FIT 24UR

Razvoj diet skozi leta: 722-kratno žvečenje, dieta z grenivkami, zeljno juho ...

ZDA, 28. 05. 2017 07.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Želja po vitkem telesu je skupaj z dietami razcvet doživela v prejšnjem stoletju. Takrat se je pojavilo tudi štetje kalorij, ki ga je svetovala celo ameriška vlada; a ne za hujšanje, temveč za zmanjšanje zaužite hrane zaradi splošnega pomanjkanja. Nekatere diete so bile vse prej kot običajne.

Vitko telo ni bilo vedno v modi, želja po ozkemu pasu, majhni zadnjici in suhljatih okončinah se je pojavila šele v 19. stoletju, ko so se začeli pojavljati tudi prvi nasveti, kako to doseči.

Diete, kot jih poznamo danes, pa so pravi razmah doživele na začetku 20. stoletja, poroča ameriški Times. Leta 1930 je denimo prezbiterijanski duhovnik Sylvester Graham priporočal vegeterijansko prehrano, brez kakršnih koli začimb in uživanja alkohola.

Grižljaj prežvečiti najmanj 722-krat

Na prehodu v 20. stoletje je takrat samooklicani prehranski strokovnjak Horace Fletcher za bolj zdravo življenje svetoval dolgotrajno žvečenje hrane – to je bilo treba pred zaužitjem prežvečiti tudi do 722-krat, skoraj do utekočinjenja.

Kalorije kot merske enote za energijo hrane so sicer po Evropi poznali že dolgo, vendar jih v praksi niso uporabljali vse do I. svetovne vojne, ko so njihovo štetje v  ZDA začeli uporabljati ob splošnem pomanjkanju hrane. Ameriška vlada je takrat namreč prebivalstvo začela pozivati k zmanjšanju obrokov, kot izhodišče pa so jim služile raziskave, koliko kalorij dnevno mora človek minimalno zaužiti za normalno delovanje.

Diete, kot jih poznamo danes, so pravi razmah doživele v začetku 20. stoletja.
Diete, kot jih poznamo danes, so pravi razmah doživele v začetku 20. stoletja. FOTO: Thinkstock

Ob vsakem obroku še polovica grenivke

V naslednjih desetletjih je nato vse bolj zaželena postajala že skorajda pretirano vitka postava, vse diete pa so svetovale uživanje nizkokaloričnih obrokov. V tridesetih je bila priljubljena denimo dieta z grenivkami, kjer je bilo v vsakem obroku treba pojesti še polovico grenivke, v prepričanju, da ta vsebuje encime, ki delujejo kot topilci maščob.

Ena od popularnejših diet v petdesetih letih prejšnjega stoletja je narekovala enotedensko uživanje zeljne juhe.

Okrog leta 1950 pa so se ljudje masovno posluževali diete z zeljno juho, ki jo je bilo treba vsakodnevno uživati teden dni.

Šestdeseta so postregla s komercializacijo diet v Združenih državah Amerike, ko je newyorška gospodinja Jean Nidetch na svojem domu začela prirejati posebna srečanja, namenjena razpravi o težavah s težo. Nidetcheva je trdila, da so ji ta tedenska srečanja v enem letu pomagala izgubiti okrog 30 kilogramov, sčasoma pa je iz teh srečanj oblikovala podjetje Weight Watchers. Čez noč je skupaj še z nekaj soustanovitelji tako postala milijonarka, skoraj pol stoletja pozneje pa je podjetje še zmeraj eno od komercialno najbolj uspešnih prehranskih podjetij na svetu, s 3,6 milijona aktivnih uporabnikov in 1,2 milijarde dolarjev prihodkov v letu 2016.

V poznih sedemdesetih so se nato začele pojavljati diete, ki so priporočale zmanjšani vnos maščob. A prepričanje, da uživanje maščob povzroča debelost, se je kmalu izkazala kot napačno.

Konec osemdesetih pojav epidemije debelosti

Čeprav je bilo posluževanje različnih diet v devetdesetih v porastu, je bilo hkrati tudi čedalje več prebivalstva s prekomerno telesno težo. Po nekaterih podatkih naj bi bilo okrog leta 1990 odraslih Američanov, pri katerih je bila uradno zabeležena debelost, 15 odstotkov. Do leta 2010 je večina ameriških zveznih držav že navajala podatke o kar 25 odstotkih predebelih državljanov; v letu 2017 pa ima težave s prekomerno telesno težo že 40 odstotkov odraslih Američanov ter 17 odstotkov otrok.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Janez_53
29. 05. 2017 09.38
+5
Le kronan butelj se lahko spomni, da je treba VSAK GRIŽLJAL PREŽVEČITI 722 KRAT!!! To namreč pomeni, da vsak grižljaj melješ po ustih približno ŠEST MINUT!!! Torej za vsak obrok porabiš kakšni dve do tri ure!
Jak Tobim
29. 05. 2017 08.13
+0
verjetno gre zares v uvodnik v nikoli končano nadaljevanko o hujšanju (levo gor je link, ki pravi, da hujša pekoča hrana, bog se nas usmili in vseh predebelih, ki jedo pekoče feferone ob ražnjičih iz diskontov v kilah). k tej uvodni vsebini s podatki vezanimi na Zdržene Države Amerike, le to, da je arhiv jasen. v času velike depresije v prejšnjem stoletju pred skoraj točno sto leti so javne kuhinje pričele ponujati pocveni hrano, ki temelji na živilih, kjer je večine energije iz škroba (krompir, koruza, pšenica, natančno povedano). Ljudje so jedli škrobna živila po več kot 3000 Kilo-kalorij na dan (minimum je bil postavljen na 2800 kKa). Klasična večerja je bila nekaj kosov, tam do pol kile, starega kruha politega s kropom, potresenega s poprom in vsak kos pokapljam natanko s tremi kapljicami oljčnega olja, npr. življenska doba se je takrat v povprečju podaljšala za 7 let (!). Paketi so vsebovali skoraj 1 kg škrobnih živil na osebo na dan (moka, riž, koruzna polenta, krompir, testenine),.. iz obličja je izginil skoraj ves protin (putika), večino diabetesa tipa 2, vsa debelost, avitaminoz ni bilo,.. ja, in tudi kar obilne porcije namiznega sladkorja so bile zraven - te generacije po ameriki so danes stoletniki. zgodovina uči vse!
NašDONALDO
31. 05. 2017 08.27
naše oblasti nas vodijo v revščino, torej smo že na tej poti. samo še pakete pripravijo...
nevica
28. 05. 2017 22.44
+3
A to je uvod v članek? Kje je pa vrh in zaključek? O dietah bi se pa res dalo napisati kaj več.