FIT 24UR

To se dogaja v vašem telesu, ko pojeste velik, sočen, masten hamburger

Ljubljana, 07. 10. 2016 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 11 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
62

Povečana telesna teža je le najbolj vidna posledica pretiranega uživanja hitre hrane. Ta v telesu sproža še številne druge, zdravju škodljive procese. Sicer pa se je začela jesen. Hladni meseci večino "obdarijo" z nekaj kilogrami več. Kako se temu izogniti in kdo običajno kopiči "zimske zaloge"?

Potem ko se je marsikdo od zgodnje pomladi trudil za fit telo, jedel sezonsko sadje, zelenjavo, tekel, plaval, je prišla jesen. Do zime bo marsikdo že z obupom pogledoval na tehtnico in vse težje zapiral gumbe v pasu, bolj izklesane mišice, plod pomladanskega in poletnega truda, bo prekrila maščoba.

Maščoba v pasu
Maščoba v pasu FOTO: Thinkstock
Zimski kilogrami - dodatna težava  - predvsem za tiste, ki se že tako borijo z njimi

Če je to scenarij, ki vas skrbi, je čas, da ukrepate, preden se začne uresničevati. Profesor John de Castro z univerze El Paso je ugotovil, da jeseni in pozimi, ko gre za fit telo, proti ljudem dela tudi narava.

Raziskava, ki jo je opravil na reprezentativnem vzorcu, je pokazala, da ljudje jeseni dnevno zaužijejo okoli 837 kJ (200 kcal) več kot spomladi in poleti, ob tem pa imajo občutek, da so kljub večji količini hrane bolj lačni kot poleti, ko pojedo manj.

De Castro povezavo med lakoto in letnimi časi povezuje z mehanizmom, ki se pojavlja pri živalih – te jeseni povečujejo "zaloge" - tudi težo, pred zimo, ko je razpoložljivost hrane vprašljiva. Ker imajo ljudje, za razliko od živali, nato tudi pozimi hrane na pretek, prav tako je ta zaradi manj razpoložljivega svežega sadja in zelenjave tudi bolj kalorična, večina v pomlad vstopi z nekaj odvečnimi zimskimi kilogrami.

Judith Wurtman, nekdanja raziskovalka na MIT in avtorica knjige The Serotonin Power Diet, večjo jesensko-zimsko željo po hrani povezuje tudi z manj sonca in dnevne svetlobe, zaradi česar ima telo na voljo manj vitamina D, proizvaja pa več melatonina, zaradi česar se poveča želja po sladkem. Trdi tudi, da možgani, v želji po več serotonina, ki skrbi za razpoloženje, zahtevajo več ogljikovih hidratov.

Poleg tega se zniža motivacija za telesno aktivnost, saj se stemni tudi že okoli 16. ure, kar pa je za telo znak, da je čas, da se sprosti, ne pa pripravi na aktivnost za porabljanje energije.

Različne študije ocenjujejo, da ljudje pozimi telesno težo običajno povečajo od enega do pet kilogramov. A pozor. Ena od študij je ugotovila, da se teža pozimi poveča pri okoli 5 odstotkih ljudi z normalno telesno težo in pri kar 30 odstotkih tistih, ki v hladnejše mesece že tako vstopajo z odvečnimi kilogrami.

Medtem ko zgolj kakšen kilogram spomladi ne bo predstavljal večjih težav, pa je lahko precejšnja težava, če vaš običajen sistem prehrane in gibanja jeseni in pozimi povsem skrene s poti.

Da bi se temu izognili, strokovnjaki predlagajo, da ste jeseni in pozimi še bolj pozorni na režim prehranjevanja. In seveda – da se ne tolažite, da vam bo pozimi z nekaj več kilogrami "bolj toplo". Tako tudi jeseni in pozimi izberite zdrave menije ter najdite alternativo gibanju v naravi – pa naj bo to domača fitnes naprava ali članstvo v lokalni telovadnici.

Zajtrk
Zajtrk FOTO: Thinkstock
Ne čakaj na maj ali jesen ni izgovor, da se ne lotite projekta "fit telo"

Če pa ste med tistimi, ki šele razmišljajo o fit telesu, ki bi ga pridobili z zdravim načinom življenja, pa naj mraz in naravni mehanizmi ne bodo izgovor, da na prve korake na poti do zdravega telesa čakate do pomladi.

