Vsak človek je primer zase. Zato ne moremo posploševati, tudi ko gre za hrano in zdrav način življenja. "Prehrana je zelo individualna stvar in kar deluje za enega ne bo nujno tudi za nekoga drugega,” je pojasnila profesorica športne in vadbene znanosti Emma Stevenson in za britanski časnik The Independent dodala, da mora vsak človek najti ustrezen način in vrsto prehrane glede na svoj proračun in način življenja, ki bo zanj deloval.
To pomeni, da mora vsak posameznik sam ugotoviti tudi, kakšna hrana mu najbolj ustreza za zajtrk, in, ali zajtrk sploh potrebuje. Dietetičarka in predstavnica Britanskega združenja dietetikov Chloe Miles ob tem dodaja, da zajtrkovanje ni samo po sebi dobra stvar, če za zajtrk izberemo na primer tablico čokolade – samo zato, da smo pač nekaj pojedli. A hkrati poudarja, da zajtrk je pomemben obrok, saj telesu in umu daje energijo za začetek novega dne, nanj pa bi morali gledati kot priložnost za negovanje telesa.
"Pomembno je, da ne preskočimo nobenega obroka, zajtrk pa naj bi predstavljal med 20 in 25 odstotki dnevnega vnosa. Zelo pomembno je, da tako začnemo dan in prekinemo post, ki smo ga imeli ponoči. Tudi več raziskav je pokazalo, da ljudje, ki jedo zajtrk, tudi sicer jedo bolj uravnoteženo prehrano kot tisti, ki ne zajtrkujejo, pa tudi manj verjetno bodo imeli težave s prekomerno težo," pojasnjuje.
In kaj je zdrav zajtrk? "Vključevati mora vse glavne skupine živil," odgovarja Chloe Miles. To pomeni, da naj bi obrok vključeval škrobna polnozrnata živila, kot je kruh ali kosmiči, vir vlaknin, torej hrano, ki preprečuje bolezni srca, diabetes, nekatere vrste raka, hkrati pa izboljšuje prebavo in zmanjšuje tveganje za debelost, The Independent navaja Nacionalni inštitut za javno zdravje.
Zajtrk je tudi odlična priložnost za prvo od petih porcij sadja oziroma zelenjave, ki naj bi jih pojedli vsak dan. Enako velja za kalcij, ki pomaga pri krepkih kosteh. Tega dobimo z mlekom in mlečnimi izdelki. Meso, ribe, jajca in stročnice pa so dober vir beljakovin, zaradi katerih se počutimo site dlje časa.
Kaj pa, če nimamo časa, da bi si pripravili zajtrk, ali ga pojedli? Za vse, ki so bolj zaspane vrste, in se jim zaradi zajtrka ne da prej vstajati, strokovnjaki priporočajo na primer polnozrnato žemljico s skutnim namazom in morda dimljenim lososom, ki si jo lahko pripravimo vnaprej. Tak zajtrk vsebuje srcu prijazne omega 3 maščobne kisline in proteine. Na hitro si za s seboj lahko pripravite tudi polnozrnate kosmiče z mlekom, ki jim dodate še banano, ali pa ovseno kašo.
Ko imamo nekaj časa za zajtrk, a ne preveč, si lahko pripravimo omleto s špinačo ali gobicami in polnozrnatim kruhom. To je nizkomaščobna opcija, bogata z vlakninami in beljakovinami. Hrana, ki jo strokovnjaki priporočajo za zajtrk, so še olive, avokado, sadje in sadni smoothieji ali jogurt, še posebej grški.
Nekaj idej za zajtrk najdete na strani Okusno.je!
Če ste naveličani klasičnih zajtrkov, vam mogoče pride prav recept iz oddaje Zdravo, Tereza!
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.