Če boste na cesti srečali skupino nasmejanih deklet, ki na specialkah v živih dresih drvi proti svojemu cilju, bodo to zagotovo Slovenske Specialkarke. Prvi amaterski ženski kolesarski klub v Sloveniji, ki ga je pred dvema letoma ustanovila nekdanja profesionalna kolesarka Marjetka Conradi, združuje ženske vseh starosti.
Namen njihovega druženja je spodbujanje zavesti o rekreativnem ženskem kolesarstvu v Sloveniji, aktivno preživljanje prostega časa, s tem pa krepitev zdravja in spreminjanja kakovosti življenja žensk na bolje.
Marjetka, od kje ideja za samo ženski klub? Je vstop moškim prav zares prepovedan?
Ideja za ženski amaterski kolesarski klub je padla spontano na kavi s starim kolesarskim kolegom, saj sva ugotovila, da se v Sloveniji na kolesu praviloma družijo le moški. Zakaj se torej ne bi tudi ženske? Tako da naš klub je res rezerviran samo za ženske na specialki. Ampak če po poti ujamemo kakšnega kolesarja, ga z veseljem vzamemo v zavetrje (smeh).
Pa se žensko kolesarjenje razlikuje od moškega? Pravite, da niste tako tekmovalne, kot so oni. Se več smejite, klepetate?
Razlika je verjetno res samo v tem, da nismo toliko tekmovalne in, ko kolesarimo skupaj skrbimo za varnost in homogenost skupine, ker ne glede na pripravljenost naših članic vedno kolesarimo skupaj in si med seboj pomagamo. Naša osnovna ideja je, da se imamo "fajn" in da združimo prijetno s koristnim in naredimo nekaj dobrega zase v svojem prostem času, ki nam ga dandanes tako in tako primanjkuje.
Že več kot 50 vas je. Kdo ste, kakšne ste, kaj vas druži? Ste vse aktivne športnice ali medse sprejmete vsa dekleta?
Specialkarke druži ljubezen do kolesarjenja, ljubezen do specialk in vetra v laseh. Naš klub ima vse leto odprta vrata tako za začetnice kot tudi že utečene kolesarke, dekleta, žene, matere vseh starosti. Skozi vse leto se nam lahko pridružijo tako začetnice kot tudi že utečene kolesarke na specialki, ki si želijo kolesariti v ženski družbi brez "norega" divjanja, ki je tipično za moške kolesarske runde. Seveda si tudi pri nas damo duška v klanec, po ravnini pa se držimo skupaj. V naših vrstah imamo tudi aktivne športnice, ki se udeležujejo amaterskih in rekreativnih kolesarskih in tekaških ter drugih tekem v Sloveniji in tujini tako, da svojo tekmovalnost izživijo na tekmah.
Naj omenim še to, da naš klub deluje popolnoma neprofitno. Pri nas ni mesečnih vadnin, članice le enkrat letno plačajo letno članarino, ki znaša samo 20 evrov.
Kje vse kolesarite? In kako se peljete, ko vas je toliko v skupini? Veljajo kakšna pravila?
Naše članice v naših prepoznavnih dresih živih barv lahko srečate kjerkoli po Sloveniji. V času skupinskih tedenskih kolesarskih voženj največkrat kolesarimo v Osrednjeslovenski regiji. Ko pa organiziramo kolesarski izlet ali druženja pa tudi po drugih slovenskih regijah. Največkrat izberemo manj prometne poti, da lahko še bolj uživamo na kolesu in okolici.
V skupini se vozimo ena za drugo, da čim manj oviramo promet in nestrpne voznike štirikolesnikov. Če je skupina velika, se razdelimo v več manjših skupin, najraje po šest kolesark, saj je takšna formacija nekako najbolj varna, dovolj velika, da jo vozniki vzamejo "resno" in prehitijo z varno razdajo. Pa tudi najlažje je prehiteti takšno skupino. Na prvo in zadnjo pozicijo vedno postavimo dve močnejši kolesarki, prva skrbi za tempo, zadnja pa skrbi, da skupina ostaja strnjena. To je namreč z vidika varnosti izredno pomembno in tako kot vsi udeleženci v prometu moramo tudi kolesarji razumeti in spoštovati cestno prometne predpise.
Omenili ste vaše posebne drese. Res so živih barv, težko vas je zgrešiti na cesti. Kakšni pa so odzivi drugih?