Prvi pogoj je, da vzpostavite zdrav odnos s hrano. To bo preprečilo za telo škodljive izbire, kot so dolgotrajno stradanje ali prenajedanje ali pa začaran krog intervalov obojega.

Zdrave prehranjevalne navade prinesejo:

- več energije

- boljše zdravstveno stanje

- lažje gibanje

- izboljšano samopodobo.

Kljub temu je cilj zdravega prehranjevanja marsikdaj težko dosegljiv. Znanstveniki ocenjujejo, da na človekov odnos s hrano vplivajo kulturni, evolucijski, družbeni, družinski, individualni, ekonomski in psihološki dejavniki.

Predvsem psihološki se pogosto pojavijo kot krog, v katerem posameznik s čustvi, kot so stres, dolgčas, anksioznost, na hitro opravi tako, da "pospravi" hamburger ali tablico čokolade za hitro dozo boljšega počutja.

Rezultat so občutki krivde in še več negativnih čustev, ki vodijo v željo po še več hrane. Psihološka stroka pri ljudeh, ki želijo izboljšati svoj odnos s hrano, deluje na dveh področjih – skuša spremeniti njihovo vedenje, ko gre za prehranjevanje in kognicijo, povezano s prehranjevanjem. Ljudi, ki so pripravljeni na spremembo, učijo samonadzora in spreminjanja slabih navad.

Med strategijami, s katerimi si lahko posameznik sam pomaga k boljšim prehranjevalnim navadam, izpostavljajo …

- ne izpuščajte obrokov

- sledite svojim prehranjevalnim navadam

- pišite prehranski dnevnik

- omejite ali se povsem uprite nočnim izletom v hladilnik

- pijte veliko vode

- zamotite se z dejavnostmi, ki bodo vaše misli odvrnile od hrane

- ko vam je dolgčas, raje telovadite kot jejte

- skušajte prehranjevanje omejiti le na določen prostor – na primer kuhinjo

- ko jeste, ne počnite drugih stvari (gledanje tv, brskanje po telefonu, spletu …)

- pazite na velikost porcije

- jejte raznoliko hrano

- spodbujajte se - ne utapljajte se v občutkih krivde, če vam kakšen dan "spodrsne"

- o prehranjevanju razmišljajte kot o načinu življenja

- naj tehtnica ne visi kot breme okoli vašega vratu – strokovnjaki klinike v Clevelandu priporočajo, da se tehtate enkrat na teden.

Mladi v restavraciji
Mladi v restavraciji FOTO: Thinkstock
Škodljive, celo smrtonosne posledice nezdravih prehranjevalnih navad

Za številne se nezdrav odnos s hrano konča kot motnja prehranjevanja. Te so lahko zelo škodljive za zdravje, zato je treba poiskati strokovno pomoč. Dolgotrajne tovrstne težave se namreč lahko končajo tudi s smrtjo. Pred dobrima dvema desetletjema je nastala študija, ki je pokazala, da simptomi anoreksije, bulimije in kompulzivnega prenajedanja postanejo izrazitejši jeseni in pozimi, tudi pri novih pacientih. Ali je to povezano z občutki žalosti, nezadovoljstva in depresije, ki so pogostejši v zimskih mesecih, ali čim tretjim, je še vedno predmet razprave, je pa seznam potencialnih posledic nezdravega odnosa s hrano zagotovo dovolj zgovoren, zato previdno, če znake za alarm opazite pri sebi, družinskih članih ali drugih znancih.

Posledice stradanja

Ko telesu odrečemo nujne hranilne snovi, je prisiljeno upočasniti procese in začeti varčevati z energijo, kar ima za posledice:

- nenormalno počasen srčni utrip in nizek krvni tlak, kar pomeni, da se srčna mišica spreminja, pojavi se tveganje za odpoved srca

- zmanjšanje kostne gostote

- izguba mišične mase, oslabelost

- huda dehidracija lahko povzroči odpoved ledvic

- omedlevica, utrujenost

- suha koža, izpadanje las

Posledice kompulzivnega prenajedanja

- debelost

- visok krvni tlak

- visoka raven holesterola

- srčna bolezen kot posledica povišane ravni trigliceridov

- sladkorna bolezen tipa II.

