FIT 24UR

Podrti ritmi lahko vodijo v motnje razpoloženja

London, 16. 05. 2018 09.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Notranja ura ima močan vpliv na telo, je potrdila najnovejša študija. Ugotovili so, da so motnje notranje ure povezane z depresijo in drugimi podobnimi težavami.

Notranja ura je še kako pomembna.
Notranja ura je še kako pomembna. FOTO: Thinkstock

Motnje notranje telesne ure lahko človeka pripeljejo k večjemu tveganju za nihanje razpoloženja, je pokazala študija, objavljena v reviji Lancet Psychiatry. Vsaka celica telesa je usklajena z notranjo uro in celice se glede na dnevni ritem spreminjajo. 

V študiji med letoma 2013 in 2015 so zajeli 91.105 Britancev, starih od 37 do 73 let, ki so en teden nosili zapestne monitorje za spremljanje življenjskega ritma. Iz podatkov so sestavili cikel počitkov in aktivnosti in motenj le-tega ter s tem povezanim nihanjem razpoloženja. So pa ugotovljene modele prilagodili na faktorje, kot so spol, etničnost, čas, v katerem so pri posamezniku nastale meritve, ali posameznik kadi, pije alkohol in drugo. 

Ugotovili so, da so motnje notranje ure povezane z depresijo in drugimi podobnimi težavami. Še posebej pa so opozorili, da so družbe vse manj usklajene z naravnimi ritmi. 

Kot neusklajenost so šteli vse visoke aktivnosti ponoči in posledične dnevne počitke. Pri teh so ugotovili za od šest do desetodstotno povečanje tveganja za nastanek motenj razpoloženja v primerjavi z osebami, ki so se držale naravnega cikla - aktiven podnevi, neaktiven ponoči. 

Študija je tako našla povezavo z depresijo, bipolarno motnjo, osamljenostjo, nižjim občutkom sreče, slabšim reakcijskim časom in večjo nestabilnostjo razpoloženja. Ni pa študija potrdila, da bi podrt ritem dejansko vodil v duševno bolezen ali se pojavijo le simptomi. Bodo pa z delom nadaljevali. 

Notranja ura ima močan vpliv na telo. V dnevnem ritmu namreč uravnava razpoloženje, nivo hormonov, telesno temperaturo in metabolizem. 

''Študija nam razkriva, kako je notranja ura res pomembna in nam nakazuje, da bi bilo morda smiselno več posvetiti temu področju in načinu, kako organizirati družbo,'' je za BBC pokomentiral Daniel Smith z Univerze v Glasgowu. ''Ne bi bilo preveč kontroverzno, da bi rekel, da bi morali reorganizirati, kako se učimo in kako delamo, da bi bili bolj skladni z naravnimi ritmi,'' je dodal. 
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.