Sara Golob z odvečnimi kilogrami sicer nikoli ni imela težav, a je vseeno prišel čas, ko se v svojem telesu ni več počutila dobro. "Slutila sem, da moje telo potrebuje več, da uživam hrano, ki sicer je kalorična, vendar tako zelo prazna," začne svojo zgodbo.
K odločitvi za spremembe je pripomogla tudi bolezen. "Pri 22 letih se mi je zgodil prvi spontani pneumothorax (pljučno krilo se je sesedlo), dve leti kasneje še eden in potem še tretji, situacija je bila težka, potrebovala sem operacijo pljuč, pri kateri so mi kritičen del pljučnega krila morali odstraniti. Življenje se je zame in moje bližnje tisti trenutek precej spremenilo, in strah, da se mi bo vse skupaj ponovilo, je bil vedno prisoten. Zato sem se odločila, da zadeve vzamem v svoje roke. Vedela sem, da bo nekaj potrebno konkretno spremeniti, in prva na seznamu je bila hrana. Začela sem uživati veliko sadja in zelenjave, predvsem sezonskega, imam veliko srečo, da imamo doma ogromen vrt, in v času sezone lahko vse vitamine naberem pred hišo."
'Otroci vzorec prehranjevanja povzamejo po starših'
Ne samo Sara, zdravo živi cela njena družina. "Imam dve leti staro punčko, ki obožuje sadje in zelenjavo, in verjamem, da otroci vzorec prehranjevanja povzamejo po starših. Če se midva z možem prehranjujeva zdravo, to od naju tudi ona povzame. Seveda se vsakih toliko tudi posladkamo, ampak vedno gledam, če se le da, da jedi pripravim sama, ker le tako točno vem, kaj vsebujejo. Obožujemo chia pudinge, palačinke in domačo čokolado . Z možem veliko pozornosti nameniva tudi temu, da večino stvari, ki se znajdejo v našem hladilniku, pa niso z domačega vrta, dobiva pri lokalnih pridelovalcih, da so izdelki ekološki in da ne vsebujejo konzervansov. Izogibamo se tudi pšenični moki, belemu sladkorju, belemu olju in sladkim pijačam, ki jih dejansko skorajda ne prakticiramo že nekaj let, tudi tukaj najina hčerka povzema najin vzorec in popije veliko vode," pojasnjuje. V zadnjih letih je v Sloveniji porast predebelih otrok v osnovni šoli porazen, in to je rezultat uživanja nezdrave prehrane, sladkih pijač in premalo gibanja. Največ, kar lahko naredimo za svoje otroke, posledično pa tudi zase, je, da jim damo vzorec in se tudi sami začnemo zdravo prehranjevat, pravi Sara. "Seveda tudi mi kdaj pa kdaj pojemo kaj nezdravega, in mislim da je to tudi dovoljeno, dokler so osnove zdrave in kvalitetne."
Ob vseh spremembah v Sarinem življenju je prišla tudi ideja za trgovino z zdravo prehrano Zdrav obrok, v kateri strankam ponuja hrano, ki jo tudi sama uživa ali pa vsaj podpira. "Ponujamo izdelke iz ekološke pridelave, če se le da, so tudi slovenske pridelave. Trgu ponujamo preizkušene izdelke in prav za vsakim tudi stojimo, kupce vedno nagradimo tudi z darilcem, vse to pa bi težko trdili za velike trgovske verige. Ker sem mlada mamica, je moja velika strast trenutno tudi svetovanje mladim mamicam in nosečnicam o zdravi prehrani. Opažam pa, da je vedno več ljudi, ki si želijo začeti zdravo prehranjevati, pa v poplavi različnih smernic prehranjevanja ne vedo, kje začeti in kako se stvari lotiti," še pravi Sara.
