Že 12 let revija American College of Sports Medicine's Health & Fitness Journal opravlja raziskavo fitnes trendov tako, da med tisoče strokovnjakov na področju športa, osebne trenerje in fizioterapevte razpošlje elektronsko anketo, s pomočjo katere le-ti napovejo, katere aktivnosti bodo zaznamovale prihajajoče leto.
Letos so prejeli 4133 odgovorov strokovnjakov z vsega sveta, ki so vadbe rangirali po naslednjem vrstnem redu:
1. HIIT trening
2. skupinske vadbe (več kot pet sodelujočih)
3. vadbe ob napravah za merjenje aktivnosti in pametnih urah
4. trening s lastno težo
5. trening z utežmi
Namesto 150 samo 75 minut na teden
Na vrhu omenjenega seznama sta se torej v letu 2018 znašla visoko intervalni trening (HIIT) in skupinske vadbe.
Ameriške splošne smernice za zdravje priporočajo 150 minut normalne fizične aktivnosti na teden oz. 75 minut intenzivne vadbe z dodatnimi vajami za moč za odrasle ter 60 minut za otroke. "Če torej malo pospešite svoj korak in dvignete srčni utrip, tako da na primer iz hoje preidete v lahkoten tek, se število minut, ki jih potrebujete v enem tednu, zmanjša na 75," pojasnjuje urednik revije Walter R. Thompson.
Bistvo treninga HIIT so visoko intenzivne vaje, ki jim sledijo kratki premori – 30-sekundni šprint, na primer, ki mu sledi lahkoten tek, pojasnjuje Thomspon, hkrati pa opozarja na pasti takšnega treninga – poveča se namreč možnost za poškodbe, zato je pomembna dodatna previdnost. Da bi se prepričali, če bi vam takšen trening sploh odgovarjal, je morda dobro, da pred začetkom opravite zdravniški pregled ali se posvetujete z zdravnikom.
Zakaj tovrstne raziskave?
Raziskave trendov vsako leto po Thompsonovih besedah opravljajo iz dveh razlogov: prvi je v pomoč fitnes industriji, drugi pa zdravstvu (programom za wellness, rehabilitacijo) in uporabnikom samim. "Zdravstvene ustanove potrebujejo usmerjanje v določene trende v industriji, da lahko svoje znanje in sredstva, ki jih imajo na razpolago, uporabijo za namen, ki bo ljudem pomagal. Uporabniki oz. ljudje, ki telovadnice obiskujejo, pa na tak način izvejo, kje jim ponujajo najboljše storitve in programe," je še dejal.
Med trendi, ki so jih strokovnjaki uvrstili na lestvico top 20 v letu 2018, so se znašli tudi licenčno trenerstvo, ki zajema strožjo regulacijo osebnega trenerstva, vadbe za stabilizacijo trupa in hrbet ter vaje, namenjene mladim atletom pri specifičnih športih, kot sta boks in tenis. Sta pa z omenjenega seznama "zdrsnila" lanskoletna trenda – promocija fizičnih aktivnosti med službenim delovnim časom in primerjanje rezultatov kot motivacija za izboljšave.
Vrnitev skupinskih vadb in starejše populacije
Eden največjih presenečenj letošnjega leta je po Thompsonovih besedah vrnitev skupinskih vadb, ki so ene najstarejših aktivnosti. Osebno trenerstvo, ki je postalo priljubljeno okoli leta 2000, je namreč zmanjšalo njihovo priljubljenost, po recesiji pa so stroškovno manj zahtevne vadbe spet na polno zaživele.
Še en trend, ki se obeta v letu 2018, bo vrnitev starejše populacije v fitnese. "Večina telovadnic največ zaslužka dobi od populacije, stare med 25 in 35 let, a tisti, ki so pametni, bodo počasi začeli spreminjati glasbo in osvetljavo ter jo prilagajati starejšim, da se bodo tudi 60-letniki spet dobro počutili, če bodo prišli tja," še pravi Thompson.
Med top deset na lestvici ostaja tudi joga, ki je še nobeno leto ni odneslo s seznama, je še razkril.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.