- bolezni žolčnika.

mediteranska dieta
mediteranska dieta FOTO: Thinkstock
Kako na telo vpliva zdrava prehrana?

Na portalu livestrong.com so v treh točkah strnili, kako zdrave prehranjevalne navade vplivajo na naše telo.

1. Preventiva pred vrsto kroničnih bolezni, rakom in kot način varovanja srca

Pravilna prehrana in ustrezna telesna aktivnost sta ključni, če se želimo obvarovati nekaterih bolezni. Ameriško združenje za boj proti raku je pripravilo vodič po hrani in vadbi, ko gre za preprečevanje raka. Univerzitetni medicinski center Rush meni, da je uravnotežena prehrana ključna v boju proti demenci, prav tako je zdrava hrana ključna v boju proti boleznim srca, ožilja, diabetesu, pa tudi številnim drugim boleznim, saj okrepi imunski sistem.

2. Energija in rast

Uravnotežena prehrana telesu zagotavlja ustrezno količino vitaminov in hranilnih snovi, ki so potrebne za rast, energijo in razvoj človeka. Pomanjkanje vitaminov lahko vodi v resne težave. Pomanjkanje vitamina A lahko povzroči slepoto pri otroku in je še posebej nevarno za nosečnice, pomanjkanje vitamina C, folne kisline in vitamina B12 vodi v utrujenost, povzroča težave s kožo, izpadanje las … Pravilna prehrana vpliva na to, da ima oseba več energije za kreativnost in opravljanje dnevnih nalog, prav tako se izboljša razpoloženje.

3. Življenjska doba

Uravnotežena prehrana in vadba pomagata pri uravnavanju telesne teže, kar pomaga pri izogibanju številnim kroničnim boleznim. Ob tem naj bi pričakovano življenjsko dobo posameznika podaljšalo že zgolj 30 minut telesne vadbe na dan.

Hamburger
Hamburger FOTO: Thinkstock

Kako na telo vpliva nezdrava hrana oziroma, kaj se dogaja, ko se na primer "mastimo" s hamburgerjem

Na drugi strani spektra zdrave hrane pa je okusna, vabljiva, a manj zdrava alternativa, kamor spada večinoma "hitra hrana", sinonim za procesirano hrano v veliko vsebnostjo enostavnih ogljikovih hidratov, nasičenih maščob, soli in sladkorja.

Študija, ki so jo leta 2013 objavili v JAMA Pediatrics, sicer opozarja, da se nevarnost nezdravega prehranjevanja pojavi že, ko jeste v restavraciji - torej vedno, ko hrane niste pripravili sami. Tudi tisti, ki posežejo za "zdravo ponudbo restavracij", naj bi dnevno zaužili tudi do 1200 Kj (310 kcal) več.

Klasičen predstavnik "škodljive hrane" je za večino okusen, sočen – hamburger. Znanstveniki so se poglobili v to, kaj se dogaja v našem telesu, če pojemo preveč takšnih in podobnih pregreh. Pri čemer je poudarek na preveč, saj občasni spodrsljaji v sicer zdravi dieti ne bodo povzročili večje katastrofe.

Vpliv na prebavni in kardiovaskularni sistem

Večina nezdrave hrane je polna enostavnih ogljikovih hidratov. Ti se v prebavnem sistemu spremenijo v glukozo, ki se sprosti v krvni obtok. Slinavka odgovori s sproščanjem inzulina, ki je potreben za transport sladkorja v celice. Ko raven sladkorja pade, slinavka sprosti hormon glukagon, ta jetrom sporoči, naj začnejo porabljati skladiščen sladkor.

Ko oseba dlje časa uživa pretirane količine ogljikovih hidratov, to redno pošilja pretirane valove sladkorja v kri, to pa lahko spremeni normalen sistem sproščanja inzulina in v diabetes tipa 2.

