljeni kitarist Matej Mršnik.
Hamo, zakaj tak naslov albuma?
"Iz več razlogov. Eden izmed razlogov je, da smo Tribute2Love, in za ljubezen morata biti najmanj dva, drugi, ker smo enkrat pred leti v Ortu posneli 'live' album The Bootleg, ki smo ga samo fanom preko interneta poslali, tako da je to v resnici naša druga plošča, čeprav je uradno prva, tretji pa, ker če daš dve dvojki skupaj v ogledalo, dasta en srček, kar je tudi naš nov logotip."
Zakaj je večina pesmi v angleškem jeziku?
"To je mladostniška ideja. 'Dajmo delati v angleščini, ker je to super'. Glasba se sliši super, smo pa sčasoma – iskreno povedano – prišli do spoznanja, da slovenski radii niso najbolj naklonjeni temu in da s to idejo izgubljamo poslušalce, tako da smo zdaj rekli, da bomo zdaj malce več poudarka dali na slovenske komade, saj s tem nima noben nikakršnega problema. Meni je vseeno, ali pojem oziroma pišem tekste v slovenskem ali angleškem jeziku. Mogoče smo spregledali. Na albumu je relativno star material. V bistvu je album nastajal dolgo časa. Hoteli smo se namreč znebiti materiala, ki ga imamo, da se lahko posvetimo novemu, ki nastaja. Že ko je padla odločitev, da ga bomo posneli, smo vse skupaj delali dve leti, eni komadi pa so stari tudi do osem let. A pesmi zorijo ves čas. Na vsakem koncertu dobijo kakšen nov okrasek, v studiu pa še posebno. Ko enkrat stvar pride čez dva zvočnika in ti ni treba igrati zraven, je pa sploh čisto drug zvok. In tu se prične čarat, popravljat ... Ob tem smo se ogromno naučili."
Kdo vse je sodeloval pri albumu?
"Na albumu je kar nekaj gostov. Backvokale je pri nekaj komadih pela Alma Merklin, pa še dve punci, ki nista tako prepoznavni. Na kitari se nam je pridružil Zoran Čalić, pri enem komadu je celo moj brat, Miha Šalehar, odsoliral na kitari. Sicer sem ga jaz okoli prinesel. Ker je dober kitarist, sem ga poklical, ko sem snemal kitare in ga vprašal za nasvet. Vprašal sem ga, kaj predlaga, da bi jaz tu igral in mu dejal, naj malo poskusi, ob tem pa sem ga snemal. Po desetih letih sem ga dobil za kitaro. Veseli me, da mi je to uspelo. Ko sem mu ob naslednji priložnosti to predvajal in ga vprašal, kako se mu zdi, je rekel, da mu je zelo všeč. Ko sem mu dejal, da je to on igral mesec dni nazaj, mi sicer sprva ni verjel, a se potem ni preveč pritoževal, navdušen je bil. Poleg njega je pri plošči sodeloval še Jože Bogolin na vibrafonu ter naš novi kitarist Matej Mršnik, tako da smo zdaj res peklensko hud kitarski band s tremi kitaristi, čeprav tudi za potne stroške ne bomo več zaslužili," se je pošalil Hamo.
Dejansko je večina koncerta izzvenela kot nastop skupine, ki je enostavno predobra za naše odre. Da, tako prepričljivo so "žgali" Hamo in kompanija. Z veseljem bomo slišali še kakšno pesem več v slovenščini, kot so denimo že omenjene Rožice ali Gremo se igrat boga (tokrat v izvrstni akustični izvedbi), ki sta bili redki pesmi zapeti v maternem jeziku na tokratnem več kot stominutnem nastopu. Izpustil je zgolj evrovizijsko vižo Črni konji čez nebo in popevkarsko Ti prihajaš, ki pa nekako nista šli v koncept večera, ki je bil precej bolj bluesovski in rockerski, tako da omenjenih balad ni nihče pogrešal. Izvrstno vzdušje je zasedba uporabila tudi za snemanje novega videospota, sicer pa je bil odziv občinstva več čas neverjetno dober, kot si ga je bend, glede na pokazano, več kot zaslužil. Koncert pa mirne duše, ne glede na to, da Orto fest še ni končan, lahko uvrstimo med "top tri" koncerte letošnjega festivala.
Zasedba, ki bo zdaj album Dve promovirala po Sloveniji, bo imela 25. aprila koncert v živo na Radiu Koper, dva dni kasneje pa jih lahko ujamete v Velenju.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.