Slovenija

V nasprotno smer, po napačni strani cestišča, pijani za krmilom. To so lahko usodne napake kolesarjev

Ljubljana, 20. 05. 2017 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Pri kolesarjenju s svojim telesom in močjo opravljamo delo in tako krepimo svoje zdravje, a če se ne držimo pravil varne udeležbe v prometu, se lahko kolesarski izlet konča tragično. Kolesarji so namreč poleg pešcev najbolj ogrožena in izpostavljena skupina prometnih udeležencev. Lani je na naših cestah umrlo 13 kolesarjev, kar 179 je bilo huje poškodovanih.

Zadnje čase so policijska poročila polna opozoril, ki so namenjena kolesarjem in ostalim voznikom. Ni kaj, sezona kolesarjenja je v razmahu. Iz tedna v teden je namreč na naših cestah več kolesarjev, ki so ranljivejši udeleženci v prometu. Pogosto nesrečo povzročijo prav kolesarji sami, žal pa se dogaja tudi, da jih oplazijo ali zbijejo neprevidni vozniki.

Policisti svetujejo, da v primeru, če je skupina kolesarjev večja, naj se skupina razdeli na več manjših, med njimi pa naj  bo dovolj prostora, da jih bodo lahko ostali udeleženci varno prehitevali. Vožnja eden ob drugem je prepovedana.

Zato policisti opozarjajo voznike, naj se kolesarjem približujejo z zmanjšano hitrostjo, na ustrezni varnostni razdalji, prehitevajo pa naj jih previdno in na zadostni bočni razdalji, vendar nikoli v trenutku, ko z nasprotne smeri prihaja vozilo ter v ovinkih in na ozkih ter poškodovanih delih cest. Za kolesarje pa velja, da morajo voziti v pravi smeri vožnje in čim bližje desnemu robu vozišča, v skupini pa en za drugim in na ustrezni varnostni razdalji. Kjer je kolesarka steza, jo morajo kolesarji uporabljati, seveda pa nikakor ne bo odveč, če bodo med kolesarjenjem uporabljali kolesarsko  čelado, ponoči in ob zmanjšani vidljivosti pa morajo imeti na kolesu svetilke in odsevnike.

Kolesarjenje mora biti varno - tako v mestu, kot v naravi.
Kolesarjenje mora biti varno - tako v mestu, kot v naravi. FOTO: Thinkstock

Kolesarjenje v napačno smer, pod vplivom alkohola, brez ustrezne opreme ...

Pri kolesarjenju moramo dobro poskrbeti za svojo varnost, saj so kolesarji poleg pešcev najbolj ogrožena in izpostavljena skupina prometnih udeležencev.

Kolesarji najpogosteje povzročijo prometne nesreče zaradi nepravilne strani in smeri vožnje, kar je pogosto povezano tudi z vožnjo pod vplivom alkohola. Prav tako zaradi neupoštevanja pravil o prednosti, pogostokrat pa tudi hitrosti ne prilagodijo stanju in lastnostim ceste, še posebej na posameznih odsekih cest z večjim naklonom.

Tako so policisti PU Maribor ta teden med preventivno akcijo na Ljubljanski ulici v Mariboru ustavili 41-letnega kolesarja, ker se je s kolesom peljal po napačni strani kolesarske steze. V postopku so ga preizkusili z indikatorjem alkohola, ki je pokazal, da je imel v organizmu 1,14 mg/l alkohola, zato so mu policisti na kraju izrekli globo v znesku 1.240 evrov.

Pijanega kolesarja so v četrtek obravnavali tudi gorenjski policisti, in sicer na zelo  obremenjeni cesti med Polico in Kokrico. Kolesar je kolo vozil s približno enim promilom alkohola (0,44 mg/l), zato so ga policisti zaradi nezanesljive vožnje izločili iz prometa in mu v prekrškovnem postopku izrekli 900 evrov globe.