Sladkor in maščoba

Dodatno zaužit sladkor za telo nima funkcije nujnih hranilnih snovi, ampak predstavlja odvečno energijo. Posledica je povišana telesna teža, ki lahko vodi v bolezni srca in druge zdravstvene težave. Strokovnjaki ocenjujejo, da prebivalci zahodnega sveta dnevno zaužijejo dvakrat več sladkorja kot ga potrebuje telo. Podobno je s trans maščobami. Te tudi niso potrebna hranila, ampak odvečno in škodljivo gorivo. Znane so po tem, da dvignejo ravni škodljivega LDL holesterola in znižajo raven koristnega HDL holesterola. Prav tako naj bi prispevale k nastanku diabetesa tipa 2.

Preveč soli

Pretirano uživanje soli povzroča, da se v telesu zadržuje voda. A občutek napihnjenosti, ki je s tem povezan, je eden manj nevarnih posledic. Velike količine soli prispevajo k visokemu krvnemu tlaku in povečanju srčne mišice. Preveč soli naj bi tudi povečalo tveganje za bolezni ledvic in rak na prebavilih. Visok holesterol in visok krvni tlak sta med glavnimi dejavniki tveganja za bolezni srca in kap.

Respiratorni sistem

Debelost je povezana z respiratornimi težavami. Tudi ljudje brez posebej diagnosticiranih stanj, ki imajo previsoko telesno težo, se pritožujejo nad zadihanostjo. Debelost naj bi vplivala tudi na težave z dihanjem med spanjem in razvoj astme. Študija, objavljena v publikaciji Thorax, trdi, da imajo otroci, ki vsaj trikrat na teden jedo hitro hrano, povečano možnost, da se bo pri njih pojavila astma ali rinitis – vnetje sluznice v nosu in obnosnih votlinah.

Centralni živčni sistem

Študija, objavljena v publikaciji Public Health Nutrition pravi, da je mogoče redno uživanje komercialno pripravljene hrane, kot so krofi, rogljički, pica, hamburger, hot-dog, povezati z depresijo. Ugotovili so, da se verjetnost depresije pri tistih, ki redno uživajo hitro hrano, poveča za kar 51 odstotkov.

Hitra hrana naj bi prizadela tudi možganske sinapse in molekule, povezane s procesi pomnjenja in učenja. Tako pa publikacija Nature. S testi na živalih so leta 2009 ugotovili, da so podgane, ki so jih hranili s prehrano, kjer je polovico zaužitega predstavljala hitra hrana, v že nekaj dneh potrebovale več časa, da najdejo pot iz labirinta.

Koža in kosti

Čokolado in mastno hrano pogosto krivijo za nastanek mozoljev, a strokovnjaki klinike Mayo trdijo, da so pravi krivec ogljikovi hidrati in njihov vpliv na količino sladkorja v krvi. Poleg tega hitra hrana kvari zobe, preveč soli pa vodi v razvoj osteoporoze, opozarjajo strokovnjaki.

Otrok je sladkarije
Otrok je sladkarije FOTO: Thinkstock

Nezdrave prehranjevalne navade spremenijo naše brbončice

Zanimiva je raziskava univerze Deakin, ki so jo opravili na dvojčkih, ugotavlja pa, da dolgotrajno uživanje hitre hrane dejansko spremeni naše brbončice, s tem pa vpliva na naš okus in še oteži možnost, da bi med dvema krožnikoma hrane izbrali tistega, na katerem je recimo kuhana zelenjava, če je na drugem pica. Okušalne brbončice so namreč receptorji za okus in se nahajajo zlasti na otočkastih papilah jezika, mehkega neba in grlene površine poklopca. S pomočjo okušalnih brbončic zaznavamo 5 osnovnih okusov - slano, kislo, grenko, sladko in mesno. Iz okušalnih celic se informacija prevaja po možganskem živcu v ustrezne predele možganov.

Strokovnjaki so s študijo ugotovili, da so ljudje, ki so jedli zdravo dieto, bolje ločevali med osnovnimi okusi, prej so zaznali mastno hrano, zato so jo tudi prej nehali jesti. Na drugi strani pa so tisti, ki so jedli hitro hrano, manj ločili med okusi, zaužili so več in več mastne hrane.

Dvakrat več kioskov s hitro hrano, dvakrat več predebelih

Prepričanje, da priložnost dela tatu, po mnenju Ameriške koalicije za boj proti debelosti (OAC), še kako drži, ko gre za to, kako močni smo, ko se je treba upreti hitri hrani.

