FIT 24UR

Zdrava sladica … ali to sploh obstaja?

Ljubljana, 09. 12. 2016 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Neda L. Došenović
Komentarji
0

"Da!" odločno odgovori 27-letna Nataša. Ta na svojem blogu Pekoholik redno objavlja recepte zdravih sladic. In poudarja, da praznična peka ne pomeni, da se moramo zrediti za deset kilogramov, ampak lahko jemo odlično tudi z nekoliko bolj zdravimi sestavinami.

Nataša z blogom Pekaholik dokazuje, da se vse da, če se hoče. Ker je izredno sladkosneda in se sladicam ni želela odpovedati, je našla način, kako jih obdržati tudi v svojem bolj zdravem načinu življenja. Našla je ravnovesje, ki je odgovarjalo njenemu telesu, in začela pisati blog in ugotovila, da obstaja določen krog ljudi, ki o sladicah razmišlja na podoben način kot sama. "To, kar objavim na blogu, to sem jaz," pravi Nataša. Zato je Nataša naš FIT NAVDIH.
"Moje ime je Nataša in sem anonimni pekoholik." Tako se na blogu Pekoholik svojim bralcem predstavlja 27-letna Nataša Ravnikar. Dekle, ki je v rani mladosti odkrilo ljubezen do peke in kuhanja, postopoma pa tudi do zdravega načina življenja. In ob pogledu na Natašo nikoli ne bi rekli, da vse te dobrote, ki jih ustvari, tudi dejansko poje. "Pa jih!" zatrdi odločno. In prepričana je, da se posladkom ni treba odpovedati, tudi če želimo živeti zdravo.

Od čokoladic z avtomata do ljubiteljice peke

Ko Nataša govori o sladicah, se vidi, da imajo v njenem srcu posebno mesto, prav tako je to zelo očitno na njenem blogu. Čeprav ima tudi nekaj receptov za pripravo drugih jedi, pa so sladice njegovo jedro. Peke se je lotila že kot mlado dekle, brez nekega velikega kompliciranja, in šlo ji je dobro od rok. A med odraščanjem se je začela spopadati z odvečnimi kilogrami. Sicer poudarja, da ni šlo za neko ekstremno prekomerno težo, a vseeno s svojim načinom življenja ni bila zadovoljna.

LCHF kremšnite (klik na sliko vas pripelje do recepta)
LCHF kremšnite (klik na sliko vas pripelje do recepta) FOTO: Pekoholik

Sem sladkosneda. Kar spečem, vse pojemo, nič ne gre stran. Zagotovo pečem vsaj enkrat na teden. Je pa ob službi težje najti čas. Trudim se, da ne pojem preveč predelanih stvari. Nataša
"V srednji šoli sem se začela malo bolj zavedati, da bi bilo dobro, da se začnem redno gibati. Videla sem na primer, da me je v šoli bolel hrbet, ker sem sedela med poukom. Nisem imela občutka, da sem sploh kaj aktivna," pripoveduje. Glede hrane pa dodaja: "Zdelo se mi je, da pojem malo, v bistvu pa sem jedla piškote, napolitanke, krekerje … Tiste stvari za prigrizek, ki so na vsakem avtomatu."

S postopnim odkrivanjem pozitivnih plati športa – najprej v plavanju, nato pa v fitnesu – je začela tudi pri pripravi njej ljubih sladic uporabljati drugačne sestavine. Ni šlo gladko, tudi Nataša je imela tiste tipične težave, ko je sprva želela nekatere vrste hrane popolnoma omejiti, a je po prebiranju številnih člankov, nasvetov in opisov diet spoznala, da univerzalne idealne prehrane pač ni.

Sladica mora biti nezdrava, saj je sladica! Res?

Ugotovila je, da ji največ energije da polnovredna hrana, pri sladicah pa je želela pokazati, da zdravo še ne pomeni, da ni dobro. "Včasih sem bila res takšna, da nisem mogla le enega kosa tortice pojesti, morala sem tri," pripoveduje. Ko govorimo o zdravih sladicah, številni zamahnejo z roko in si mislijo, sladica pač mora biti nezdrava, saj je vendarle sladica! A ni nujno tako. Nataša sicer priznava, da je to, kaj je zdravo, relativno, vseeno pa je prepričana, da obstajajo tudi zdrave sladice. "Zame pomeni zdrava v tem smislu, da je čim več naravnih sestavin," pravi.

Torta: klik na sliko vas pripelje do recepta
Torta: klik na sliko vas pripelje do recepta FOTO: Pekoholik

Od začetka so bili v družini skeptični. Najprej sem bolj ali manj sama jedla to, kar sem spekla. Nekajkrat pa sem spekla zdravo sladico in staršem nisem povedala, pa jim je bila dobra. Torej so imeli psihičen odpor. Zdaj teh težav ni in tudi v zadnjih letih je vse več ljudi postalo bolj odprtih do takih stvari. Nisem pričakovala, da bo tako dober odziv. Nataša
"Na splošno velja prepričanje, da zdrava hrana ni dobra. Zato sem se lotila večinoma teh najbolj znanih sladic, ker sem želela pokazati, da se da s približno enakimi sestavinami dobiti skoraj enak rezultat," svoj način peke opisuje Nataša. In res, na njenem blogu najdemo različne recepte za že uveljavljene sladice, od kremšnit do marmornega kolača, le sestavine so prilagojene. Čeprav uporablja nekatere sestavine, ki so priljubljene postale v zadnjih letih in z njimi nadomeščamo denimo sladkor, pravi, da se vse njene sladice da narediti tudi z uporabo klasičnih sestavin. Sama se sicer bolj kot sladkorju, ki je v zadnjem obdobju postal sovražnik številka 1, izogiba beli moki, a poudarja, da mora vsak posameznik zase ugotoviti, kaj najbolj paše njegovemu telesu.

Nataša se, tako kot številni sogovorniki v naši rubriki Fit24ur, drži zlatega načela: zmernost. "Če ješ vse v normalnih količinah, ni težave, samo problem je, ker imamo vsega preveč in ne jemo vsega po malem," pravi Nataša. V vsakem primeru pa je prepričana, da je nekaj, kar naredimo doma, za naše telo veliko boljše kot kupljene, že pripravljene sladice. Mogoče bi lahko letos za praznike pripravili sladice na "alternativen" način in mogoče boste tudi vi ugotovili, da samo zato, ker je nekaj sladko, še ne pomeni, da mora biti tudi nezdravo. Potem vam tudi 1. januarja, ko boste z mislimi že pri poletju, ne bo treba razmišljati še o hujšanju.

Čokoladna salama: klik na sliko vas pripelje do recepta
Čokoladna salama: klik na sliko vas pripelje do recepta FOTO: Pekoholik

Za vas smo izbrali nekaj Natašinih receptov (klik na sliko vas pripelje do recepta), lahko pa tudi sami pobrskate po blogu Pekoholik. Natašino kulinarično ustvarjanje sicer lahko spremljate tudi na Facebooku in Instagramu

Če pa se tudi sami navdušujete nad peko ali kuhanjem nasploh, vas vabimo, da se prijavite v tretjo sezono prihajajočega šova MasterChef Slovenija. Za prijavo kliknite TUKAJ.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.