Predsednica vlade Alenka Bratušek in obrambni minister Roman Jakič se danes mudita v Augusti na Siciliji. Tja sta odpotovala, da bi obiskala pripadnike kontingenta Slovenske vojske na ladji Triglav, ki sodelujejo v humanitarni operaciji italijanske mornarice Mare Nostrum.
Dopoldne sta si ogledala sprejemni center za migrante v Siracusi, kjer je bil zanju prirejen tudi poseben sprejem. "Danes sem priča žalostni strani evrope. Srečala sem se z emigranti, ki so nam povedali, da predstavlja Italija vrata v Evropo. Zato to ni samo italijanska težava, temveč evropska," je po obisku centra dejala premierka.
Nato sta se podala v vojaško bazo v Augusti, pozdravila slovenske vojake in si ogledala ogledala ladjo Triglav. Tam je bilo organizirano tudi srečanje z italijanskim obrambnim ministrom Mariom Maurom. Kot z omenjene lokacije poroča novinar oddaje 24UR Jure Brankovič, je slovenska ladja s pomočjo pri reševanju beguncev naredila velik vtis na italijanske kolege, dejanje pa bo očitno pomembno prispevalo k otoplitvi odnosov med državama."Za ekipo 39 oseb na Triglavu je to velika priložnost in čast, da sodelujejo v operaciji," je še dejala Bratuškova in dodala, da je ponosna, da je Slovenija del te misije.
Poleg tega so se s predstavniki italijanske vlade dogovorili za vzpostavitev obeležitve žrtev koncentracijskega taborišča Visco, na katero je Bratuškovo opozoril Boris Pahor. "Ob tem sem opozorila, naj pri spreminjanju volilnega zakona ne pozabijo na manjšinski zakon, ki olajša zastopanje v parlamentu," je še dodala.
Večnamenska ladja Triglav v operaciji Mare nostrum, katere namen so nadzor in zaščita ter reševanje migrantov in beguncev v Sredozemlju, sodeluje od 15. decembra, njena misija pa se bo predvidoma končala 31. januarja.
Slovenski kontingent šteje 39 pripadnikov, poleg posadke ladje so med njimi še pripadnika vojaške policije, pripadniki medicinske oskrbe in pripadniki nacionalnega podpornega elementa, ki skrbijo za logistično podporo.
Italija je operacijo Mare nostrum sprožila 14. oktobra lani, da bi preprečila še več žrtev med begunci, potem ko je v tednu dni v dveh smrtonosnih brodolomih ladij umrlo skoraj 400 ljudi. Večinoma je šlo za begunce iz držav Afriškega roga in Sirije.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.