Lani na naših cestah umrlo 13 kolesarjev

Od 15. maja pa vse do 28. maja poteka preventivna akcija za večjo varnost kolesarjev, ki jo vodi agencija za varnost prometa v sodelovanju s policijo. Kolesarji so namreč ranljivejši udeleženci v prometu. V preteklem letu je umrlo 13 kolesarjev na slovenskih cestah, 179 pa je bilo huje poškodovanih. Je pa opazovanje kolesarjev lansko leto razkrilo, da skoraj tri četrtine kolesarjev krši prometna pravila.

Kolesarjenje je koristno, a le če je varno

Pravilo, ki ga odrasli prepogosto ignoriramo

Otrok do 14. leta, ki nima opravljenega kolesarskega izpita, sme voziti kolo v cestnem prometu le v spremstvu polnoletne osebe, ki lahko ob upoštevanju prometnih razmer spremlja največ dva otroka.

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so te dni pripravili priporočila za varno kolesarjenje. Kot navajajo, smo ljudje privajeni na hitrost gibanja do približno 20 km/h, to je namreč hitrost, s katero smo se dolga tisočletja premikali in preživljali. V novejši dobi smo si z izumi olajšali življenje in izboljšali kakovost življenja, vendar na drugi strani tudi negativno vplivali na naše zdravje, počutje in kakovost življenjskega okolja.

Zato pozivajo vse, da izberejo bolj aktiven način gibanja na vsakodnevnih poteh, ki jih opravljajo, torej na poti v službo, šolo, po opravkih ali v trgovino. Med te bolj zdrave načine sodi tudi kolesarjenje, saj pri kolesarjenju s svojim telesom in močjo opravljamo delo in tako krepimo svoje zdravje, vendar moramo ob tem upoštevati nekaj priporočil glede varne udeležbe v prometu. Kot smo že opozorili, so kolesarji poleg pešcev najbolj ogrožena in izpostavljena skupina prometnih udeležencev.

Za varno kolesarjenje upoštevajte naslednja priporočila:

Tako velja, da moramo kolesarji uporabljati kolesarske steze ali kolesarske poti, kjer teh ni, pa kolesarimo ob robu cestišča.

Če ni kolesarske steze ali pasu, vozite ob desnem robu vozišča v smeri vožnje, in sicer čim bližje robu (ne več kot en meter od roba) vozišča.
Če ni kolesarske steze ali pasu, vozite ob desnem robu vozišča v smeri vožnje, in sicer čim bližje robu (ne več kot en meter od roba) vozišča. FOTO: Thinkstock

V pogojih slabše vidljivost moramo kolesarji nujno uporabljati sprednjo belo luč in zadnjo rdečo luč, saj tako voznikom sporočamo, da smo tam. Priporočljivo je imeti luč bodisi na kolesu ali pa vedno s sabo, da nas mrak ne preseneti.

Poskrbite, da ima vaše kolo delujočo sprednjo in zadnjo luč.
Poskrbite, da ima vaše kolo delujočo sprednjo in zadnjo luč. FOTO: Thinkstock

Priporočljiva je uporaba čelade. Ta mora bi vedno trdno pripeta ob glavi, spodnji rob pa sega približno 2 cm nad obrvi, da učinkovito zaščiti možgane.

V križiščih bodite še posebej previdni, z roko odločno nakažite smer in se prepričajte, ali so vas opazili.
V križiščih bodite še posebej previdni, z roko odločno nakažite smer in se prepričajte, ali so vas opazili. FOTO: Thinkstock

Kolo mora bi tehnično brezhibno, zato vedno pred začetkom sezone preverimo njegovo stanje in odpravimo pomanjkljivosti.

Vaše kolo naj bo redno vzdrževano in tehnično brezhibno.
Vaše kolo naj bo redno vzdrževano in tehnično brezhibno. FOTO: Thinkstock

Tudi pri rekreativnem kolesarjenju ali celo gorskem kolesarjenju, ko je v ospredju bolj zabava in preživljanje prostega časa, moramo v prometu upošteva vsa pravila in poskrbe za brezhibnost koles (luč, odsevniki), da bomo dovolj varni.

