FIT 24UR

Miti razbiti: kako se otresti odvečnih kilogramov in dolgoročno (za)živeti zdravo

Ljubljana, 28. 07. 2016 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Ohranjanje zdrave teže je pomembno za ohranjanje zdravja. A vse prevečkrat se ljudje v iskanju "popolnosti" skušajo le otresti kilogramov, ne mislijo pa na zdravje. Tako se poslužujejo hitrih diet, s katerimi na kratek rok res shujšajo, a na dolgi rok lahko svojemu telesu naredijo veliko škode.

Najbolj nevarna je maščoba okoli pasu.
Najbolj nevarna je maščoba okoli pasu. FOTO: Thinkstock

Človekova teža lahko pomeni razliko med zdravjem in boleznijo. Prevelika teža pomeni večje tveganje za razvoj nekaterih bolezni, kot sta na primer koronarna srčna bolezen in diabetes tipa 2. Zato človekova motivacija za izgubo kilogramov ne bi smela biti povezana z videzom, ampak z dobrim počutjem in zdravjem.

Ali imamo zdravo težo (ki ne pomeni, da nimamo niti grama maščobe in super učvrščene mišice) ali pa bi morali izgubiti kak kilogram, za začetek najlažje ugotovimo, če si izračunamo indeks telesne mase. Hkrati pa je pomembno, da si izmerimo obseg pasu, saj je pomembna tudi oblika telesa. Če imamo preveč maščobe okoli pasu in trebuha, se možnosti za koronarno srčno bolezen povečujejo, četudi je naš indeks telesne mase v mejah normalne prehranjenosti.

Napačne diete in začaran krog vračanja kilogramov

Ko se lotimo izgubljanja kilogramov, to vseprevečkrat počnemo napačno. Kot za BBC Good Food pojasnjuje britanska dietetičarka Victoria Taylor z Britanske fundacije za srce, obstajajo načini, kako izgubiti kilograme na pravilen način in se s tem od odvečnih kilogramov posloviti za vedno. Taylorjeva govori o desetih mitih o hujšanju, ki ne držijo, a jim ljudje v upanju na hitre rešitve vedno znova nasedajo. Sicer je res, da diete, ki obljubljajo hitre rešitve, delujejo na kratek rok, vendar pa je dolgoročno pri njih težko vztrajati, ko enkrat začnemo spet normalno jesti, pa se kilogrami praviloma vrnejo.

Diete, ki obljubljajo hitre rešitve, delujejo na kratek rok, vendar pa je dolgoročno pri njih težko vztrajati, ko enkrat začnemo spet normalno jesti, pa se kilogrami praviloma vrnejo.
Diete, ki obljubljajo hitre rešitve, delujejo na kratek rok, vendar pa je dolgoročno pri njih težko vztrajati, ko enkrat začnemo spet normalno jesti, pa se kilogrami praviloma vrnejo. FOTO: Thinkstock

In kateri so miti, ki po besedah Victorie Taylor ne držijo?

Mit številka 1: Če preskakujete obroke, boste pojedli manj kilokalorij

Taylorjeva pravi, da bomo zaradi odpovedovanja obrokom lahko utrujeni in lačni, to pa poveča možnosti, da bomo pozneje lakoto potešili z visokokaloričnim mastnim prigrizkom ali pa za kosilo oziroma večerjo pojedli veliko večjo porcijo, kot bi jo sicer. Ko smo lačni, tudi težje izberemo zdrav obrok. Namesto da preskakujete obroke, jih raje načrtujte vnaprej, izberite bolj zdravo hrano in se veselite okusnih menijev.

Mit številka 2: Odpovejte se določeni hrani

Če na primer en teden jemo samo zeleno ali pomaranče ves dan, bomo seveda shujašali. A takšna dieta hitro postane dolgočasna, hkrati pa na dolgi rok ni učinkovita. Čeprav z njo zmanjšamo vnos kilokalorij, hkrati v telo ne vnesemo zadosti (ali pa sploh nič) hranil, ki jih potrebujemo za zdravo delovanje telesa. Če morate ob dieti jemati še vitamine ali minerale kot dodatke, potem je zelo verjetno, da z dieto teh snovi ne dobite v hrani. Taylorjeva pravi, da ni treba stradati, da bi shujšali, ključ do dolgoročnega uspeha so majhne spremembe, ki se jih dejansko držimo.

