FIT 24UR

Veliko preveč sedimo in se vozimo v avtomobilih

Ljubljana, 10. 05. 2019 06.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V Sloveniji ima večjo težo od priporočene malo manj kot polovica žensk in skoraj 70 odstotkov moških. Tudi vse več mladih in otrok ima težave s prekomerno telesno težo, kar je posledica pomanjkanje telesne dejavnosti in nezdravih prehranjevalnih navad. V zadnjih 30 letih se je njihovo število podvojilo. K izboljšanju našega zdravja bistveno prispeva aktiven življenjski slog.

Telesna nedejavnost po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) predstavlja četrti glavni dejavnik tveganja za splošno umrljivost (6 % smrti) in tako sledi visokemu krvnemu tlaku, kajenju ter povišanemu sladkorju v krvi. Prekomerna telesna masa in debelost pa povzročata 5 % vseh smrti.

Vse od leta 2002 na pobudo SZO 10. maja obeležujemo Svetovni dan gibanja.

K ohranjanju oziroma izboljšanju našega zdravja bistveno prispeva aktiven življenjski slog, ki preventivno deluje pred pojavom različnih zdravstvenih zapletov, ob Svetovnem dnevu gibanja opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Pomanjkanje telesne dejavnosti je lahko razlog za resne zdravstvene težave, s katerimi se srečujemo zaradi sodobnega življenjskega sloga. O tem, kako živimo in se gibamo, veliko pove informacija, da je telesno premalo dejavnih več kot 30 odstotkov odraslih v Evropski uniji. Veliko preveč sedimo in se vozimo v avtomobilih.

Pomanjkanje telesne dejavnosti je lahko razlog za resne zdravstvene težave.
Pomanjkanje telesne dejavnosti je lahko razlog za resne zdravstvene težave. FOTO: Dreamstime

Po podatkih NIJZ ima v Sloveniji večjo težo od priporočene malo manj kot polovica žensk in skoraj 70 odstotkov moških. Tudi vse več mladih in otrok ima težave s prekomerno telesno težo, kar je posledica pomanjkanja telesne dejavnosti in nezdravih prehranjevalnih navad. V zadnjih 30 letih se je njihovo število podvojilo.

Z aktivnejšim življenjskim slogom pomembno zmanjšamo nevarnost za bolezni srca in ožilja, zmanjšamo možnost za nastanek kapi, znižamo krvni tlak ter raven holesterola. Gibanje lahko zmanjša tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa 2, raka na dojki in prostati, z njim ohranjamo zdravje mišic in skeleta. Pomembno je, da se gibamo vsak dan.

Koliko gibanja potrebujemo?

Stopnja celotne telesne dejavnosti pri odraslih Slovencih v povprečju narašča, vendar je opazna izrazita neenakost med skupinami z različnim socialno-ekonomskim ozadjem. Na NIJZ ugotavljajo, da so osnovnošolsko izobraženi ljudje v primerjavi s srednješolsko in visokošolsko izobraženimi prebivalci značilno manj pogosto telesno dejavni vsaj 30 minut dnevno ali skupno 150 minut na teden. Razlike so statistično značilne pri obeh spolih. Moški so v primerjavi z ženskami značilno pogosteje telesno dejavni vsaj 30 minut dnevno ali skupno 150 minut na teden.

Če se kot družina odločimo za aktivno preživljanje prostega časa, bomo ne samo veliko naredili za naše boljše počutje in zdravje, povezali in zbližali se bomo tudi kot družina, ki zaradi sodobnih načinov komuniciranja in preživljanja prostega časa izgublja svojo osnovno vlogo in pomen. NIJZ

Po priporočilih SZO za doseganje večine koristi za zdravje pri odraslih zadošča izvajanje 150 minut vsaj zmerne telesne dejavnosti na teden ali 75 minut visoko intenzivne telesne dejavnosti na teden. To se lahko doseže z zmerno telesno dejavnostjo po 30 minut vsaj 5 dni v tednu ali pa visoko intenzivno telesno dejavnostjo po 25 minut vsaj 3 dni v tednu. Seveda se lahko kombinira telesno dejavnost obeh intenzivnosti. Šteje tudi telesna dejavnost, razdeljena na več manjših sklopov dnevno, vendar posamezen sklop ne sme biti krajši od 10 minut.

Vsaj dvakrat na teden se vsem starostnim skupinam priporoča izvajanje vaj za krepitev večjih mišičnih skupin. Starejšim od 65 let in tistim, ki so slabše gibljivi, se dodatno priporoča izvajanje vaj za ravnotežje in preprečevanje padcev vsaj tri dni v tednu. Če posameznik ne more dosegati priporočil, naj bo telesno dejaven v skladu s svojimi zmožnostmi in zdravstvenim stanjem, svetujejo.

