Med tekmovalnimi borilnimi športi je malo takih, ki človeka dejansko naučijo obvarovati svoje življenje in življenja drugih. Prav temu pa je namenjena Krav Maga - izraelski sistem samoobrambe, ki ljudi uči, kako v prvi vrsti preprečiti, se spopasti in prevladati v vseh vrstah nasilja in napadov.
Krav Mago trenirajo in prakticirajo ne samo pripadniki izraelskih obrambnih (tudi specialnih) sil, temveč tudi druge specialne enote vojske in policije ter obveščevalnih služb po celem svetu. Njen ustanovitelj je bil v Budimpešti rojeni in v Bratislavi odraščajoči Imi (Imrich) Sde-Or (Lichtenfeld), njegov najtesnejši učenec Eyal Yanilov pa zdaj vodi največjo svetno organizacijo Krav Maga Global (KMG), ki deluje v kar 69 državah po svetu, tudi v Sloveniji.
K nam jo je - neposredno od Eyala - prinesel Matjaž Petan. "Svojo pot kot inštruktor Krav Mage sem pričel kmalu po tistem, ko sem prvič slišal zanjo. Leta 2011 sem se v Budimpešti udeležil General Instructor Course-a (GIC). Predhodne izkušnje kot trener kickboksa so mi skupaj z vztrajnostjo pomagale, da sem uspešno prestal 180-urno izobraževanje in tako postal prvi inštruktor Krav Maga Global v Sloveniji," opisuje svoje začetke.
'78 odstotkov vsega, kar se nam zgodi, je stvar našega ega'
Tu ne gre toliko za fizični spopad, Krav Maga nas predvsem uči, kako preprečiti, da do stika sploh pride, pojasni Petan, ki nas je povabil na uro treninga.
"78 odstotkov vsega, kar se nam zgodi, je stvar in težava našega ega. Ali ga znamo nadzirati?" Veliko treninga je mentalnega, pravi, pred dejanskim napadom obstajajo še tri druge stopnje za umik, pomiritev situacije. "Če si ne upam iti v temno ulico, grem raje tam, kjer je svetlo. Če mi nekdo zasede parkirni prostor, zakaj bi izstopil iz avta in iskal probleme? Se jim raje izognem. Če slučajno pridem v tako situacijo, da moram iti v temno ulico, grem že na drugo stopnjo, torej se pripravim na to, kaj me lahko čaka v tisti ulici – primem ključe v jopici, telefon ... Če nekdo k meni pristopi, to še ni kritično, morda me hoče samo vprašati, koliko je ura. Če slučajno pride do konflikta, najprej poskusim situacijo pomiriti, čim prej zapustiti prostor. To je tretja stopnja. Šele na koncu, če je fizični napad res neizogiben, pa moram znati zaščititi sebe in druge."
Izhaja iz naših refleksov
Krav Maga posameznika pripravlja, da deluje v vseh okoliščinah in scenarijih, glede na svoje potrebe in tveganja, s katerimi se spopada. Vsebuje posebne pristope, taktike, tehnike, teme, vaje in metode treninga za različne sektorje: civiliste vseh starosti in spola, pripadnike policije, paznike, pripadnike vojske, varnostno osebje, obveščevalne agente, pripadnike protiterorističnih enot in pripadnike posebnih enot.
Njena posebnost je, da je lahko učljiva, pravi Petan, laik jo lahko osvoji že v treh mesecih. "Zato, ker vse izhaja iz naših refleksov. Če bi vas nekdo hotel udariti, kaj bi naredili? Bi se ubranili. Tega se mi učimo, samo da te gibe bolj izpopolnimo, naučimo človeka, da se ubrani z napadom in tako zaščiti sebe ter svoje najbližje."
Prav zato, pravi, lahko Krav Mago trenira vsak, brez kakršnega koli predznanja o borilnih veščinah. V skupini ima ljudi, stare med 15 in 66 let. "Včasih se trenira v parih, včasih tako, da jih je več, to je različno - tako, kot je na ulici. Vsak ve zase, koliko je sposoben in kaj lahko od sebe da."
Pri ženskah je poudarek na posilstvih in ugrabitvah, pri moških pa na napadih s palicami, steklenicami, pištolami ...
Obstaja učni načrt, kurikulum, ki mu sledijo povsod po svetu, trening pa je prilagojen za ženske, otroke in mešane skupine. Otroci, na primer, imajo zelo veliko iger, s katerimi dobivajo reflekse in se naučijo pravilno pasti. "Pomembno je, da otroci in najstniki pridobijo znanja in spretnosti, sposobnosti, tehnike in taktike za obvladovanje nepričakovanega soočenja z nasiljem. Krav Maga Junior program uči otroke, kako se izogniti nevarnim situacijam, ko je to mogoče in kako se učinkovito braniti. Sistem je sestavljen iz realnih tehnik samoobrambe, ki so učinkovite, ne le v obrambo pred drugimi otroki, ampak tudi pred odraslimi kot napadalci," pravi Petan.