Nič ni narobe, če si kdaj pa kdaj privoščimo posladek.
Nič ni narobe, če si kdaj pa kdaj privoščimo posladek. FOTO: Thinkstock

Mit številka 3: Nobenih poslastic

Če se odpovedujemo vsej hrani, ki jo imamo še posebej radi, in s svojega jedilnika črtamo določena živila, si bomo na koncu te hrane samo še bolj želeli, pravi Taylorjeva. V nekem trenutku se boste prepustili skušnjavi, izničili vse trdo delo do takrat in potem vas bodo preplavili občutki krivde in neuspeha, pravi. Zato svetuje, da se ne obremenjujemo, če se kdaj pa kdaj pregrešimo. Hkrati pravi, da se ne bi smeli kar popolnoma odpovedati vsem poslasticam, naj bodo le v manjših količinah.

Mit številka 4: Po 20. uri ne smete več jesti

Ni pomembno, kdaj jeste, če jeste preveč. Kilokalorije so kilokalorije ob vsakem delu dneva. In zaradi pozne večerje se ne boste nič bolj zredili, kot če bi jo pojedli prej. Je pa res, priznava Taylorjeva, da ni priporočljivo jesti težke hrane pred spanjem.

Mit številka 5: Znebite se maščobe na trebuhu / shujšaj v roke / znebi se debelih stegen

Čeprav se zdi nepravično, si ne moremo izbrati, kam se bomo zredili ali shujšali. Ko telo izgublja maščobo, jo izgublja po celem telesu. Če se s telovadbo posvetimo le enemu delu telesa, bomo tam utrdili mišice, ne bomo pa izgubili maščobe samo tam.

Mit številka 6: Določena hrana pomaga pri topljenju maščobe

Nobena hrana ne pomaga pri topljenju maščob. Kar je pomembno, je, da pojemo manj kilokalorij kot jih porabimo.

Številni se odrekajo določeni hrani, še posebej na slabem glasu je zadnje čase kruh. A če namesto belega kruha izberemo polnozrnatega, ni s tem nič narobe.
Številni se odrekajo določeni hrani, še posebej na slabem glasu je zadnje čase kruh. A če namesto belega kruha izberemo polnozrnatega, ni s tem nič narobe. FOTO: Thinkstock

Mit številka 7: Ogljikovi hidrati redijo

Ogljikovi hidrati vsebujejo za polovico manj kilokalorij kot maščobe v enaki količini. Kar je pomembno pri ogljikovih hidratih, je, da pazimo na porcije in da izberemo pravo vrsto hrane. Izberite polnozrnata žita, kot je oves, pa rjav riž ter polnozrnat kruh in testenine namesto belih različic ali živil z veliko sladkorja. Prav tako je treba paziti na dodatke, na primer premastne kremaste omake za k testeninam.

Mit številka 8: Brez prigrizkov

Če načrtujete prigrizke med obroki, boste imeli večji nadzor nad lakoto. Taylorjeva predlaga sadje, zelenjavo ali jogurte.

Mit številka 9: Samo nemastno ali manj mastno

Ne zanašajte se na to, da je nemastno tudi manj kalorično. Če v izdelku maščobo zamenjajo z drugo kalorično sestavino, ste na istem. Zato vedno preverite vsebnosti hranil. Pogosto se v takšnih izdelkih znajde veliko sladkorja in konzervansov, ki so lahko škodljivi za vaše telo. Pomembna je tudi količina. Nič vam ne bo pomagalo, če jeste nemastne ali manj mastne izdelke, če jih potem pojeste enkrat toliko, kot bi polnomastnih. Najmanj vas sicer lahko skrbi maščoba v oreščkih, semenih, ribah in avokadu, saj je ta dobra za sijočo polt, zmanjšuje pa tudi tveganje za srčne bolezni.

Mit številka 10: Intenzivna telovadba

Ni vam treba preteči maratonov, da bi začutili pozitivne učinke gibanja. Tudi z manj intenzivno vadbo boste porabili energijo. Pomaga že hoja, vrtnarjenje in hišna opravila.