Ugotovili so, da se je v ZDA število kioskov s hitro hrano po letu 1970 podvojilo. Prav tako se je podvojilo število predebelih. Seveda to še zdaleč ni edini razlog, so pa izračunali, da jih je že v letu 2008 debelost kot javni zdravstveni problem stala 147 milijard dolarjev, zaradi zmanjšane produktivnosti zaradi istega razloga, se je v gospodarstvu izgubilo skoraj 70 milijard. Stroški poceni hitre hrane so tako v praksi precej visoki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (62)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BURGA
08. 10. 2016 18.16
+5
Treba je jesti vse po vrsti, vendar čim bolj raznovrstno in vsakega po malo, predvsem pa moraš prenehati jesti takrat, ko bi z veseljem pojedel še par grižljajev. Piti pa je treba navadno vodo in vsak dan kozarec ali dva rdečega vinčka. To pomeni deci ali dva in ne dva litra. Pa telovaditi je treba vsak dan. Najboljši telovadbi pa sta plavanje in sex.
abeceda987
07. 10. 2016 15.20
+10
Boljše jesti zdravo in se gibat, da si potem lahko v starosti zdrav, fit, vitalen, v gibanju; kot pa se prenajdedat s slabo hrano, se ne gibat, in bit pri 40 letih debel, ne zmožen it 100 metrov, da ne bi rabil počitka, pri 60 letih po možnosti na bergljah, ker težko prenašaš svojo težo, posledično pridejo zdravstvene težave, diabetes, holesterol, hipertenzija, bolečina v kolkih, kolenu, hrbtenici..
24hour
07. 10. 2016 13.52
+1
Enkrat se živi odločitev je tvoja ali boš celo življenje deloval kot robot in pazil kaj ješ in boš verjetno živel dlje (kar ni nujno) ali pa boš jedel kar ti paše in živel svoje življenje čeprav bo krajše.
ADRR
07. 10. 2016 15.31
+1
Saj lahko uživaš v prehrani, samo ne prenažiraj se in se zraven še gibaj, pa boš zdrav. Saj ni tako, kot da če paziš na hrano, potem pomeni, da stradaš ali se odpoveduješ. Večina debelosti pride z naslova prenažiranja, nekakovostne hrane in neaktivnosti.
regrat29
07. 10. 2016 11.28
+13
Najslabše je jest procesirano hrano, ker je dodan sladkor za izboljševanje okusa. In vsi ti izdelki na katerih piše "low fat" so še slabši, saj je zaradi odzvete maščobe v njih še toliko več sladkorja. In tisti, ki mislijo, da si naredijo uslugo, če kupijo recimo kokakalo zero al pa razne dietne izdelke se zelo motijo. ... Sladkor povzroča odvisnost in prehrambena industrija točno ve kaj dela. Zato je treba jest čimveč doma pridelane hrane in čim manj vnaprej narejene in procesirane hrane.
Albatross
07. 10. 2016 11.53
+3
regrat29
07. 10. 2016 12.09
+4
Jak Tobim
10. 10. 2016 10.15
+1
sladkor regrat20 ne povzroča odvisnost. pri hrani ni odvisnosti v smislu alkohol, heroin, kanabis,..dajte že enkrat malo z možgani, ko je sladkor na tapeti. sladko hrano imamo radi, ne povzroča pa sam po sebi nič. ne debelosti, ne anoreksije, ne odvisnosti, ne povečanih jeter,.. nič ne moremo pripisati samo sladkorju,. to lahko pripišeš v enaki meri proteinskim praškom, vitaminom v kapsulah, margarini, oljem, svinjski masti,. najbolj od vse hrane pa večino ljudi spravi v zadovoljstvo sir. dosti, dosti bolj, kot sladkor. sir, brez dodanega sladkorja.
regrat29
10. 10. 2016 13.31
