Vitko telo ni bilo vedno v modi, želja po ozkemu pasu, majhni zadnjici in suhljatih okončinah se je pojavila šele v 19. stoletju, ko so se začeli pojavljati tudi prvi nasveti, kako to doseči.
Diete, kot jih poznamo danes, pa so pravi razmah doživele na začetku 20. stoletja, poroča ameriški Times. Leta 1930 je denimo prezbiterijanski duhovnik Sylvester Graham priporočal vegeterijansko prehrano, brez kakršnih koli začimb in uživanja alkohola.
Grižljaj prežvečiti najmanj 722-krat
Na prehodu v 20. stoletje je takrat samooklicani prehranski strokovnjak Horace Fletcher za bolj zdravo življenje svetoval dolgotrajno žvečenje hrane – to je bilo treba pred zaužitjem prežvečiti tudi do 722-krat, skoraj do utekočinjenja.
Kalorije kot merske enote za energijo hrane so sicer po Evropi poznali že dolgo, vendar jih v praksi niso uporabljali vse do I. svetovne vojne, ko so njihovo štetje v ZDA začeli uporabljati ob splošnem pomanjkanju hrane. Ameriška vlada je takrat namreč prebivalstvo začela pozivati k zmanjšanju obrokov, kot izhodišče pa so jim služile raziskave, koliko kalorij dnevno mora človek minimalno zaužiti za normalno delovanje.
Ob vsakem obroku še polovica grenivke
V naslednjih desetletjih je nato vse bolj zaželena postajala že skorajda pretirano vitka postava, vse diete pa so svetovale uživanje nizkokaloričnih obrokov. V tridesetih je bila priljubljena denimo dieta z grenivkami, kjer je bilo v vsakem obroku treba pojesti še polovico grenivke, v prepričanju, da ta vsebuje encime, ki delujejo kot topilci maščob.
Okrog leta 1950 pa so se ljudje masovno posluževali diete z zeljno juho, ki jo je bilo treba vsakodnevno uživati teden dni.
Šestdeseta so postregla s komercializacijo diet v Združenih državah Amerike, ko je newyorška gospodinja Jean Nidetch na svojem domu začela prirejati posebna srečanja, namenjena razpravi o težavah s težo. Nidetcheva je trdila, da so ji ta tedenska srečanja v enem letu pomagala izgubiti okrog 30 kilogramov, sčasoma pa je iz teh srečanj oblikovala podjetje Weight Watchers. Čez noč je skupaj še z nekaj soustanovitelji tako postala milijonarka, skoraj pol stoletja pozneje pa je podjetje še zmeraj eno od komercialno najbolj uspešnih prehranskih podjetij na svetu, s 3,6 milijona aktivnih uporabnikov in 1,2 milijarde dolarjev prihodkov v letu 2016.
V poznih sedemdesetih so se nato začele pojavljati diete, ki so priporočale zmanjšani vnos maščob. A prepričanje, da uživanje maščob povzroča debelost, se je kmalu izkazala kot napačno.
Konec osemdesetih pojav epidemije debelosti
Čeprav je bilo posluževanje različnih diet v devetdesetih v porastu, je bilo hkrati tudi čedalje več prebivalstva s prekomerno telesno težo. Po nekaterih podatkih naj bi bilo okrog leta 1990 odraslih Američanov, pri katerih je bila uradno zabeležena debelost, 15 odstotkov. Do leta 2010 je večina ameriških zveznih držav že navajala podatke o kar 25 odstotkih predebelih državljanov; v letu 2017 pa ima težave s prekomerno telesno težo že 40 odstotkov odraslih Američanov ter 17 odstotkov otrok.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.