Prtljago vozite v za to namenjeni košarici ali pritrjeno na prtljažniku. Vožnja vrečk na krmilu kolesa, ni varna in lahko dobite tudi kazen.
Prtljago vozite v za to namenjeni košarici ali pritrjeno na prtljažniku. Vožnja vrečk na krmilu kolesa, ni varna in lahko dobite tudi kazen. FOTO: Thinkstock

Na kolesu ni priporočljivo peljati težjih tovorov, saj tako zmanjšujemo svojo stabilnost. Za manjše kose prtljage uporabimo posebne košare, torbe ali prtljažni prostor.

Otroka vozimo samo na posebnem homologiranem sedežu. Bodimo mu zgled varnega in odgovornega kolesarja.
Otroka vozimo samo na posebnem homologiranem sedežu. Bodimo mu zgled varnega in odgovornega kolesarja. FOTO: Thinkstock

Otroka vozimo samo na posebnem homologiranem sedežu v ta namen, prav tako pa mora otrok uporabljati zaščitno čelado (za otroke do 14. leta je zakonsko obvezna).

V prometu upoštevamo prometna pravila in znake, namenjene vozilom in kolesarjem.​

Vozniki koles so v najhujših prometnih nesrečah v več kot polovici primerov povzročitelji nesreče, razkriva policijska statistika.
Vozniki koles so v najhujših prometnih nesrečah v več kot polovici primerov povzročitelji nesreče, razkriva policijska statistika. FOTO: Thinkstock