Za uspešno dolgoročno zdravo telo je najbolj pomembna kombinacija pravilne prehrane in gibanja ter razumevanje prehranjevalnih navad, pravi britanska dietetičarka Victoria Taylor.
Za uspešno dolgoročno zdravo telo je najbolj pomembna kombinacija pravilne prehrane in gibanja ter razumevanje prehranjevalnih navad, pravi britanska dietetičarka Victoria Taylor. FOTO: Thinkstock

Na koncu je Victoria Taylor spregovorila še o tem, kako se znebiti odvečnih kilogramov za vedno. Za kakršno koli izgubo kilogramov moramo spremeniti svoje prehranjevalne navade. To ne pomeni, da se izogibamo določenim skupinam živil in s tem potrebnim hranilom. Cilj so redni obroki in uravnotežena hrana, pa tudi pozornost pri porcijah. Morda že zdaj jeste zdravo uravnoteženo prehrano, le preveč je pojeste in se zato ne morete otresti kilogramov.

Za uspešno dolgoročno zdravo telo pa je najbolj pomembna kombinacija pravilne prehrane in gibanja ter razumevanje prehranjevalnih navad in naših odzivov na hrano v različnih delih dneva in različnih situacijah. Če z jedilnika odstranimo določene skupine živil, ki vsebujejo pomembna hranila, s tem nismo naredili nič. To zagotovo ne bo dolgoročna rešitev, pravi Taylorjeva. Tudi drastično nižji vnos kilokalorij nam ne bo pomagal, saj bomo slej ko prej obupali in kilogrami se bodo vrnili.

Še zdravo hujšanje pomeni, da na dan pojeste 600 kilokalorij manj, kot je za vašo starost, telesne značilnosti in fizično aktivnost priporočen dnevni vnos. Tako bi lahko na teden izgubili do pol kilograma, če ob tem začnete razmišljati, kaj in kako jeste, pa boste skoraj gotovo ostali pri zdravi teži za vas in se kilogrami ne bodo več nabirali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (28)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

