Tujina

FOTO in VIDEO: Erdogan ne namerava odstopiti, odgovornost za škandal pripisuje sodnikom

Istanbul, 28. 12. 2013 09.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Turški premier Recep Tayyip Erdogan je zatrdil, da ne bo odstopil, čeprav je korupcijska afera močno zamajala njegovo vladavino. Protestniki so se na turških ulicah znova spopadli s policijo, ki je uporabila vodne topove, solzivec in gumijaste naboje.

Turški premier Recep Tayyip Erdogan je odgovornost za korupcijski škandal, ki je dodobra zatresel njegovo vlado, danes znova pripisal sodnikom. Obtožil jih je, da delajo za "določene kriminalne skupine", da bi "očrnili nedolžne ljudi".

"Hočemo enotnost, solidarnost. To zlobno zaroto so sprožila nekatera gibanja, mediji in poslovni ter politični krogi v Turčiji," je dodal na zborovanju svoje Stranke za pravičnost in razvoj (AKP) v Manisi za vzhodu države.

Znova je izjavil, da so preiskavo o korupciji, ki je s položajev odnesla tri ministre njegove vlade, zakuhale "tolpe znotraj države".

Turški premier je s tem ciljal na gibanje Gülen, ki je ime dobilo po nekdanjem Erdoganovem zavezniku Fethullahu Gülenu. Ta vplivni klerik, ki živi v ZDA, ima menda dobre zveze v turškem pravosodju, policiji in političnih krogih.

Erdogan želi prikazati v javnosti, da je preiskava korupcije škodljiva za celotno Turčijo in ne samo za njega in njegovo stranko AKP. Vendar ga je poskus, da bi preiskavo pometel pod preprogo, pripeljal v spor s pravosodje.

Turško ustavno sodišče je namreč v petek razveljavilo Erdoganov dekret, s katerim je poskušal omejiti policijo pri preiskovanju korupcije.

Erdogan je dan pred tem odstavil tožilca, vpletenega v preiskavo, Muammerja Akkasa, ki je odkrito spregovoril o pritiskih na preiskavo.

Erdoganova vlada je prav tako zavrnila pozive iz EU, naj se obtožb o korupciji lotijo na "transparenten in nepristranski način". "Pozivam naše evropske prijatelje, naj se vzdržijo vnaprejšnjih sodb, ko komentirajo dogodke, povezane s turškimi notranjimi zadevami, ki imajo politične razsežnosti," je Bruslju odgovoril minister za evropske zadeve Mevlut Cavusoglu.

Nemški zunanji minister Frank-Walter Steimeier pa je danes izjavil, da bo postopanje Ankare v tej zadevi "služilo kot test za vsakega politika, ki trdi, da spoštuje pravno državo".

Protesti v Turčiji - 5
Protesti v Turčiji - 5 FOTO: Reuters

Zamenjal ministre

Čeprav je korupcijska afera močno zamajala njegovo vladavino, Erdogan sicer ponavlja, da ne bo odstopil.

Afera negativno vpliva tudi na gospodarstvo. Turška lira je v trgovanju z ameriškim dolarjem dosegla rekordno nizko vrednost. Za dolar je bilo namreč treba danes odšteti 2,1761 lire, kar je največ doslej. Poleg valute so pod močnim pritiskom tudi turške državne obveznice, ki jih vlagatelji na veliko prodajajo, nekateri tuji investitorji pa so se že umaknili tudi s turške borze.

Kot je znano, so odstopili trije ministri, ko so se njihovi sinovi znašli med priprtimi v preiskavi. Tožilci med drugim preiskujejo obtožbe o podkupovanju pri izdajanju gradbenih dovoljenj in o kršenju trgovinskih sankcij proti Iranu. Prav tako naj bi pod drobnogled vzeli domnevne manipulacije pri javnih razpisih.

Erdogan je po izbruhu afere zamenjal deset od 26 ministrov. Med tem so tudi poslanci začeli zapuščati vladajočo AKP. Vladajočo stranko vodi aroganca, je na novinarski konferenci, na kateri je napovedal slovo od stranke, izpostavil nekdanji minister za kulturo Ertugrul Günay. Drugi odstopljeni poslanec, Erdal Kalkan, je na spletnem družbenem omrežju Twitter zapisal: "Naši ljudje vidijo vse."

V tem tednu je AKP zapustil že nekdanji zunanji minister Naim Sahin, tik pred izbruhom afere pa je iz nje izstopil nekdanji nogometni zvezdnik Hakan Sükür. Absolutna večina stranke v parlamentu sicer zaradi petih izstopov ni ogrožena.

Na ulicah znova protestniki

Množica ljudi se je znova zbrala na istanbulskem trgu Taksim. Policija je zopet uporabila gumijaste naboje, solzivec in vodne topove. Protestniki so se zbrali tudi v Ankari in Izmirju, a tam so protesti potekali mirno. Vzklikali o ’’ujemite tatu’’ in jasno pozivali Erdogana k odstopu.

Vojska se ne bo vmešavala

Provladni mediji špekulirajo, da je korupcijska preiskava priprava na vojaški udar v Turčiji. A je vojska danes jasno sporočila, da se v afero ne bo vpletala. "Turške oborožene sile se ne želijo vpletati v politične razprave," so zapisali na spletni strani vojske.

