Matej Markovič, predsednik humanitarnega društva Never Give Up, že cel teden premaguje eno najtežjih tekem v svojem življenju – kot eden od 15 atletov (11 moških in štiri ženske) z vsega sveta se namreč v mestu Buchs v Švici udeležuje vrhunca triatlonskih tekmovanj – tekmovanja Swissultra.
Gre za tekmovanje, v katerem posameznik naredi 10-kratni triatlon Ironman (Deca Triatlon) s 38 kilometri plavanja, 1800 kilometri kolesarjenja in 422 kilometri teka.
Preden se je Matej v sredo podal na največji podvig v svojem življenju, kjer mora resnično premagati samega sebe, če želi priti do cilja, je priznal, da čuti malo nervoze, a je bil prepričan, da bo kmalu bolje.
Plavanje zaključil z najboljšim časom
Plavalni del v četrtek mu je šel odlično. V 50-metrskem bazenu je preplaval 760 dolžin in vodo zapustil prvi, z najboljšim časom (13.18.20). Sledila je masaža, nato pa je še pred zasluženim počitkom in toplim obrokom že sedel na kolo in prevozil nekaj kilometrov. Na Facebooku je ljudem, ki ga podpirajo, sporočil, da se počuti odlično.
Naslednji dan, ko je Matej že pridno nabiral kilometre s kolesom, je zaznamovalo slabo vreme. Najprej je pihal močan veter, sonce pa je neusmiljeno žgalo. Proti večeru se je nato nad Buchsom razdivjala nevihta, zaradi katere so morali dirko celo prekiniti. "Ceste polne dreves, deževje in močan veter ... Matej in Shanda Hill komaj ušla padajočemu drevesu, skratka, noro!! Vsi na varnem, čakajo, kako in kdaj naprej," je sporočila njegova ekipa.
Še isto noč so se razmere umirile, dirka se je okoli 23.30 nadaljevala, tekmovalce pa je dež spremljal bolj ali manj vse do jutra. Temperature so se spustile na netipično avgustovskih 9 stopinj Celzija.
Med kolesarjenjem bolečine v vratu in zaspanost
Včeraj, dan pred načrtovanim, je Matej zaključil tudi s kolesarskim delom. Za 1800 kilometrov dolgo progo je devetkilometrski krog prekolesaril kar 200-krat in znova dokazal, da je neverjeten borec.
"Doživel je neurje, mraz in marsikatero težavo, ki je ni pričakoval, a spanec je rešil precej težav, v nogah pa je še dosti moči da preteče še 422 kilometrov oz. 10 maratonskih razdalj," pravi njegova ekipa.
Matej je priznal, da ga je med kolesarjenjem najbolj pestila utrujenost zaradi pomanjkanja spanca, pa tudi bolečine v predelu vratu. Masaže in počitki so zadeve ublažili, sicer pa Matej vedno poudarja, da je "ves trud poplačan, ko enkrat prideš v cilj".
Deset maratonov, dva sta že za njim
Zdaj je pred njim samo še tekaški del – kar 422 kilometrov oz. deset maratonov, kar je najdaljši tek v njegovi karieri. V mestnem parku bo naredil 338 krogov dolžine 1,25 km.
Danes zjutraj je njegova ekipa sporočila, da ima skupno že končanih 67 krogov, kar je približno 80 kilometrov. Dvoma, da mu bo uspelo, ni. Matej, tudi mi stiskamo pesti zate!
Mateja lahko spremljate na Facebook strani Never give up!
Zbrana sredstva za socialno ogrožene
Pri Mateju ima vse humanitarni namen in tudi tokrat ni nič drugače, saj je v ozadju projekta zbiranje sredstev za socialno ogrožene, kar društvo Never Give Up dela že od svoje ustanovitve.
Matej je svojo dolgoletno željo poskušal uresničiti že dvakrat, a so mu načrte vsakič prekrižale poškodbe ali bolezen. Za dodatno motivacijo so poskrbeli štirje donatorji, ki bodo v primeru, da Matej pride skozi cilj, v sklad za socialno ogrožene družine in posameznike prispevali 1800 evrov.
V društvu Never give pa up so sklenili, da ljudem dajo možnost, da pomagajo zvišati ta znesek. Zato lahko na TRR društva Never give up nakažete poljuben znesek in tako primaknete svoj košček h končnemu znesku.
Športno humanitarno društvo Vztrajaj – Never give up
Grobeljca 52
SI-1211 Šmartno pod Šmarno goro
TRR: SI56 020320259609009
pri: Nova Ljubljanska banka, d.d.
Sklic: SI00 381800422
Namen: SWISSULTRA
Največji izziv so bile finance in organizacija daljših treningov
Matej priznava, da nekih posebnih priprav na tekmovanje ni imel. "Dovolj pove podatek, da sem v celem letu naredil 1500 km na kolesu in 50 km v vodi, nekaj sem tudi tekel, ampak nikoli dlje od 40 km. V Švico sem prišel bolj na svežino in z mislijo, da bom tako pomagal nekomu do boljšega jutri. To pa je tudi dokaz, da se velik del takšne tekme dogaja v glavi."
Največji izziv mu je predstavljala organizacija daljših treningov pred dirko in 4000 evrov visok finančni zalogaj. "Veliko so mi pomagali sponzorji, brez katerih ne bi imel možnosti, da nastopim, za kar se jim zahvaljujem iz srca. Večino teh sponzorjev je tudi donatorjev, tako, da je vse še toliko lepše."
Malo za šalo, malo za res je dodal, da mu pri tempu, ki ga živi, včasih prav paše, ko je deset dni sam v vodi, na kolesu, na cesti, ko teče. "Greš v svoj svet, poskušaš kljub navalom bolečin, ki so konstantni, nekako vztrajati. Energijo črpaš tudi od drugih tekmovalcev, ker je to res ena posebna druščina, poskušaš uživati, ker veš, da bo na koncu vse poplačano, ko boš stopil čez ciljno črto. Pa ne zaradi medalje ali finisher majice, ampak ker veš, da si v življenju spet naredil en korak naprej zase in za druge."
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.