Po objavi našega članka o jumping fitnesu, vadbi na trampolinih, so danes iz Ginekološke klinike UKC Ljubljana poslali opozorila, vezana na to vrsto rekreacije.
"V raziskavah, opravljenih na športnicah, ki trenirajo trampolin, je bil ugotovljen visok odstotek urinske inkontinence oz. nehotenega uhajanja urina. Le ta se giblje od 67 odstotkov do celo 80 odstotkov. Poudariti je potrebno, da so to bila mlada dekleta, ki še niso rodila. V raziskavah se je tudi izkazalo, da so ta dekleta imela zaradi vadbe na trampolinu večje tveganje za nastanek nehotenega uhajanja urina, vetrov in spolnih motenj," so zapisali.

Vadba na trampolinu po besedah dr. Darije Šćepanović povzroča čezmerne obremenitve mišic medeničnega dna in ostalih struktur v mali medenici, ki se sčasoma zaradi kronično povečanega pritiska v trebušni votlini lahko tudi poškodujejo. Posledica je lahko tudi urinska inkontinenca, kar je razvidno iz zgoraj omenjenih raziskav.
"Uroginekološka stroka zato vadbo na trampolinu odsvetuje vsem ženskam. Za ženske po porodu, ki imajo oslabljene mišice, za ženske, ki jim nehoteno uhaja urin ali pa imajo težave z zdrsom medeničnih organov, pa je vadba na trampolinu škodljiva," je še dodala.
Inštruktorica poudarja: Pomembna je tehnika pravilnega potiska
Za odziv na ta opozorila smo prosili Ivo Veršič, inštruktorico aerobike in ekskluzivno distributerko programa Jumping fitnes, ki nam je vadbo na trampolinih tudi predstavila. Ob tem je povedala, da jo med drugim priporoča tudi ženskam, ki imajo po porodu oslabljene pelvične mišice. "Že z mesecem dni redne vadbe lahko dosežemo vrhunske rezultate in učvrstimo mišice. K meni je na primer prišla starejša gospa s kar visoko inkontinenco. Prvo uro ni zdržala, ji je bilo prenaporno. Pa sem ji svetovala, naj vztraja, da se ji bo izplačalo. Po mesecu dni je gospa potrebovala samo še ščitnik perila," je takrat povedala Veršičeva.
Danes je znova poudarila, da se jumping trening program zelo razlikuje od skakanja po domačih trampolinih, saj za razliko od teh ne poskakujemo v višino, temveč z vklopom naših stabilizatorjev stabiliziramo mišice trupa in medeničnega dna, ter na tak način potiskamo s stopali v ponjavo. "Kar pomeni, da zgornji del telesa ostaja v isti višini, gibanje pa izvajamo s potiskom bokov nazaj (kot pri jahanju), vklopom mišic stabilizatorjev in potiskom v ponjavo. Seveda je zelo pomembna tehnika pravilnega potiska, da lahko preprečimo kakršne koli poškodbe oziroma spremenjena zdravstvena stanja. Pri sami izvedi jumping treninga so vključene tudi krepilne vaje, s čimer dosežemo raznolikost in dodatno, tarčno krepitev telesa," je pojasnila.
Vsekakor se je po njenih besedah treba pred pričetkom treninga posvetovati s trenerjem o morebitnih zdravstvenih težavah. Le-ta vam bo svetoval glede izvedbe samega gibanja in/ali vas napotil na primernejšo vadbo, glede na vašo zdravstveno stanje ali kondicijsko pripravljenost.
Ne glede na vse, je lahko ob prisotnosti prekomernega pritiska pri visoko odbojnih aktivnostih medenična prepona šibka zaradi živčne mišične poškodbe in/ali anatomske nepravilnosti. Že pri nizko odbojnih, normalnih situacijah je vključena refleksna aktivnost medeničnega dna in aktivnost trebušnih mišic. Zato tudi visokoodbojna aktivnost – telesna dejavnost s spremenjenim dihanjem (jahanje, kolesarjenje, tek, fitnes) – lahko povzroči večjo obremenitev na medenične mišice in s tem spremenjena stanja, kar pa je odvisno od spola starosti, hormonskih sprememb, števila porodov itd. še pojasnjuje Veršičeva.
"Seveda pa je izbira fizične aktivnosti odvisna od vsakega posameznika. Pomembno je, da se posameznik ob aktivnosti počuti prijetno, varno in vodeno v pravem pomenu besede. Pri raznih hujših stanjih inkontinence ali druge telesne nepravilnosti pa se je ne glede na izbiro vadbe potrebno posvetovati z osebnim zdravnikom ali drugim specialistom," je še dodala.

Kaj je inkontinenca?
Pojasnila je tudi sam pojem inkontinence. Gre za stanje, ko urin (ali blato) nehoteno in nekontrolirano uhaja, kar je seveda zelo moteče in neprijetno, saj s seboj potegne higienski problem. Vzroki za nastanek inkontinence oz. vzroki, zakaj mišice medeničnega dna popustijo, so spol, starost, prekomerna telesna teža, število porodov, delo (fizično), razne poškodbe, dednost, hormonske motnje in druge bolezni. Prve znake inkontinence opazimo takrat, ko se na perilu pojavijo kapljice urina, ko se zasmejimo, kihnemo ali izvedemo hiter, nenaden gib. Dobro je, da prepoznamo zgodnje znake in se s tem posvetujemo s svojim zdravnikom in/ali ginekologom.
Mišice medeničnega dna so glavnega pomena za naše zdravje, saj držijo notranje organe pred gravitacijo. Če izgubijo svojo prožnost (ohlapnost stene nožnice, pri porodu tudi povešenost mehurja) oz. glavno funkcijo, pride do pojava inkontinence, ter številnih drugih težav. Zato je dobro, da poskrbimo za svoje zdravje in čvrstost teh mišic, ker le-te zapirajo izhod vseh treh odprtin (vagine, sečnice in anusa). Kar pomeni, da pravilna krepitev mišic medeničnega dna omogoči pravilen nadzor nad delovanjem mehurja.
Najbolj znane vaje za krepitev mišic medeničnega dna so t. i. keglove vaje, ki jih moramo za pozitiven učinek izvajati redno in pravilno. Poznamo sicer še več različnih metod za zdravljenje inkontinence, ki pa so odvisne od stadija bolezni in psiho-fizičnega stanja človeka, je še povedala Veršičeva.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.