Erdogan sicer vseskozi poudarja, da je protikorupcijska preiskava kampanja, ki jo narekujejo sile od zunaj. Te si želijo podvreči turško vlado in gospodarstvo, je prepričan.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

velesperun
28. 12. 2013 23.00
+5
VSI politiki kradejo kot srake!
PolitKomisar`
28. 12. 2013 16.17
+12
Erdogan je navaden diktator, ki vlada z izkoriščanjem vere, kar je zelo donosen posel, še posebej v državah z muslimansko večino, kjer so ljudje navadne ovčke (kakor naši janšisti). v 11-tih letih vladanja je privatiziral skoraj vse in na ta račun so obogateli on (kar raziščite koliko premoženja ima) in njegovi pajdaši ter poslovneži, ki so mu blizu. Z montiranimi sodnimi procesi je spravil za zapahe nešteto ljudi, še posebej novinarje, ki so ga kritizirali, katere je zaradi tega meddrugim razglasil za veleizdajalce ter tudi veliko častnikov vojske, ki velja za zaščitnika atatürkovih načel v državi. Glede te korupcije pa se že dolgo ve da se to izvaja in da so vsote gromozanske, tako da so se tisti policisti in sodstvo ki so se drznili do raziskati in sprožili to akcijo bili takoj suspendirani in odpuščeni + še obtožili so jih, tako da se 2. del akcije ni izpeljal, saj je bil med osumnljenimi tudi sam sin Erdogana. Za primerjavo. Če so za Janšo za vse krive Murgle, so za Erdogana ZDA in Izrael (sicer države katere erdogana sicer ne tako odrkito ampak zelo podpirajo).
layers
28. 12. 2013 15.12
drugace pa dobre slike , me pa zanima ce ma vodni top tud kompresor za gume npr.?
layers
28. 12. 2013 15.06
mi je pa cudno , da ne napadejo komunale , da jim barikade stran vozjo.
V PARLAMENTU SO SAMI LOPOVI
28. 12. 2013 14.05
+2
DRUGI JANKOVIĆ !!!! IZGNAT GOLAZ EN !¨¨¨¨
Ka pa mislis
28. 12. 2013 13.14
-4
Spet na delu kavbojsko sionisticna naveza. Ni jim po volji, ker turki nimajo vec kredita pri mmf, ker jim gospodarstvo cveti. Zato pa poslati placance. Erdogan ne daj se, najhujse protestnike pa pred zid.
layers
28. 12. 2013 15.07
na zalost, verjetno tud na ukrajino nimajo vpliva
tali?ni tom
28. 12. 2013 13.08
+8
zavedat se je treba da oblast ki pretepa narod,ga prekomerno izkorišča in na vsakem koraku nadzoruje preko kamer,satelitov,telefonov,ip-jev in po novem vsaj v sloveniji z trojancem in ostalo vohunsko navlako prej ali slej konča na smetišču zgodovine! posamezniki , pijani od oblasti in moči igubijo realna tla pod nogami in iščejo vsepovsod neke namišljene sovražnike ki se potem res pojavijo ko narodu poči film! turčija je bla fajn država po sistemu Ata TURKA potem pa so doktrino začeli prilagajat oblastniki svojim ozkim skupinam in danes tam vre turški lonec ki ko bo počil bo vroče! isto velja za vse diktatorske vlade po evropi in seveda svetu!
felixkp
28. 12. 2013 12.59
+2
@OpaZokiStyle koliko podkupovanja pa je bilo in koliko je sam erdogan prejel pa ni pomembno... Tako imenovani zlati časi so točno to - zlati časi, Erdoganova sposobnost s tistimi časi nima nič.
OpaZokiStyle
28. 12. 2013 13.06
-1
Preteklik sem uporabil zgolj zato ker 'je cvetelo' vse do teh protestov in nemirov, ki grozijo, da bodo destabilizirali državo in s tem tudi gospodarstvo. Vse do sedaj so bili zlati časi. Erdogan je kolikor vem premier že kar nekaj časa in ima zelo veliko zaslug za to. Kolikor je znano njemu ni bilo nič dokazano, pokvarjene ministre pa je zamenjal. Ampak vsaka stvar pa tistim ki hočejo destabilizirati Turčijo prav pride...
OpaZokiStyle
28. 12. 2013 10.00
+2
Pod Erdoganom je turško gospodarstvo cvetelo in je pač trn v peti nekomu, nekim interesom, ki želijo neke \'stare dobre čase\'. Zato je treba angažirati protestnike, ustvariti korupcijsko afero,... znan scenarij, kaj?
PolitKomisar`
28. 12. 2013 19.14
+4
če bi bile obtožbe o korupciji navadna laž, erdogan ne bi posegel v postopek in suspendiral policiste in tožilstvo, ki so korupcijo odkrili in začeli z akcijo, ter jih tudi ne bi poslal v pripor zaradi "suma zarote proti državi" kakor tudi ne bi grozil tožilstvu in policiji, da bo "polomil roke vsem, ki si drznejo sodelovati v tej zaroti". glede tega sta si z janšo zelo podobna :) vi janšisti ste pa navadne ofce kakor podporniki erdogana, ki vsemu temu verjamejo.