Ko zaužijemo neki sladkega dobimo nek nenaden občutek zadoščenja, ki ga sproži sladkor in zarad tega tut pogosto posežemo po sladkem, ko potrebujemo tolažbo. Uživanje sladkorja poveča izločanje inzulina, saj telo želi vzpostaviti normalno količino glukoze v krvi. Posledica tega je, da si želimo še več sladkorja, to pa vodi v nezdrave vzorce prehranjevanja. In to v neki meri je odvisnost, res pa je da ni to takšna odvisnost kot je recimo od drog, se strinjam s tabo. U glavnem jz sm sam hotla povedat kak nam prehrambena industrija pere možgane. Vedno več je na policah izdelkov tipa nizke kalorične vrednosti in ljudje potem mislijo, da jedo bolj zdravo, a večina jih ne ve, da je pa potem ravno tem jedem dodano več sladkorja...
regrat29
10. 10. 2016 13.37
Jak Tobim
11. 10. 2016 13.00
+2
regrat29. še bolj kot sladkor se ti poveča količina inzulina v krvi potem ko poješ masten zrezek in še bolj, če popiješ proteinski prašek. a si to vedela? večina diabetikov tipa 2 ni pojedla nič več sladkorja, kot tisti, ki ga niso dobili. predebeli prej dobijo kile od premastne, kot od presladke hrane (stvar kalorij). da o gibanju sploh ne govorim. in najbolj si želimo še več podobnega, ko pojemo sir. sir je v vedenjskem smislu še bolj nalezljiv, kot sladkor. Še več, če poješ žličko sladkorja si prav nič več ne želiš sladkega (sladkor je sam po sebi obupno slabega okusa in je dober šele v kombinaciji, sploh z maščobami, proteini in soljo). gibati se non-stop (nič avto, avto je dobesedno prezgodnja smrt, peš ali na bicikl), po svežem zraku (največji morilec v okolju so trenutno nano in mikro trdni delci iz individualnih peči na drva - prepoved kurjenja drv zdaj in tako - edina dovoljena alternativa je peletnik, ki je najboljši izbor, če se grejemo na fosilna goriva) tale ponorelost kriviti sladkor za nesreče je v praksi izjemno lahko ovrčti - američani že deset let manjšajo individualno porabo dodanega sladkorja - zamenjali so ga z maščobami - in so sedaj seveda še dosti, dosti bolj debeli (največ so na osebo pojedli sladkorja v 1970-ih, ko so bili v povprečju precej bolj suhi od nas slovencev).
regrat29
11. 10. 2016 21.36
Vem ka hočeš povedat in se čist strinjam s tabo. Konc koncev oboje, mastna in sladka hrana brez kakršnegakoli gibanja vodi v debelost. Zato pa je treba jest raznoliko, čim manj predelano, in procesirano hrano in čim več domače hrane ter velik gibanja. S tem se strinjaš? ;)
Jak Tobim
12. 10. 2016 09.19
+3
vsekakor regrat29. originalni prispevek še zdaleč ni slab, je pa precej moderen in dostikrat neresničen v svojem populizmu - ne pove, da hitra hrana ni vzrok depresije (originalni znanstveni članek je objavil le, da je bilo depresij več pri ljudeh, ki jedo hitro hrano. pika, samo korelacija, ki ne pove nič. ljudje z depresijo imajo tudi več, kot ostali, na sivo in živo rdeče obarvanih brisač v kopalnici.. in kaj?), ne pove, da spletna stran mayo klinike res pod sladkor piše, da lahko (poudarek je na mogoče pa oz. lahko pri nekaterih,..no pa si pomagaj s tem) povzroči tudi mozoljavost in, da to izrecno pod maščobami ne omeni,.. pove pa znanstvena literatura, da so do te korelacije (in ne vzročnosti) prišli potem, ko so obdelali vprašalnike (anonimna anketa! o njih pa so številne raziskave potrdile, da ljudje kratko malo l.a.ž.e.j.o, pojedo čokolado in napišejo sladkor npr. ali pojedo čips in napišejo krompir),..itd, itd. a se potem čuditi, da je industrija šestih paketkov na trebuhu vredna nekaj milijard evrov samo na račun prodaje pravljice o paleolitskem človeku, ki da ni jedel žitaric, pa je večinoma jedel ravno pražita, kar znanost ve že dolgo, dolgo,. pa to nobenega ne zanima,..). živimo svet populizma, teorij zarot (ob ponorelem razplojevanju lastne vrste je masa apokaliptična glede izumrtja človeštva zaradi premajhne rodnosti, bog se nas usmili), zlaganih manipulacij, posploševanj (sladkor je kriv in ga imamo,..ja, pa kaj še), iutd., itd. seveda se strinjam z mnenjem. upam, da se z njim vsi.
