Ekipa jamarskih reševalk, ki se je lani prvič v zgodovini Jamarske reševalne službe samostojno odpravila na kondicioniranje v jamo Burja, je letos ponovila podvig, in sicer v nekaj manj kot 200 metrov globokem Davorjevem breznu v bližini Kozine.
"Vsakič treniramo z moškimi, zato smo se že lani odločile, da vsaj enkrat na leto potreniramo same. Ker je bilo naše lanskoletno druženje z malico na dnu jame Burja tako uspešno, smo to ponovile tudi letos in želimo si, da bi to postalo tradicionalni del Jamarske reševalne službe. Lani smo se podale v jamo izključno z namenom preveriti fizično pripravljenost ter trenirati plezanje po jami, letos pa smo k temu dodale še pregled jame pred žensko vajo reševanja, ki jo nameravamo izvesti v mesecu aprilu," nam je pojasnila Mateja Mazgan.
Devet deklet se je v Davorjevo brezno spustilo po vrveh. "Večji del plezanja po tej jami predstavlja plezanje po vrveh. Nekaj malega je meandrov ter velika dvorana na dnu. V kolikor bi želele nadaljevati po vodoravnih delih na dnu jame, bi potrebovale neopren, saj je treba hoditi ter se plaziti po vodi. Ker je bil naš cilj pregled jame za vajo, se po vodoravnih delih nismo podale," je povedala.
Kljub temu je bil cilj njihovega spusta v jamo dosežen. "Preverile smo naše kondicijsko pripravljenost, v katero sicer nismo niti dvomile. Dorekle smo nekaj zadev na temo prihajajoče reševalne vaje, ki bo prvič v zgodovini Jamarske reševalne službe izvedena samo v ženski ekipi. Tradicionalno bo najverjetneje postalo tudi malicati na dnu jame, s čimer smo začele že lani. Letos smo si sicer privoščile le nekaj sladkega, je pa glavna pojedina sledila na sončku ob prihodu iz jame."
Netipične ženske: blato za nohti, blato v laseh, blato na obrazu …
Postati jamarska reševalka je večletni projekt, pojasnjuje Mazganova. Za začetek mora tako ali tako obstajati ljubezen do jam, raziskovanja temnih rovov, ožin, globin in dobra fizična pripravljenost. Nato sledi več izpitov (za jamarja pripravnika, jamarja, pripravnika jamarskega reševalca ter jamarskega reševalca). Za osvojitev naziva jamarski reševalec je potrebnih več let, saj morata med vsakim izpitom preteči približno dve leti. Ženske pa pri Jamarski reševalni službi niso več redkost, kot je to veljalo do pred nekaj leti. Danes je v Jamarski reševalni službi od 55 operativnih reševalcev kar devet reševalk. Poleg tega pa je še pet neoperativnih reševalk (od skupno 28).
"Zavedamo se, da smo daleč od pričakovanj mnogih o tem, kakšne morajo biti ženske. Z urejenimi nohti, počesanimi lasmi, naličene ter lepo oblečene. Mi smo popolno nasprotje tega – blato za kratkimi, nenalakiranimi nohti, blato na laseh, v blatnih kombinezonih ter namesto ličil se ponovno pojavi blato. Imamo pa nekaj drugega – dobro kondicijsko pripravljenost, druženje, sproščenost, zabavo pod površjem in predvsem znanje, ki bo pomagalo pomoči potrebnim v primeru nesreč," je zaključila Mazganova.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.