Naše drese živih barv sem oblikovala z namenom, da so prepoznavni in vidni, da pritegnemo pozornost na cesti, saj je z vidika varnosti na cesti zelo pomembno, da si viden. Drese je potem dizajnirala naša članica, dizajnerka, skupaj s slovenskim podjetjem, ki jih tudi izdeluje, s čimer podpiramo slovenske proizvajalce izdelkov. Naši kolesarski dresi imajo zelo udoben ženski kroj, ki je primeren za vsakodnevno kolesarjenje.
Definitivno pritegnemo pozornost in pozitivne odzive kolesarjev, kot sta pozdrav ali spodbuda.
Takšen šport zagotovo zahteva precej treninga. Kako pogosto in kje se dobivate?
Klub je zelo aktiven in članicam nudi redne skupinske kolesarske vožnje od spomladi do jeseni, pozimi pa dvoransko kolesarjenje. Prejšnjo sredo smo odprle sezono skupinskih kolesarskih voženj zunaj, ker je vreme toplejše in primerno za kolesarjenje na specialki. Enkrat na teden se dobimo na Rudniku ali na Dobrovi v Ljubljani ob določeni uri na točno dogovorjenem mestu in potem skupaj štartamo kot skupina naprej. Vsakič si omislim drugo krožno pot tako, da spoznavamo vedno nove poti.
Naj omenim, da med letom organiziramo tudi tečaje varne vožnje s kolesom in različna druženja ter enkrat letno organiziramo kolesarske priprave v tujini. Letos organiziramo že 6. tradicionalno vseslovensko akcijo Ženska 100-ka. V soboto, 16. junija, bomo skupaj prekolesarile 100 kilometrov na dan, ki je namenjen povezovanju žensk na kolesu. Udeležba je brezplačna. Vabljene tako začetnice kot utečene kolesarke!
Ko že govoriva o varni vožnji … ima Slovenija po vašem mnenju dobro urejene kolesarske poti?
Odgovor na to vprašanje je skoraj retoričen. NE. Cestno kolesarstvo v Sloveniji je šele v zadnjih letih močno naraslo in žal za nas "cestarje" še niso poskrbeli. Tudi na cestah občutimo vsako luknjo. Ampak stvari se premikajo tudi v naš prid in nekaj lepih urejenih kolesarskih poti že imamo npr. na Gorenjskem in na Obali.
Kako pa se do vas, kolesarjev, vedejo drugi udeleženci v prometu?
Izkušnje so različne, imela sem par slabih izkušenj z vozniki, ampak na srečo ni bilo nič hujšega. Vedno pa sem na kolesu zelo previdna, saj menim, da z lastno previdnostjo največ narediš za svojo varnost. Pomembno je, da smo na cesti izjemno previdni in strpni ter da upoštevamo cestno prometne predpise, da prilagodimo hitrosti razmeram na cesti, da imamo varnostno razdaljo in da ne precenjujemo svojih sposobnosti itd. to velja za vse nas, ki si delimo cesto – voznike, kolesarje in motoriste.
Preden zaključiva, mi povejte še, ali toliko žensk na kupu kdaj prinese prepire, mogoče celo prikličete dež?
V velikih skupinah je vedno treba sklepati kompromise in zaenkrat nam to zelo dobro uspeva, čeprav smo ženske (smeh). Specialkarke smo zgleda posebna vrsta in za nas vedno sije sonce! In naš klub brez pozitivne energije, ki jo prinašajo punce, ne bi bil to, kar je. Pomembno je, da vedno stopimo skupaj kot celota in si med seboj pomagamo.
Šalo na stran, Specialkarke v svet dejansko pošiljate pomembno sporočilo?
Vedno je pravi čas, da naredimo nekaj dobrega zase ter investiramo v svoje zdravje in dobro počutje. Kolesarjenje je zdravo in prijetno ter ima veliko pozitivnih učinkov kot so dobro počutje, zmanjšanje verjetnosti nastanka srčno-žilnih bolezni, izboljšuje kardiovaskularni sistem, vzdržuje normalno telesno težo, okrepi mišice in kosti, deluje protidepresivno, ugodno vpliva na telesno in psihično vzdržljivost in pripomore k večji učinkovitosti, izboljšanje samozavesti, samopodobe, samospoštovanja, čustvenih in razpoloženjskih stanj, višanju motivacije ter osebnostne čvrstosti in še bi lahko naštevala. Zavrtite svoj svet na bolje in delajte čim več tistega kar vas zanima, veseli in osrečuje. Nam pričara nasmeh na obraz kolesarjenje, kaj pa vam?
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.