regrat29
14. 10. 2016 22.40
jamesblake dobr razmišljaš, ko bi le blo več takih... na žalost pa živimo v svetu kapitalizma, kjer je pomemben le denar, ne pa dobrobit ljudi. Zato mormo sami razmišljat z glavo in ne bit ovce in se podrejat korporacijam, ki se jim gre samo za denar. S tabo bi se dalo debatirat :)
Neutrino
07. 10. 2016 11.13
+12
Meni hamburger vedno povzroči kronično obliko ugodja in občutka polnovrednosti
darlok
07. 10. 2016 11.43
+4
Haha, dobra. Meni hamburger ni dober, se pa ne branim kakšne pleskavice v lepinji s kajmakom in čebulo. :)
kominterna
07. 10. 2016 13.30
buco1993
07. 10. 2016 13.48
+5
darlok: sej tisto kar razni mcdonaldsi in ostalo ponujajo ni h od hamburgerja...
SBM1
07. 10. 2016 10.41
+3
Tomaž Uršej
07. 10. 2016 10.39
+13
Vse kar je pripravljeno industrijsko je svinjarija. To je tako kot bi rekel ljudje so morilci. Saj vsak dan lahko slišiš da kad koga ubije. Če si hamburger narediš doma iz DOMAČIH sestavin je prav božanski in zdrav. Za razne MEK ŠITE pa ....
hotchilipoper
07. 10. 2016 10.36
+39
Tudi voda in trava redi,kar poglejte kravo
footprint
07. 10. 2016 11.14
+1
ADRR
07. 10. 2016 15.32
+1
Jak Tobim
12. 10. 2016 09.46
včasih se človek ne more načuditi ignoranci. nobena krava nikjer na planetu nikoli ni bila debela od trave in vode.
Albatross
07. 10. 2016 09.53
+16
Prej me bo zadela kap, ko gledam na 24ur svinjarije pri nas in po svetu, kot pa od enega ali dva mastna hamburgerja + pomes frites...
Albatross
07. 10. 2016 09.56
+31
Kdor pa ima probleme s srcem, naj gre v Izolo...tam te porihtajo, da si kot novi in lahko ješ mastno ter igraš košarko...
zdrej
07. 10. 2016 10.40
+9
Albatross
07. 10. 2016 11.55
+8
BildiTheEmperor
07. 10. 2016 09.53
-1
Bolje preveč kil, kot premalo pameti.
buco1993
07. 10. 2016 09.51
+6
bols bit debu, kot pa zleht
kominterna
07. 10. 2016 13.31
+0
BildiTheEmperor
07. 10. 2016 09.44
-6
Zajec je vegetarijanec in se nenehno giblje pa doživi 10 let če ima srečo. Želva je mesojeda in se malo giblje, je debela, pa dočaka 200 let. Če bi bila suhost zdrava bi v Afriki bila povprečna življenska doba višja kot v Ameriki. Pa je ravno obratno. V srednjem veku so vsi jedli "zdravo" in brez kemije, eco, bio, in bili suhi, pa si imel srečo če si dočkal 40 let. Ko so na TVju soočili direktorja McDonaldsa in tako imenovane "strokovnjake" za prehrano, mu ti v debati niso mogli dokazat da je hamburger nezdrav. Izpadlo je ravno obratno. V bistvu je najbolj nezdrava vegaterijanska ali veganska prehrana saj pojedo ogromno strupov ki so na rastlinah nepredelani. Strupi v mesu in maščobah so predelani. Kateri od najdlje živečih zemljanov se je pa veliko gibal in bil vegetarijanec ali vegan?! V hamburgerju so izjemno kakovostne beljakovine, maščobe in ogljikovi hidrati. Tudi sir je zdrav kar so po novem dokazali znanstveno.
Quatflow
07. 10. 2016 10.28
+11
Vsak ima svojo resnico, tisto, ki jo želi videti. Treba je preučiti malo več vsebine, tako na eni, kot na drugi strani, da se dela določene zaključke. Enosmerni komentarji brez podlage so brezpredmetni.