'Svetujem vam, da začnete brati deklaracije'
Mnenja o tem, kaj je zdrava prehrana in zdrav življenjski slog, so po njenem mnenju zelo deljena, večina nas meni, da je ravno način življenja, ki ga mi živimo, tisti pravi. Obstajajo nekakšne grobe smernice, znotraj katerih se mora vsak posameznik najti - od veliko sadja in zelenjave, do dovolj tekočine na dan in športnih aktivnosti. "Bi pa svetovala vsem, ki se odločijo za zdravo prehrano, naj začnejo brati deklaracije, da jih vendarle začne zanimati, kaj določeni E-ji v izdelku pomenijo, da začnejo prehrano podrobneje spremljati, da začnejo kupovati ekološko pridelano hrano, po možnosti pri lokalnih pridelovalcih. Jaz večino stvari kupim pri lokalnih pridelovalcih, kar pa kupim v trgovini, pa gledam na to, da je izdelek ekološke pridelave in da ne vsebuje konzervansov."
Vsem, ki se ob tem odločijo tudi za zdrav življenjski slog z več gibanja in rekreacijo, Sara toplo priporoča, da se v družbi odpravijo na tek, sprehod, vodene vadbe, saj bodo v paru drug drugemu motivacija. Tudi mlade mamice lahko gredo z vozički na daljši sprehod, sveži zrak otrokom dobro dene. "Tudi sama sem s hčerko malo po porodu ogromno hodila z vozičkom na sprehode, s tem sva se obe naužili svežega zraka, domov pa sem prišla bolj polna energije, kot če bi ostali doma, kljub temu, da je včasih bilo težko oditi od doma."
'Pomena zdrave prehrane se ponavadi zavemo šele, ko zbolimo'
Pa se Slovenci dovolj zavedamo pomena zdravega prehranjevanja? "Mislim, da ne. Velikokrat se tega zavemo šele takrat, ko zbolimo, takrat iščemo vse mogoče magične pripravke, ki bi nam hitro pomagali, takrat šele dobro pogledamo v svoj krožnik in v naš hladilnik, kaj sploh jemo, in takrat nas hrana začne zanimati."
Kako torej začeti? "Največji korak, ki ga lahko naredimo, je ta, da začnemo brati deklaracije in da nas dejansko zanima, kaj pomenijo oznake, ki jih določen izdelek vsebuje. Pomembno je, da imamo voljo do spremembe, da si to želimo in da to postane način našega življenja, v nasprotnem primeru bo to samo še ena dieta z nesrečnim koncem. Vsi pričakujejo neko čudežno tabletko, po kateri se bodo počutili bolje, izgubili odvečne kilograme …, ampak dejstvo je, da takšne čudežne tabletke ne obstajajo. Potrebno se je postaviti pred dejstvo. Začetek vsake zdrave prehrane je, da se iz kuhinje izločijo bel sladkor, pšenična bela moka, in transmaščobe, povečati je potrebno vnos zelenjave, zdravih maščob in sadja, kar pa je najbolj pomembno, pa je to, da je potrebno pripravljati sveže in raznolike obroke, da hrana ni enolična," pravi Sara. "Velikokrat se lahko tudi znajdemo, sedaj je čas čemaža, regrata in špargljev, vse to lahko naberemo v naravi in nam ni potrebno kupiti, ob tem imamo še dobro rekreacijo, svež zrak, in če to delamo v družbi družine, skupaj preživimo kvaliteten čas."
Težko je začeti, težko se je navaditi na nov način prehranjevanja, meni Sara, vedno iščemo neke izgovore. Dokler to možnost imamo, zakaj ne, ampak potem, ko je to neizogibna situacija, pa izgovorov naenkrat ni več. Velika prednost bolj zdravega prehranjevanja je v tem, da se boljše počutimo, in tako smo lahko tudi bolj aktivni, bolje smo razpoloženi, fizično in psihično smo bolj močni.
'Za veliko manj pomembne stvari zapravimo več denarja'
Pa vendar … ne moremo mimo tega, da je zdrava hrana dražja? "Na prvi pogled je to res. Pa vendar je na dolgi rok cenejša, saj pripomore k našemu zdravju. Menim, da ljudje za veliko manj pomembne stvari zapravimo dosti več denarja, tukaj, ko pa gre za to, s čim hranimo svoje telo, ki nam služi in nas ohranja pri življenju, pa menim, da bi na to morali gledati iz druge perspektive," zaključi Sara.