FIT 24UR

Gibalne sposobnosti fantov skromnejše, deklet pa boljše kot pred leti. Najmanj gibalno sposobni šolarji v Zasavju in Pomurju

Ljubljana, 28. 11. 2017 16.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Gibalne sposobnosti fantov so v Sloveniji v povprečju nekoliko skromnejše kot leta 1990, sposobnosti deklet pa za dobre štiri odstotke boljše, kaže raziskava fakultete za šport. Najmanj gibalno sposobni šolarji so v Zasavju in Pomurju.

Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport so danes predstavili poročilo o gibalni učinkovitosti šolarjev za preteklo šolsko leto in učinke programa Zdrav življenjski slog. Po ugotovitvah ljubljanske fakultete za šport so gibalne sposobnosti fantov v povprečju za 1,7 odstotka skromnejše, deklet pa za 4,1 odstotka boljše kot leta 1990.

Raziskovalec s fakultete za šport Gregor Starc je pojasnil, da je največji upad gibalnih sposobnosti viden pri fantih v starosti od desetega do 12. leta in od 16. do 18. leta. Pri dekletih je največji napredek zabeležen v starostnem obdobju od desetega do 15. leta. Najmanj gibalno sposobni šolarji so v Zasavju in Pomurju, a tudi tam beležijo pozitivne trende.

Vendarle pa po besedah Starca ni mogoče gledati le povprečja, saj je zaskrbljujoča vse večja razpršenost gibalnih sposobnosti. Tako delež zelo slabo gibalno sposobnih, med katerimi še posebej izstopajo morbidno debeli otroci in mladostniki, v Sloveniji ne upada, je dejal. V zadnjih letih se je ustalil pri 1,2 odstotka populacije med šestim in 19. letom starosti.

To so zdravstveno najbolj ogroženi otroci, ki ne bodo imeli kakovostnega življenja in bodo zaradi slabega zdravja tudi delovno slabo učinkoviti, zato je treba zanje čim prej pripraviti ustrezne rešitve, je opozoril ustanovitelj športnovzgojnega kartona Janko Strel. Rešitev vidi v še boljšem povezovanju zdravstvenega varstva in šolskega sistema.

Negativni trendi na področju gibalnih sposobnosti, ki so zaznamovali obdobje od sredine 90. let prejšnjega stoletja do leta 2011, so po besedah Strela posledica spremenjenih življenjskih slogov otrok in mladostnikov, v katere je najbolj posegla sodobna informacijska tehnologija. Pozitivni trendi od leta 2011 naprej pa sovpadajo s sistemskimi ukrepi v šolah.

S pozitivnimi učinki se lahko pohvali program Zdrav življenjski slog, ki osnovnošolcem omogoča vsakodnevno enourno visokostrokovno vodeno vadbo. Ker pa se program izteka, ministrstvo na izbranih šolah preverja prenovljen koncept razširjenega osnovnošolskega programa, ki bi vpeljal dosedanje dobre prakse zagotavljanja gibalne dejavnosti za šolarje po modelu Zdravega življenjskega sloga v redni program šole.

Slovenija je ena redkih držav na svetu, ki od leta 2011 uspešno zmanjšuje delež telesno manj zmogljivih osnovnošolcev.
Slovenija je ena redkih držav na svetu, ki od leta 2011 uspešno zmanjšuje delež telesno manj zmogljivih osnovnošolcev. FOTO: iStock

Slovenija je sicer ena redkih držav na svetu, ki od leta 2011 uspešno zmanjšuje delež telesno manj zmogljivih osnovnošolcev. Po predhodnem petletnem poskusnem obdobju so leta 1987 vse šole začele izvajati nacionalno spremljavo telesnega in gibalnega razvoj šolarjev, ki se je takrat imenovala telesnovzgojni karton, zdaj pa je znana pod imenom SLOfit.

Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič je izpostavila pomen podatkov SLOfit za odločitve ministrstva. Podatki so bili sprva namenjeni le učiteljem, v zadnjih 20 letih pa so postali tudi pokazatelj javnozdravstvenih problemov in del povezovalnih politik na področju šolstva, športa in zdravstva.

V program Zdrav življenjski slog je po besedah direktorja zavoda za šport Planica Jelka Grosa trenutno vključenih 28.770 šolarjev iz 169 šol. Kot je poudaril, so projekcije, ki jih je pripravila raziskovalna skupina SLOfit, pokazale, da bi imeli za 1,8 odstotka večji delež gibalno neučinkovitih šolarjev, če ne bi bilo tega programa.

Po ugotovitvah raziskovalcev bi bilo treba vpeljati sistemske spremembe v drugo triletje, saj se to obdobje z vidika kakovostne izvedbe športnih vsebin kaže kot najšibkejši del šolskega sistema v osnovni šoli. Predlagajo delitev na vadbene skupine po 15 učencev, dosledno poučevanja športa s strani učiteljev športne vzgoje v vseh razredih, vključno z izbirnim predmetom.

Na seznamu predlogov pa je tudi povečan obseg športa na pet ur tedensko, dodatno izobraževanje učiteljev in dosledno izvajanje učnih načrtov z zahtevami po razvoju telesnega fitnesa. Še posebno pozornost pa bo treba nameniti srednješolski populaciji. Strokovnjaki zagovarjajo povečanje števila ur športne vzgoje na tri ure v vseh srednješolskih programih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Drink Beer and Smile
26. 12. 2017 13.53
Država bi morala poskrbeti, da je šport/gibanje/ v šolah 1-2x dnevno. Koliko krat je pa za otroka obvezno, pa naj se odloči starš sam. Glede na to, da je veliko staršev odsotnih zaradi službe tudi do 17ih ali več, bi takoj podpisal in plačal, da je moj otrok na obvezni ''športni praksi'' po pouku vsaj 45 ali 90min. Košarka, gimnastika, nogomet, karkoli...
Drink Beer and Smile
26. 12. 2017 13.54
Tisti starši, ki razvijajo odvračanje od računalnika in splošnega buljenja v ekrane nimajo težav s tem.
.::.
05. 12. 2017 09.04
+3
po moje je sistematika kriva. tudi določene izvenšolske dejavnosti se delajo samo zaradi denarja klubov ipd. za naše otroke so tudi rekli, da so bolj polenjeni kot pa izpred 10 let. ampak skoraj ni otroka, ki ne bi hodil na fuzbal, karate, plesne vaje. eni delajo celo po dve stvari na teden. nimam nič proti tem dejavnostim, ampak kaj je potem njihov namen? vpišejo otroka na nek šport samo zato, da bo potem mir pri hiši?
kek?e
02. 12. 2017 09.58
+12
Valda če je treba pa nonstop na telefon gledat..narod se sploh ne zaveda kok so poblesavl svoje otroke s to tehniko...no vsaj mir imajo pred otroci aneda:))žalost
?asjeza
28. 11. 2017 18.23
-3
seks omogoča gibanje!!
nesre?ko
03. 12. 2017 12.46
+4
HOOONDAAA
28. 11. 2017 18.06
+20
Žalostno je, da učenci ne zdržijo 3 minutnega teka za ogrevanje!
endva
28. 11. 2017 17.06
+33
Športna vzgoja v šolo vsak dan, ne pa 3 ali 2x tedensko...
Teoretik zarot
04. 12. 2017 13.21
+1
Teoretik zarot
04. 12. 2017 13.23
+5
vsi se pritožujejo nad debelostjo mladostnikov država pa za to ne naredi nič vsak dan ena šolska ura športne vzgoje v šoli
murate
07. 01. 2018 09.46
kdo bo pa linearne enačbe reševal ,kdo se bo zlagano zgodovino učil...