Delež odraslih, ki dosegajo priporočila za telesno dejavnost SZO, upoštevajoč celotno telesno dejavnost, se je povečal tako pri moških kot ženskah na približno 60 odstotkov, medtem ko je delež tistih, ki dosegajo priporočila glede rekreativne telesne dejavnosti, mnogo nižji, približno 20 odstotkov.

Pri odraslih zadošča izvajanje 150 minut vsaj zmerne telesne dejavnosti na teden ali 75 minut visoko intenzivne telesne dejavnosti na teden.
Pri odraslih zadošča izvajanje 150 minut vsaj zmerne telesne dejavnosti na teden ali 75 minut visoko intenzivne telesne dejavnosti na teden. FOTO: Dreamstime

Otrok sprejema aktivnost kot igro

Otrok v zgodnjem obdobju otroštva sprejema telesno dejavnost kot igro, kajti pojem mu je sprejemljiv kot nekaj lepega in zabavnega. Raziskave kažejo, da otroci, ne glede na starost, potrebujejo vsaj uro zmerne telesne dejavnosti dnevno. Primeri zmerne dejavnosti so aktivna igra, hitra hoja, ples, kolesarjenje, plavanje in večina športnih iger.

Otroci imajo najraje dejavnosti, v katerih sodelujejo tudi njihovi starši. Na ta način tudi nedejavnega otroka spodbudimo k aktivnosti. Prijetno vzdušje pri igri, po možnosti v zunanjem okolju, v naravi, bomo lahko dosegli, ko bomo otroke postopoma pripravljali na večje izzive in jih za trud in dosežke tudi pohvalili.

Za otroke in mladostnike se priporoča vsaj 60 minut zmerne do visoko intenzivne telesne dejavnosti vsak dan. V večini primerov se to najlažje in najhitreje doseže z vsakodnevnim/rednim pešačenjem in/ali kolesarjenjem.

Omejimo čas neprekinjenega sedenja

Raziskave zadnjih let dodatno kažejo, da je tudi neprekinjen čas daljšega sedenja povezan z razvojem različnih motenj, povezanih z zdravjem in nastankom kroničnih nenalezljivih bolezni. Lahko celo vpliva tako na splošno umrljivost kot tudi na umrljivost zaradi srčno-žilnih bolezni. Problem sedenja lahko opazimo že v vrtcih, šolah in doma, zaposleni pa se soočajo z vse več sedečega načina dela.

Pa vendar lahko za telesno dejavnost in prekinitev sedenja izkoristimo tudi majhne priložnosti: npr. med delovnim časom ali učnim procesom večkrat vstanemo (za vsaj eno minuto), naredimo kakšno raztezno vajo, se sprehodimo … Strokovnjaki priporočajo, da čas, ki ga preživite sede, zmanjšate na najmanjšo možno mero in da čas sedenja čim pogosteje prekinete.

Čim več aktivnosti naj bo na prostem

Pomembno je tudi gibanje v naravnem okolju – določene (šolske) dejavnosti, učne procese, lahko prav tako izvajamo v naravi in telesno dejavnost na prostem. Tudi odrasli lahko prihajajmo na delo z aktivnim transportom ali vsaj del poti kombiniramo s hojo ali prekolesarimo.

Zadostna telesna dejavnost ima ugodne pozitivne učinke na zdravje – zagotovo boljšo telesno zmožnost, boljše počutje in boljše spanje, ugodno pa vpliva tudi na socialno vključenost ljudi. Pomembna je v celotnem življenjskem poteku, saj se zaradi telesne dejavnosti pri otroku razvije celoten potencial telesa, pri odraslem omogoča delovne in druge aktivnosti, pri starejšem pa preprečuje izgubo mišične mase in prehod v krhkost ter posledično odvisnost od pomoči drugih, še naštevajo na NIJZ.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (28)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