Za ženske so organizirali tečaj osemkratnih obiskov Safe & Fit Lady, a so udeleženke izrazile željo po nadaljevanju izobraževanja, zato zdaj nadaljujejo. Na vprašanje, ali to morda pomeni, da se ženske v Sloveniji ne počutimo dovolj varne, Petan odgovori z vprašanjem: "Ste samo doma? Ste samo med štirimi stenami? Ne. Torej ste vsakič, ko greste ven, že v nevarnosti. Mogoče se vam to zdi to pretirano, pa si mislite, da ni res … dokler se vam ne zgodi. Jaz imam tu punce, ki so se jim zgodile strašne stvari, njihove zgodbe so grozne ... Zakaj bi se vam to zgodilo? Tukaj jih naučimo samoobrambe, pa še nekaj zase s tem naredijo."
Treningi Krav Mage za ženske tako dajejo večji poudarek učenju obrambe pred posilstvi in ugrabitvami, učijo jih tudi stopnjevanja agresije. Moške pa učijo, kako odreagirati, če jih nekdo hoče napasti s steklenico, z nožem, palico, če ima pištolo … "Moški so že po naravi bolj eksplozivni in agresivni, pri ženskah pa je to agresijo treba poiskati. Ne boste verjeli, kako agresivne so lahko ženske, če jih le tega naučimo. Imajo pa drugo prednost – nohte, razne maskare, čevlje s peto … manjka jim le ta odločnost, da morajo, če jih nekdo zgrabi, glasno reči: Spusti!"
Pri vsakem treningu je ključna t. i. stresna situacija
Trening pri Petanu se začne z raznimi igrami, ki spodbujajo reflekse - dotiki, prijemi, lovljenje ... Potem preidejo na ogrevanje sklepov, mišic in raztezanje, pri čemer uporabljajo t. i. ground force method - primarne oz. primitivne gibe, ki jih izvajajo otroci. Sledi trening, ki je odvisen od zastavljenega scenarija in tehnik, ki se jih pri tem učijo - od prijemov, udarcev, palic, nožev, mačete, kozarca, kamna, puške, cevi, pištole, borbe na tleh. Trenirajo, na primer, za napad, ki se zgodi v avtomobilu, v diskoteki, na ulici … Del treninga namenijo vajam za moč in kondicijsko pripravljenost, velik poudarek pa gre tudi stresnim situacijam, kjer lahko učenci doživijo najbolj realne okoliščine napada ter tako vidijo, kako bi znanje Krav Mage instinktivno uporabili v primeru napada.
Bistvo stresne situacije na koncu treninga nam opiše Svit Mavsar, inštruktor, ki Krav Mago trenira že četrto leto. "Med treningom smo trenirali določene tehnike, ki jih moramo zdaj preizkusiti v stresni situaciji - torej, ko smo utrujeni ali je napadalcev več, pa se nekaj zgodi in probamo čim hitreje odreagirati. Ker zunaj te ne napadejo v telovadnici, ampak, ko si pod stresom, utrujen, zadihan, strah te je, napadalci so močnejši … nimaš časa razmišljati, ostane ti samo refleks."
Treningi niso toliko namenjeni sami moči, zato je priporočljivo, da ob tem obiskujemo tudi fitnes oz. se rekreiramo tudi drugače, pravi Mavsar. "Seveda ti pomaga, da si močan, ampak načeloma ne rabiš neke velike moči, da lahko realiziraš tehniko. Vse, kar delate zraven - šport, fitnes ..., pa je seveda vedno dobrodošlo." Petan ob tem pripomni, da je pri treniranju Krav Mage tako kot pri vseh športih - kolikor vložiš, toliko dobiš.
Ker Mavsar svojemu mentorju pomaga demonstrirati vaje, se pošaliva, da je nekakšen rekvizit, ki pretrpi marsikaj, a do poškodb kljub temu ne prihaja, pravi. "Ker treninge stopnjujemo. Vse se začne zelo počasi, vedno je vse natančno prikazano, potem pa, ko nadaljujemo stopnje, je z leti treninga vse vedno hitrejše in vedno močnejše. Ampak tudi kontrola vadečih je vedno večja."
In tudi ko enkrat postaneš inštruktor, to ni konec, to je šele začetek, pravi Mavsar. Krav Maga namreč temelji na stalnem izobraževanju in izpopolnjevanju. "Takrat se v bistvu šele začne, moraš se stalno izobraževati in izpopolnjevati svoje gibe. Če jih ne, imaš zastarele tehnike, to pa je lahko razlika med življenjem in smrtjo," zaključi.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.