Turški premier Recep Tayyip Erdogan je odgovornost za korupcijski škandal, ki je dodobra zatresel njegovo vlado, danes znova pripisal sodnikom. Obtožil jih je, da delajo za "določene kriminalne skupine", da bi "očrnili nedolžne ljudi".
"Hočemo enotnost, solidarnost. To zlobno zaroto so sprožila nekatera gibanja, mediji in poslovni ter politični krogi v Turčiji," je dodal na zborovanju svoje Stranke za pravičnost in razvoj (AKP) v Manisi za vzhodu države.
Znova je izjavil, da so preiskavo o korupciji, ki je s položajev odnesla tri ministre njegove vlade, zakuhale "tolpe znotraj države".
Turški premier je s tem ciljal na gibanje Gülen, ki je ime dobilo po nekdanjem Erdoganovem zavezniku Fethullahu Gülenu. Ta vplivni klerik, ki živi v ZDA, ima menda dobre zveze v turškem pravosodju, policiji in političnih krogih.
Erdogan želi prikazati v javnosti, da je preiskava korupcije škodljiva za celotno Turčijo in ne samo za njega in njegovo stranko AKP. Vendar ga je poskus, da bi preiskavo pometel pod preprogo, pripeljal v spor s pravosodje.
Turško ustavno sodišče je namreč v petek razveljavilo Erdoganov dekret, s katerim je poskušal omejiti policijo pri preiskovanju korupcije.
Erdogan je dan pred tem odstavil tožilca, vpletenega v preiskavo, Muammerja Akkasa, ki je odkrito spregovoril o pritiskih na preiskavo.
Erdoganova vlada je prav tako zavrnila pozive iz EU, naj se obtožb o korupciji lotijo na "transparenten in nepristranski način". "Pozivam naše evropske prijatelje, naj se vzdržijo vnaprejšnjih sodb, ko komentirajo dogodke, povezane s turškimi notranjimi zadevami, ki imajo politične razsežnosti," je Bruslju odgovoril minister za evropske zadeve Mevlut Cavusoglu.
Nemški zunanji minister Frank-Walter Steimeier pa je danes izjavil, da bo postopanje Ankare v tej zadevi "služilo kot test za vsakega politika, ki trdi, da spoštuje pravno državo".
Zamenjal ministre
Čeprav je korupcijska afera močno zamajala njegovo vladavino, Erdogan sicer ponavlja, da ne bo odstopil.
Kot je znano, so odstopili trije ministri, ko so se njihovi sinovi znašli med priprtimi v preiskavi. Tožilci med drugim preiskujejo obtožbe o podkupovanju pri izdajanju gradbenih dovoljenj in o kršenju trgovinskih sankcij proti Iranu. Prav tako naj bi pod drobnogled vzeli domnevne manipulacije pri javnih razpisih.
Erdogan je po izbruhu afere zamenjal deset od 26 ministrov. Med tem so tudi poslanci začeli zapuščati vladajočo AKP. Vladajočo stranko vodi aroganca, je na novinarski konferenci, na kateri je napovedal slovo od stranke, izpostavil nekdanji minister za kulturo Ertugrul Günay. Drugi odstopljeni poslanec, Erdal Kalkan, je na spletnem družbenem omrežju Twitter zapisal: "Naši ljudje vidijo vse."
V tem tednu je AKP zapustil že nekdanji zunanji minister Naim Sahin, tik pred izbruhom afere pa je iz nje izstopil nekdanji nogometni zvezdnik Hakan Sükür. Absolutna večina stranke v parlamentu sicer zaradi petih izstopov ni ogrožena.
Na ulicah znova protestniki
Množica ljudi se je znova zbrala na istanbulskem trgu Taksim. Policija je zopet uporabila gumijaste naboje, solzivec in vodne topove. Protestniki so se zbrali tudi v Ankari in Izmirju, a tam so protesti potekali mirno. Vzklikali o ’’ujemite tatu’’ in jasno pozivali Erdogana k odstopu.
Vojska se ne bo vmešavala
Provladni mediji špekulirajo, da je korupcijska preiskava priprava na vojaški udar v Turčiji. A je vojska danes jasno sporočila, da se v afero ne bo vpletala. "Turške oborožene sile se ne želijo vpletati v politične razprave," so zapisali na spletni strani vojske.
Erdogan sicer vseskozi poudarja, da je protikorupcijska preiskava kampanja, ki jo narekujejo sile od zunaj. Te si želijo podvreči turško vlado in gospodarstvo, je prepričan.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.