primc81
19. 08. 2016 14.04
+0
Pa glede da nimamo vsi težave z odvečnimi kilogrami... :-) A bo kdaj kakšen članek...Kako se zrediti oz. kako pridobiti kilograme. :-)
fafajonka
29. 07. 2016 18.59
+4
Kako se znebiti odvečnih kilogramov?..... Najboljša stvar je......nagazna protipešadijska mina.......:D
24debak
28. 07. 2016 13.03
-1
Uceraj ste napisali da je zdrava (v naravni obliki) hrana dieta na kratki rok ki ne deluje in sem bruhal v usta.
takje
28. 07. 2016 10.53
+34
Edini pravi recept je, pij vodo in jej večkrat na dan, da nikoli ne boš lačen in nikoli sit! Telesna aktivnost pa bistri um in daje dobro počutje, to je vse!!
TurbinaOdStargaGolfa
28. 07. 2016 12.12
+5
Jak Tobim
28. 07. 2016 12.52
+4
malo dopolnim takje: telesna aktivnosti in bistri um pomeni, da si pri hrani zmeren, nikakor pa, da jej večkrat na dan. to je hudo odvisno od posameznika - enemu enkrat na dan, drugemu dvakrat, tretjemu sedemkrat. voda za žejo je res zakon, ampak razvade, kot so nesladkana prava kava ali kava iz žitaric, pa čaj in kakav (ne dodajaš cukra ali sladil) so baje zraven ob dolgem in bolj zdravem življenju.
ADRR
28. 07. 2016 14.53
+1
james, ne morem verjet da se strinjam s tabo :))))
Natur
19. 08. 2016 19.49
+0
Ne vem zakaj še vedno povdarjate jejte večkrat na dan. S tem nas mediji in korporacije nategujejo že desetletja. Če bi vedel, kako delujejo prebava in presnova, tanko in debelo črevo, hormonsko delovanje itd., ne bi napisal tega. 2x do 3x na dan, plus 1x na teden post, je ključ do zdravja in dobrega počutja. Obroki naj bodo v primernih količinah in primerno sestavljeni (paleolitska oz. sedanja prehrana povezana z naravo). Sladkor, krompir, riž, makaroni, pšenica, koruza, večino stročnic itd. ne rastejo v naravi in niso ravno primerne za nas. Z dobo poljedelstva se se drastično povečala bolezenjska stanja.
Porocilo
28. 07. 2016 10.07
+6
Glede kruha bi napisala tole, v franciji so odkrili, da je polnozrnati kruh bolj skodljiv ko beli in bi jim verjela, kajti zita katera niso ociscena(polnozrnati kruhi) vsebujejo vecjo vrednost pesticidov ko tista zita, ki so v belem kruhu. Kruh zacne rediti takrat, ko si naredimo sendvic z vsemi mogocimi vrstami salam, sirov in majonez.
zaposlena
28. 07. 2016 10.38
+4
Rešitev je, da vzamemo bio polnozrnato. Tako ostanejo pozitivni vidiki polnozrnatih izdelkov, zmanjšamo pa nevarnost, da bi z ovojem zaužili tudi strupe
Porocilo
28. 07. 2016 14.23
+0
Bio gor ali dol. Potrebno je imet ravnovesje, ki je dobro vsakemu posamezniku.
ADRR
28. 07. 2016 15.13
+1
Tako kot je narejena večina črnih kruhov v Slo se popolnoma strinjam s trditvijo. Iz bele pšenične moke narejen kruh, ki mu dodajo kup packarije in nekaj zrn in voila... imamo "črn kruh".
Natur
19. 08. 2016 19.51
Rešitev je, nehati jesti kruh ipd. izdelke. Kruh redi ne glede s čim ga ješ. Doma narejena majoneza je zdrava in niti malo ne redi.
Jak Tobim
23. 08. 2016 14.25
-1
take neumnosti, kot si jo spisal NATUR pa še v življenju nisem slišal. viktorijanska angljia. 4x več kruha kot danes na osebo in ljudje nekajkrat bolj suhi. angleški kmet je dnevno pojedel kilo kruha, enako egipčan v času faraonov - vsi uhi oz. v današnji dobi koščeni. mediteran, petkrt več kruha na osebo v času rimskega imperija, kot danes. takrat vsi suhi, danes vsi debeli. na maščobah temelječa mediteranska kuhinja grčije, mehike italije in slovenije - štiri države z največjim deležem predebelih otrok! in s fobijo pred edinim, kar bi lahko jedli - kruhom. zdrava pamet je rekla adijo, očitno je religioznost nekaterih enaka tisti od ISIS-a.
Principat
28. 07. 2016 09.36
+5
mali namig , ki deluje 100 % ,, nikoli ne razmišljajte kaj boste jedli od Božiča pa do Novega leta , ker ste gospodar svojega telesa se vedite odgovorno in misel vas naj spremlja " kaj bom jedel ali še bolj jedla od novega leta pa do božiča ,iz izkušenj lahko povem da se stresni dnevi pri ljudeh začno pojavljati že sredini aprila in do vrnitve z morja ali bolj rečeno z dopusta ,, Ugotovitev , kje delate napake ( vsak človek je unikat ) je zadetek v polno in garant za jesenska leta življenja / lp
Uporabnik215111
28. 07. 2016 09.11