In še pravilo, ki pa ga mnogi kolesarji redno ignorirajo: na kolesarskih stezah ne vozimo v nasprotni smeri, saj s tem ogrožamo sebe in druge kolesarje. Prav tako ne kolesarimo na površinah za pešce, razen če je posebej dovoljeno, kjer pa smo pozorni na pešce.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
21. 05. 2017 13.04
Če je temu res tako, zakaj potem vedno beremo, ovadili voznika avta, ne pa kolesarja, ... še vedno so vozniki avtov, večjih ali manjših, po defaultu krivi. Ostalo naj vozniki dokazujejo in rešujejo sami, na sodišču.
emanuelson
20. 05. 2017 15.01
+6
ne umikam se kolesarjem,ki vozijo po stezi za pešče(zraven pa je steza za kolesa)
drimtim
20. 05. 2017 14.34
-4
naj raje poskrbijo da bo na cestah manj divjakov in pijancev.naj bo že enkrat 0.0 za volanom da se naredi red
piko112
20. 05. 2017 14.10
+1
Vsak mora paziti nase in na druge. Kdo bo kratko potegnil se pa ve. Sploh nima veze kdo bo kriv ampak kašne boo posledice za enega in frugega
Ramzess
21. 05. 2017 12.57
+1
Ima veze, še vedno je po defaultu kriv voznik avta. Še nisem bral, da bi kdaj ovadili kolesarja, ne voznika.
picolin
20. 05. 2017 12.52
+5
ja res je .starši spredaj otrok ki pa komaj drži ravnotežje na kolesu pa zadaj .kje je tu logika .drugač pa kolesarji po mestih ne upoštevajo niti malo prometnih pravil .vozijo čez rdečo te izsili ne pogleda ne levo ne desno samo paf čez cesto .ko pa tazga okregaš ali v skrajnosti če je preveč pameten oklofutaš si pa ti tisti ki ispadeš b udalo .res je treba nekaj okrent na varnosti na cestah
Ramzess
21. 05. 2017 12.58
+2
Otrok zadaj, to sem že videl, ... po pravilih mora biti spredaj, da ga odrasli vidi, vodi itd.
murkecc
20. 05. 2017 11.20
+4
Motor in kolo sta zakon. Avto pa nujno zlo.
odkimasin
20. 05. 2017 10.50
-11
Spokite se mi s cest kolesarji in motoristi!
mr-x
20. 05. 2017 11.40
+9
Kaj da boš lahko norel in preskakoval krožišča? V ajdovščini recimo...
ggzz
20. 05. 2017 10.35
+7
delajo štalo po cestah, se ne držijo predpisov, potem pa še bidone okol mečejo, ko jih kdo opozori .. so nad zakonom...
MihaK77
20. 05. 2017 10.45
+12
Ja tocno. Sploh najhujsi so pa tisti frajerji z dirkalnimi kolesi, ki se ti sprehajajo po sredi ceste. Da ne govorim, da pa itak nihce ne uposteva pravila, da se po desni ne sme prehitevati. To velja tudi za kolesarje.
oježeš
20. 05. 2017 12.31
+5
In ko hodiš po pločniku, ki ima ob njem še kolesarsko stezo, vidiš, da se večina vozi po pločniku (pešci niso nič boljši le obratno je). Če imaš srečo pri srečanju, kolesar celo zapelje na kolesarsko stezo. Da pa bi bodisi tekmovalci na treningu ali rekreativci, ki imajo dirkalna kolesa in oblečene drese, peljali po kolesarski stezi, je pa to utopija in le nepozabne želje. Da se ti vozijo po trije štirje vštric po cesti in se požvižgajo na ostali promet, sploh ni nič čudnega in nemogočega. če zatrobiš, pa še gleda kako bo mahnil po strehi avta, da ti bo ja jasno, da ga motiš, ker si prepričan, da bi rad peljal varno mimo njih. Kar je najtežje razumeti. V osnovnih šolah ni ali je zelo malo pouka o prometu, prometnih pravilih, prometni kulturi. Otroci se vozijo s kolesi in nemalokrat vidiš starše, ki vozijo otroke naokoli. Starš spredaj, otrok na koleščku za njim. briga starša kaj se dogaja z otrokom zadaj. Na semaforju vozijo otroke pri rdeči luči čez cesto, briga jih, da so zgled svojim otrokom. Če komu kaj rečeš, se je pripravljen celo pretepati in dodatno učiti otroka kulture. da pa se v večini vozijo pa napačni strani ceste, pa ni za omenjati, ker je to že bolj pravilo kot trenutna potreba recimo za prevožene 100 m poti, da ni treba 2 do 3 x čez cesto. Veliko staršev pozabi, da so za svojega otroka nekaj občudovanja vrednega, ki ga je treba posnemati. In napačne informacije in dejanja staršev imajo velik vpliv na kasnejše obnašanje otrok, tako v družbi kot na cesti ali med vrstniki.
rossi66
20. 05. 2017 09.27
+19
Zanimiva prva fotka zgoraj... S podnaslovom "Kolesarjenje mora biti varno!" Na njej pa srecna in nasmejana druzinica... In vsi na kolesih BREZ CELAD!!! Ti nasi avtorji clankov se ocitno slepo sprehajajo po Thinstocku in pobirajo fotke na slepo, potem pa objavljajo novice z dvoumnimi sporocili. Bravo, keep up the good work!
mojito88521
20. 05. 2017 10.10
+2
Če je pa "novinar" študent , ki je dobil nalogo napisati nekaj o varnosti kolesarjev. Napisano pa je v stilu, če imaš prometno nesrečo na kolesu, si v 90% kriv sam, ker se pač voziš s kolesom v prometu. Kultura voznikov pa je na nuli.
hotchilipoper
20. 05. 2017 08.43
-1
In zdaj bodo šli policaji v akcijo,vsem pijanim kolesarjem izdali kazen 1200 €,in potem se bo stanje močno izboljšalo,ampak pri njih
Sparroww
20. 05. 2017 08.22
+13
Zdaj po tragični nesreči Haydna, katere krivec je bil italijanski voznik avtomobila, nekako vsi obsojamo neprevidne voznike, v praksi pa so kolesarji velikokrat sami krivi za nesreče.
Kajetan
20. 05. 2017 09.23
+3
V primeru ki ga navajas gre za drugo stvar. V otaliji je kolesarjenje in vožnja z vespo adrenalinski šport. Voznikom so kolesarji kar neka markacija na vozišču da jih obvozijo čim bliže če pa kolesar naredi najmanjšo napako je po njem.
rossi66
20. 05. 2017 09.30
+7
@sparroww... Mislim da kar malo pretiravas. Ogromno kolesarim, sem izdatno varnostno opremljen, pa me objestni vozniki redno prehitevajo tudi z manj kot 10 cm varnostne razdalje... Ob tem, da imajo nasprotni pas prazen in bi se me lahko na dalec izognili. Objestnost pac, in majhnost v glavi...
Mirkoca
20. 05. 2017 08.08
+14
Kolesarji so sami sebi največji sovražniki.