periot22
10. 05. 2019 21.33
+2
Debeli ljudje niso debeli od zraka ampak ker non stop nekaj jedo!
mijam75
10. 05. 2019 14.51
+0
Tudi dohodek in cene živil vplivajo na življenjski slog in zdravje ljudi. Plače so take, da si večina ljudi ne more privoščiti kvalitetne prehrane. Pa ne zdaj s tistim, da krompir in ohrovt sta poceni in zdrava, ker samo od tega je dolgoročno težko živeti. Druga stvar je stres in možnost kvalitetno preživetega prostega časa.
periot22
10. 05. 2019 20.40
+1
To ni res vsak ki se giba ni debel in zavalen!
blazter
10. 05. 2019 12.48
+2
Letos grem na Triglav. Z avtojem po AC.
putinj
10. 05. 2019 11.51
+1
Zato pa letos peš k nam na hrvaško da bo več regresa ostalo za nas
Pacek22
10. 05. 2019 11.40
+6
Kokr je rekel Hrvaški ata: Vežbaj pi... .. m...…!
tedoVV2HCmedo
10. 05. 2019 11.07
+9
Ta članek je posvečen ljudem, ki delajo v javnem sektorju, oni res sedijo in ležijo vsaj 16 ur.
tovarišinajuriš
10. 05. 2019 13.09
+3
srajzel
10. 05. 2019 11.05
+7
prehrana ljudje je glavni razlog za debelost oz prekomerno težo. Gibanje oz telovadba je pomembna za druge stvari, ne pa za hujšati!
tedoVV2HCmedo
10. 05. 2019 11.05
+4
In kaj se da narediti? Tudi pred 1000 leti bi se vozili z avti, se igrali na računalnikih, mobitelih, če bi takrat že obstajali.
YUGO45
10. 05. 2019 10.43
+8
Celi dan stojim in se gibam okoli štedilnika..vozim kolo,hodim..a trebuh vedno večji..prosim za pomoč!
TistoPravo
10. 05. 2019 12.07
+4
Desnica boli
10. 05. 2019 10.32
+7
Kaj naj od zdaj naprej v avtu stojim ??? Kdo mi bo pa šibedah kupu ???
Bananistanec
10. 05. 2019 08.50
+6
Od sedaj naprej bom v MC hodil peš
Cesar Millan - Vodja krdela
10. 05. 2019 09.50
+5
Nisem pač vedel ,da ima voznik !!! Kamijona in Avtobusa tudi stojišče in igrišče za volanom !!!!!!!!!
TistoPravo
10. 05. 2019 08.04
+6
Kombinacija sedenja in norenja bi človeku najbolj ustrezalo, kar pa večina tudi počnemo. Eni z malo manjšo zalogo, drugi z malo večjo. Dejstvo je samo eno, tukaj in zdaj. Za tukaj, in zdaj. Kdor si je pa čas tako zamislil, da vse za jutri in naslednja leta...ta se pravgotovo ne drži tega. Za robotizirano politiko in robotizirane lastnike kapitala pa je seveda v interesu, da jim služimo vrsto let...novega enakega težko dobijo, če dobro sledi. Uživejte, tukaj zdaj seveda
fairplayy
10. 05. 2019 07.52
+1
Velik problem je sedenje v avtu nekateri samo v avtu dnevno preždijo več ur potem pa otroci naloga in zvečer tv..
KORUPCIJA
10. 05. 2019 07.45
+26
Na pivu piše prekomerno uživanje alkohola lahko škoduje vašem zdravju. na tobačnih izdelkih, da ti povzročajo raka... Na nobenem izdelku, ki vsebujejo veliko sladkorjev (OH), ne piše; Prekomerno uživanje tega izdelka povzroča debelost in z debelostjo povezane bolezni. Starši dajemo te izdelke otrokom....
extradeluxe
10. 05. 2019 07.44
+32
povejte to tistim ki se vozijo v službo pol ure 1 uro, uro in pol v eno smer - naj jo peške mahnejo čez gozd...
yaxscdvf
10. 05. 2019 08.49
+4
Čist preveč vožnje, bi se bilo potrebno reorganizirat.
lumpimonster
10. 05. 2019 07.25
+23
Ja pa prevec ziher 70% cajta prevec preživimo na 24ur
extradeluxe
10. 05. 2019 07.43
+7
jesenvoyo
10. 05. 2019 07.24
-11
Žal aktivni slog življenje precej motijo klopi, to je vsaj do sedaj bolj ali manj nezadostna zaščita z cepljenjem, ki ne zagotavlja popolne zaščite, sploh pa ni nobene aktivnosti v smeri zmanjšanje števila klopov vsaj na rekreativnih območji v naravi.
lumpimonster
10. 05. 2019 07.26
+30
Žal aktivni slog življenja precej motijo klopi hahahahahahahahaha
fairplayy
10. 05. 2019 07.50
+0
medusa
10. 05. 2019 09.20
+5
Vedno več borelije in meningitisa … ti pa ahahahaha …. Zakaj ne uvozimo oposume iz ZDA ?! Te živali se edine prehranjujejo s klopi ! Pa še luštkane so!