+13
Enkrat pišete npr. da hišna opravila ni telovadba v tem članku je,in enkrat npr. jabolčni kis pomaga pri topljenju maščob sedaj pa to nobena hrana maščob ne topi. Kaj je zdaj res? Vse v meji normale, trening in to je to. Ni nobenega drugega recepta kot pa manj žri...
batom@pinkponk.com
28. 07. 2016 10.13
+0
ADRR
28. 07. 2016 15.16
+4
Hišna opravila še nikoli niso bila rekreacija. Telovadba mora biti intenzivna stimulacija mišičnih tkiv, tako da se pulz krepko poveča, da se telo prediha s svežim zrakom, da limfa zaokroži na polno in da naslednji dan čutiš, da so mišice utrujene.
Natur
19. 08. 2016 19.55
Tudi hišna opravila so en del telovadbe, vendar je smiselno gibati tudi vsake toliko na višjih frekvencah in v naravi. Imaš kar nekaj hranil, ki pomagajo pri hitrejši porabi odvečnih maščob (npr. kakav, zelene alge, jabolčni kis, donat,...).
Vakcinar
28. 07. 2016 08.59
+7
Dobro napisano. Znebiti se hitre prehrane in predelane hrane v lepih embalažah, k temu dodati nekaj rednega gibanja. Za začetek je to dovolj, da se človek postavi na pravo pot.
schrodingerScat
28. 07. 2016 08.39
-2
Izjemen novinarski podvig za naslovnico novičarskega portala.
vezuv_
28. 07. 2016 08.20
+5
ja nekatere stvari so pa resnične, strinjam se glede maščob, ogljikovih hidratov. Še najbolj pa z nepotrebnim vnašanjem konzervansov in drugih dodatkov v naše telo. Vse to v veliki meri dobimo s kupljeno hrano, kupljenim mesom.
Jak Tobim
28. 07. 2016 12.59
+0
bom javil milijardam azijcem, ki so več kot nekaj stoletij jedli bel riž, bele testenine pa rafiniran sladkor, in so bili, dokler je bilo zraven še ostalega dovolj, suhi kot prekle - danes, ko so bogati in jedo zdrave maščobe z nekaj polnovrednih ogljikovih hidratov (le kdo si je izmislil hrano imenovati po eni sami skupini nutrientov? to je kriminal)
ADRR
28. 07. 2016 15.19
+2
james, ne pozabimo tudi doziranja. Včasih so azijci tudi umirali od lahkote. Na desetine miljonov jih je pomrlo. Jedli so malo, delali veliko. Dandanes je obratno. Pojedo ogromno sladkorja in maščob in se redijo kot prašički. Mlajše generacije so katastrofa.
Natur
19. 08. 2016 20.02
James? Ne morem verjet, da lahko nekdo kaj takega napiše. Začni brati, začni razmišljati. Kitajci so jedli riž, ki nima ravno veliko hranilnih snovi, jedli so ga v zelo majhnih količinah in so, tako kot ti je že ADRR napisal, tudi umirali od lakote, da ne govorim o boleznih revnega sveta. Človek v paleolitiku je bil zelo zdrav in naj ne bi poznal bolezni sedanjega sveta. Po tem, ko je nastopila doba poljedelstva, pa se je življenska doba od začetka zmanjšala, karies je iz skoraj 0% narastel na dobrih 60% itd. Če bi ljudje začeli jesti to, kar nam narava ponuja oz. kar raste in se premika v gozdu, bi s časoma izginilo večino bolezni.
Jak Tobim
23. 08. 2016 14.32
+0
NATUR - pa pa ti resno? doba poljedelstva je pomenila skok v številu prebivalstva, dvig povprečne starosti in nadaljevanje prehrane temelječe na ogljikovih hidratih v predelih s toplejšo klimo. v paleolitiku je človek dokazano jedel večinoma sadje, zelenjavo in taka ali drugačna semena, ki jih je že tudi fermentiral in predeloval v kruh (človek je namreč obvladoval ogenj). to kažejo vse najdbe arheologov. ob puščicah in kosteh živali tu in tam (to se je propagiralo do neba) so zmeraj našli pražita. pa jasno. saj je človek tudi v paleolitiku uporabljal možgane, roke in jezik za komunikacijo. ponovi vajo v razmišljanju. ADDR je nakazal kako - ni pa povedal, da so tisti, ki so živeli dolgo in niso bili podhranjeni svojo dieto temeljili na belem rižu. karies je povezan s slabo ustno higieno in ne dokazuje nič. to ej približno tako, kot rdeča brisača v tvoji kopalnici kaže na možnost nevihte nad salomonovim otočjem.
batom@pinkponk.com
28. 07. 2016 08.03
+10
Šit je samo, ker se nik0li ne morejo zmenit, kaj je "za našo starost, telesne značilnosti in fizično aktivnost priporočen dnevni vnos."
ADRR
28. 07. 2016 15.21
+2
Glej se v ogledalo in ne tehtaj se na tehtnici. Če se rediš, potem ješ preveč. Če ti na telesu vse visi, potem treniraš premalo. To je to. Jaz nimam tehtnice in mi je vseeno koliko bi pokazala.