BildiTheEmperor
07. 10. 2016 10.31
-5
Enosmerni komentarji so običajno posledica enosmernih izjav. Na absurd se pač odgovori z absurdom. Se pa strinjam da se na vse gleda preveč simplistično. Stvari v življenju so dejansko neprimerno kompleksnejše. Hamburger je nezdrav je pač razlaga ki je pod nivojem. A kranjska klobasa s kruhom je pa zdrava?! Seveda je - kar se mene tiče. Isto kot hamburger.
Svalbard
07. 10. 2016 10.35
+11
Oprosti direktnosti, ampak bister ravno nisi. Kakšne primerjave delaš in to brez kakršnekoli osnove. Predšolska logika. Zajcu bije srce veliko hitreje kot želvi, v Afriki ni sanitetnih razmer kot tu, zato krajša življenska dobe. O srednjem veku pa pišeš, kot da si živel tam v tisem času. In potem še napišeš, da so živalski proteini izjemno kakovostni. No od tvoje diete imamo potem take "možganske" truste, katerim ego nagaja in zamegli razum.
ADRR
07. 10. 2016 15.37
+2
@KAPITAL...: Statistika ki jo navajaš je zavajujoča kot piše Svalbard. Razmer ne moreš enačiti, ker so življenjski pogoji in standardi popolnoma drugačni. Je pa lahko hamburger popolnoma zdrav obrok, če ne gre za kakšen plastičen izdelek iz McD. Problem je v predelavi in ne v samem hamburgerju.
I G N O R A N T
07. 10. 2016 09.28
+6
Jaz jem samo rože tifenbahije in fuksije
matejcko
07. 10. 2016 09.09
-6
Če je solata res tko dobra, bi zajci mel po 100 kg!
buco1993
07. 10. 2016 09.51
+11
bb5a
07. 10. 2016 09.07
+13
Hamburger je kriv za vse zlo na svetu... Najbolš je solata s pol kile preliva...
buco1993
07. 10. 2016 09.52
-1
v hamburgerju je ravno solata najbolj skodljiva
zdrej
07. 10. 2016 10.42
Pa saj so dokazali, da je v hamburgerju najbolj nevaren sladkor in ostala kemija. Brez skrbi. Je tam, tako kot skoraj vsepovsod, da so nam stvari okusne, ker smo že davno pozabili pravi okus stvari.
keved
07. 10. 2016 09.04
-7
Bolano. Ne vem kdaj sem nazadnje dobil masten hamburger. Še za mek ne bi mogel to trdit. Tam je samo problem, da je vse umetno. Raje grem na dober hamburger, narejen iz lokalnih sestavin, te ponudbe je v zadnjih dveh letih že kar nekaj. Ta članek je verjetno pisal nekdo, ki živi od kuhanih kopriv.
buco1993
07. 10. 2016 09.53
+3
ko enkrat pojes pravi hamburger (ala stari piker in podobne) na mcdonalds niti ne pomislis
rraster
07. 10. 2016 10.13
+3
macek_garfield
07. 10. 2016 08.53
-4
spet neki vegi vegani raziskovalci pa to
polimer
07. 10. 2016 09.14
-1
Bolje je živeti nekaj let manj, kot pa dočakati 100 let v plenicah in stradati celo življenje.
NiVseRes
07. 10. 2016 08.51
+13
Mene zanima kje dobis velik socen masten hamburger????
buco1993
07. 10. 2016 09.54
+3
Stari pisker v celju! najbolsi hamburger v Sloveniji
platon26
07. 10. 2016 08.50
+11
Mislim da vsak podpiše 70 let užitkov in eno hitro smrt, morda kako kap, kot pa 100 pustih let diet, telovadbe in na koncu umiranje na obroke v bolnici kjer se vaše fit telo bori do zadnjega diha, čeprav je vaša psiha že na britofu!
ADRR
07. 10. 2016 15.40
+3
Jaz ne podpišem. Zdravo življenje ne prinaša samo visoke starosti, ampak predvsem boljšo kvaliteto vsakodnevnega življenja. Imaš več energije, več volje, samozavesti, več lahko narediš, dobro se počutiš. To je tisto glavno.
platon26
07. 10. 2016 08.49
-4
Jejte travo in "uživajte" v 100 letih bede!